Προς το περιεχόμενο

Σπάσιμο (checking) νιτρο σε Gibson...αποψεις.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Eυχαριστω πολυ για τις απαντησεις.Πολυ καθησυχαστικες και ειχα αρχισει να ανησυχω...εφοσον δεν προκειται για κατασκευαστικο "λαθος" και ετσι λειτουργει το συστημα its ok...οχι τιποτα αλλο σκοπευω να γερασουμε μαζι απλα δεν περιμενα να "σπασει" αυτη πριν απο μενα!!!

Επεξεργασμένο από leon7pap

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην τους ακους! Η κιθαρα εχει σοβαρο θεμα!

Θα μου τη δωσεις, και θα σου δωσω την epi μου που ειναι καθρεπτης!! Και θα μου δωσεις και 250 ευρω διαφορα διοτι εμενα ειναι αψεγαδιαστη! :classic_biggrin:

  • Χαχα 2

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι, άσε την να ζήσει στην ηλικία της χωρίς λίφτινγκ! Τι να πούμε κι εμείς!

image.png.325d71a97d661280e3e82d71e5192e5c.png

 

image.thumb.png.b2c1e8d1a25f0b70c63f7ee52aab2b09.png

 

Μια ζωή μέσα στους δρόμουυυς

image.thumb.png.559b316ee7c7725dbe9ad06af9d4f8cb.png

 

image.thumb.png.4d17786dba5ed6409b93a631b3a939a7.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Κυρίως στις τζαζ κιθάρες αναφερόμουν, όπου άλλαξε το bracing, το πάχος και η στήριξη των ξύλων, και το φινίρισμα για να μην χαλάνε αισθητικά τόσο γρήγορα. Βέβαια ο καινούργιος, λιγότερο ακουστικός και πιο ηλεκτρικός ήχος αρέσει και περισσότερο σε πολύ κόσμο (και ταιριάζει κιόλας στις μοντέρνες εντάσεις), οπότε δεν είναι θέμα καλύτερων, αλλά διαφορετικών οργάνων.

 

Αλλά και γενικά το νίτρο έχει αλλάξει από την δεκαετία του 60, λόγω νόμων για το περιβάλλον, όχι μόνο στις κιθάρες. Το καινούργιο είναι πιο ανθεκτικό σε προβλήματα checking, κιτρίνισμα κτλ όμως.

 

Δε νομίζω να μπορείς να το γλυτώσεις αυτό σε μια κιθάρα. Αλλά αποφεύγοντας απότομες αλλαγές θερμοκρασίας αποφεύγεις ακραίες καταστάσεις σαν κι αυτές που βλέπεις μερικές φορές στο ίντερνετ με καινούργια όργανα που φαίνονται σαν σπασμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου