Προς το περιεχόμενο

Tι ποτενσιόμετρα "προτιμάτε" για το Tone της κιθάρας ?



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαλημέρα σε όλους

 

Λοιπόν το ερώτημα είναι απλό

 

Tι ποτενσιόμετρα "προτιμάτε" για το Tone της κιθάρας ?

 

Λογαρυθμικά ή γραμμικά ,και αν θέλετε πείτε μας και το γιατί

 

 

 

 

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει απολυτως καμμια λογικη στο να χρησιμοποιησεις στο ΤΟΝΕ linear  ποντεσιομετρο (μια και μετα το "1" θα λειτουργει σαν on/off ),καντο παντως αν σου αρεσει να πετας ποντεσιομετρα στα σκουπιδια.. ;D

 

Υπαρχει λογος που τα log pots λεγονται και AUDIO pots  ;)

 

Προσωπικα εχω σε ολες μου τις κιθαρες "no load" log. pots στο tone (οταν τα ανοιγεις τερμα γινονται bypass δηλ. και συνηθως τα εχω παντα τερμα).  

 

http://www.allparts.com/EP-4186-000-CTS-No-Load-500K-Pot_p_1391.html

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Προσωπικα εχω σε ολες μου τις κιθαρες "no load" log. pots στο tone (οταν τα ανοιγεις τερμα γινονται bypass δηλ. και συνηθως τα εχω παντα τερμα).  

 

Είναι γιατί δεν έχεις stratocaster και δεν παίζεις με τον bridge μαγνήτη με distortion. ;)

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Είναι γιατί δεν έχεις stratocaster και δεν παίζεις με τον bridge μαγνήτη με distortion. ;)

 

Ετσι μου'ρχεται να το πάω στο θέμα "Με τι ξυρίζεστε?" :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι γιατί δεν έχεις stratocaster και δεν παίζεις με τον bridge μαγνήτη με distortion. ;)

Σωστός ο Σερ! O bridge pickup στη strat με bridge plate ή όχι στη βάση του και το tone στο 7 me διστορτιον είναι ταμαμ!

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή πολύ πληκτρολόγιο έχει χτυπηθεί για το ζήτημα, θεωρώ ότι είναι καθαρά θέμα προτίμησης και πως θέλει να χτίζει και να χειρίζεται καθείς τον ήχο του.

Μπορεί να λέμε ότι τα vol είναι std με audio αλλά η Gibson βάζει lin στο vol και log στο tone.

 

Ο καθένας χρησιμοποιεί τα pots με τον δικό του τρόπο και με τις δικές του προτιμήσεις.

ΑΝ βέβαια τα χρησιμοποιεί, διαφορετικά η συζήτηση είναι άκυρη.

Δεν νομίζω ότι είναι σπουδαία δουλειά να δοκιμάσεις το έτσι και το γιουβέτσι και τι σου κάθεται καλύτερα και να αποφασίσεις.

 

Αν όμως με ρωτάς τι προτιμώ εγώ για tone στο μπάσο μου πάντως, θα σου έλεγα αβλεπεί Varitone με δεύτερο έναν καλά υλοποιημένο active preamp και μετά ένα καλό (audio για να παίρνω μαζικά και να μην ψάχνω ποιό είναι τι) pot στη σωστή τιμή (σε K και Euro ;)) με τον κατάλληλο πυκνωτή.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή πολύ πληκτρολόγιο έχει χτυπηθεί για το ζήτημα, θεωρώ ότι είναι καθαρά θέμα προτίμησης και πως θέλει να χτίζει και να χειρίζεται καθείς τον ήχο του.

Μπορεί να λέμε ότι τα vol είναι std με audio αλλά η Gibson βάζει lin στο vol και log στο tone.

 

Ο καθένας χρησιμοποιεί τα pots με τον δικό του τρόπο και με τις δικές του προτιμήσεις.

ΑΝ βέβαια τα χρησιμοποιεί, διαφορετικά η συζήτηση είναι άκυρη.

Δεν νομίζω ότι είναι σπουδαία δουλειά να δοκιμάσεις το έτσι και το γιουβέτσι και τι σου κάθεται καλύτερα και να αποφασίσεις.

 

Αν όμως με ρωτάς τι προτιμώ εγώ για tone στο μπάσο μου πάντως, θα σου έλεγα αβλεπεί Varitone με δεύτερο έναν καλά υλοποιημένο active preamp και μετά ένα καλό (audio για να παίρνω μαζικά και να μην ψάχνω ποιό είναι τι) pot στη σωστή τιμή (σε K και Euro ;)) με τον κατάλληλο πυκνωτή.

 

ωραίος !!!

 

Ο λογος του ποστ αυτού φυσικα ειναι να ακουσουμε τετοιες αποψεις και προτιμήσεις

εγω προσωπικα και vol kai tone προτιμω log

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου