Προς το περιεχόμενο

Ακριβή κάρτα ήχου για χρήση μόνο με VSTs - αξίζει?


dj_pns

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά. Οπως λέει και ο τίτλος, ειμαι σε φαση αγορας καινουριας καρτας ηχου και δεν ξερω μεχρι ποσα να διαθεσω.

 

Δεν θελω κατι που θα αλλαξω σε ενα χρονο, θελω να κρατησει.

 

Αυτη τη στιγμη εχω μια m audio fast track pro και θελω να την αναβαθμισω. Μαζι με την καρτα ηχου θα παρω και krk kp5 rokit g3 monitors.

 

Το θεμα ειναι οτι δεν χρησιμοποιω inputs για οργανα κτλπ, και ΑΝ τυχει και το κανω θα χρειαστω μονο ενα input για ενα mic και ενα input για ενα οργανο. Που και παλι παιζει να μην μου χρειαστουν ποτε ουτε αυτα, αλλα απο ενα input εχουν ετσι κι αλλιως ολες οι καρτες!

 

Γραφω ηλεκτρονικη μουσικη (house, tech house, deep house κυριως) με FL studio και ενα m audio axiom 49 midi controller (αν και σκοπευω να παω καποια στιγμη σε ableton) και το pc μου εχει 8gb ram, 4πυρινο amd phenom 3.2ghz και ssd.

 

Ποια πιστευετε ειναι η καλυτερη λυση για μενα?

 

1) Να παρω καποια στο budget 150€ οπως μια focusrite scarlett 2i2

 

2) Να παρω καποια με μεγαλυτερο budget 250€ οπως NI komplete audio 6

 

η

 

3) Να παρω καποια με το maximum που μπορω να διαθεσω για καρτα ηχου - το οποιο ειναι 350€ - συγικριμενα την focusrite forte που εχω βαλει στο ματι?

 

 

Αξιζει να δωσω τα λευτα καθαρα και μονο για vst χωρις inputs κτλπ, μονο για την ποιοτητα του ηχου δηλαδη ή δεν θα καταλαβω καμια απολυτως διαφορα σε τιποτα με monitors των 300€ με οποιαδηποτε απο τις 3 καρτες, οποτε να παω για την πιο φθηνη?

 

Επισης γραφω στο δωματιο μου το οποιο δεν ειναι διαμορφωμενο καταλληλα, επισης ειναι και τετραγωνο (στάσιμα κυματα)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Αυτην θελω ετσι κι αλλιως να την αλλαξω γιατι μου βγαζει κατι θεματα που δεν ξερω τι μπορει να φταιει, εχω ανοιξει αλλο θεμα γι αυτο το προβλημα: http://www.noiz.gr/index.php?topic=205462.msg833133#msg833133

 

Απλα εχω φιλαρακια που γραφουν ακριβως οπως εγω, ιδιο στυλ μουσικης ιδιος τροπος κτλπ χωρις φυσικα οργανα, το μονο input που χρειαζονται ειναι για ενα mic και μου εχουν πει γενικα οτι μια καλη καρτα ηχου θα εχει και διαφορα στην ποιοτητα και θα μειωσει και το latency αμα εχω πολλα καναλια ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτην θελω ετσι κι αλλιως να την αλλαξω γιατι μου βγαζει κατι θεματα που δεν ξερω τι μπορει να φταιει, εχω ανοιξει αλλο θεμα γι αυτο το προβλημα: http://www.noiz.gr/index.php?topic=205462.msg833133#msg833133

 

Απλα εχω φιλαρακια που γραφουν ακριβως οπως εγω, ιδιο στυλ μουσικης ιδιος τροπος κτλπ χωρις φυσικα οργανα, το μονο input που χρειαζονται ειναι για ενα mic και μου εχουν πει γενικα οτι μια καλη καρτα ηχου θα εχει και διαφορα στην ποιοτητα και θα μειωσει και το latency αμα εχω πολλα καναλια ...

 

κοιταξε φιλε μου, το θεμα αυτο εχει συζητηθει πολυ, μπορεις να διαβασεις πολλα παλαιοτερα thread και να βγαλεις το συμπερασμα σου, εσυ θα αποφασίσεις. ιδιαιτερα γι αυτο το ευρος τιμης.

 

Για την εσωτερικη επεξεργασια στα vst δεν γινεται λογος απο πλευρας ποιότητος ήχου, για την εξωτερικη αποδοση του σηματος της καρτας θα γινοταν λογος για πολυ ακριβοτερες καρτες οσων αφορα το monitoring σε συνδυασμο με πολυ ακριβα και με αναλογες προδιαγραφες ηχειων  (και για την προενισχυση στα μικροφωνα που πιθανως σε ενδιαφερει γιατι τα αλλα δεν σε ενδιαφερουν τοσο).

 

Τωρα το θεμα σου το εχω διαβασει.

 επειδη δεν κατεχω το συγκεκριμενο daw σου δεν καταλαβαινω πως εννοεις το zoom, out, οταν κανεις zoom in/out σε ενα track η σε ενα clip (οπτικά δηλαδη?) τοτε εχεις τα παράσιτα που αναφέρεις κατα την διαρκεια του zoom in-out?

 

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πρότεινα να δώσεις 25 ευρώ περίπου και να πάρεις αυτήν http://www.e-shop.gr/creative-sound-blaster-71-audigy-se-bulk-p-PER.540171

Αφού δεν σκοπεύεις να ηχογραφήσεις κάτι και την θέλεις μόνο για vst αυτή θα σου δώσει ήχο στα 24bit/96khz στην αναπαραγωγή των πάντων και είναι μιά χαρά ήχος(την είχα και ηχογράφησα κάποια πράματα εξωτερικά και είχε πολύ καλό ήχο για τα λεφτά της και το είδος της), εάν δέ την θέλεις μόνο για ερασιτεχνική χρήση και όχι επαγγελματική θεωρώ ότι είναι πεταμένα λεφτά να δώσεις 150 ευρώ για κάρτα ήχου όταν δεν σκοπεύεις κάν να ηχογραφήσης. Σε αυτό το συμπέρασμα κατέληξα και εγώ αφού είχα ανοίξει παρόμοιο θέμα πρίν λίγο καιρό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πρότεινα να δώσεις 25 ευρώ περίπου και να πάρεις αυτήν http://www.e-shop.gr/creative-sound-blaster-71-audigy-se-bulk-p-PER.540171

Αφού δεν σκοπεύεις να ηχογραφήσεις κάτι και την θέλεις μόνο για vst αυτή θα σου δώσει ήχο στα 24bit/96khz στην αναπαραγωγή των πάντων και είναι μιά χαρά ήχος(την είχα και ηχογράφησα κάποια πράματα εξωτερικά και είχε πολύ καλό ήχο για τα λεφτά της και το είδος της), εάν δέ την θέλεις μόνο για ερασιτεχνική χρήση και όχι επαγγελματική θεωρώ ότι είναι πεταμένα λεφτά να δώσεις 150 ευρώ για κάρτα ήχου όταν δεν σκοπεύεις κάν να ηχογραφήσης. Σε αυτό το συμπέρασμα κατέληξα και εγώ αφού είχα ανοίξει παρόμοιο θέμα πρίν λίγο καιρό...

 

axtarma, εχει ηδη την fast track pro.

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eχω ηδη την fast track pro και δεν ανεφερα ερασιτεχνικη χρηση, επαγγελματικα το κυνηγαω το θεμα.

 

Εχω διαβασει παλιοτερα θεματα αλλα δεν βρηκα αυτο ακριβως που ψαχνω .... Το μικροφωνο δεν ειναι οτι με ενδιαφερει 100% για να πω την αληθεια, απλα θα ηθελα να υπαρχει. Αυτό, μέχρι εκεί.

 

Δεν θα δω διαφορά ανάμεσα σε scarlett i2i ή forte δηλαδη απο θεμα ποιότητας ήχου και latency ακομα και με αρκετά κανάλια (30 π.χ.) ???

 

Αμα είναι έτσι εννοείται θα κοιτάξω να πάρω καποια φθηνή, δεν είμαι ο τύπος που θα πάει να δώσει 350€ για να πάρει την forte μονο και μονο για να πουλάω μούρη και να λέω "εχω forte" - Σε καμία περίπτωση ειδικά τέτοιες εποχές που οικονομικά είμαστε σχεδόν όλοι δύσκολα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Δεν θα δω διαφορά ανάμεσα σε scarlett i2i ή forte δηλαδη απο θεμα ποιότητας ήχου και latency ακομα και με αρκετά κανάλια (30 π.χ.) ???

 

 

 

Και για την ποιοτητα ηχου και για το latency θα δεις το ιδιο πραγμα και απο ολες τις καρτες που συζηταμε.

 

Δηλαδη αν π.χ. κανεις ενα project που ο αριθμος και το ειδος των vst instruments και effect και  audio καναλιων ταυτοχρονα ξεπερνουν τις δυνατοτητες κυριως επεξεργαστικης ισχυος, μνημης ram (και παντα με προυποθεση να ειναι ολα ρυθμισμενα σωστα στο daw και στα windows και updated) η καρτα που θα εχεις δεν θα εχει καμμια διαφορα επιδρασης στο θεμα.

Οτι προβλημα θα αντιμετωπισεις με την fasttrack θα αντιμετωπισεις και με την scarlet. κλπ.

 

Πολλες φορες εχουν αναφερθει θεματα στα οποια εφταιγε οτιδηποτε αλλο εκτος απο την καρτα οχι μονο στο φορουμ μας αλλα και σε αλλα φορουμ και σιγουρα υπαρχουν καποιες περιπτωσεις που μπορει καποιο driver update η καποιο update προγραμματος να δημιουργει προβλημα που συνηθως λυνεται γρηγορα με αλλο update.

 

Συνεπως οτι κανεις σημερα με την καρτα σου θα το κανεις και με τις αλλες.

 

Τωρα στο συγκεκριμενο σου προβλημα επειδη εχουν αναφερθει καποια πραγματα μπορει μια αλλη καρτα να στο λυσει αλλα πρεπει να αποκλειστουν καποια αλλα πρωτα.

 

Αυτα απο εμενα.

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mαλιστα. Να μην δωσω λεφτα δηλαδη για οτιδηποτε πιο ακριβο!

 

Ε, άμα θέλεις να δώσεις δώσε. Άμα δεν την θελεις την FastTrack μην την πεταξεις. Δωσε τη σε  εμένα που θέλω μια δεύτερη για το λαπτοπ. Λολ

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου