Προς το περιεχόμενο

'Εκχώρηση' μιας κλίμακας σε άλλη


STEFANOS604

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Δεν είναι ότι με ενοχλεί η "χαβαλετζίδικη" διάθεση στα ποστ, ούτε και τα πειράγματα, το αντίθετο μάλιστα.. Αυτό που (με) ενοχλεί αρκετά είναι όταν το "τρολλάρισμα" γίνεται με μια γερή δόση εμπάθειας. Αυτό το να περιμένεις τον άλλον (ο οποίος άλλος είναι πολύ συγκεκριμένος εδώ και κάτι μήνες) για να του την πεις. Και να του την πεις από θέση ισχύος, γιατί όταν αρχίζουν να "τρολλάρουν" 10 άτομα και να τον κολλάνε στον τοίχο, ούτε ιδιαίτερη μαγκιά χρειάζεται αλλά ούτε και επιτυχημένο είναι το "τρόλλινγκ".

 

Δεν προσβάλλει κανέναν το ποστ του STEFANOS604, οπότε μπορείτε απλά να γράψετε διορθώσεις ή να εκφράσετε ευγενικά την αρνητική άποψή σας. Εντέλει, μπορείτε και να προσπεράσετε. Αν ήταν π.χ. να ασχολείται ο καθένας με το αποτυχημένο χιούμορ του cos_dr, θα ήμαστε μόνιμα off-topic.

Ίσως να μη γνωρίζεις ότι:

α. Σε αρκετές περιπτώσεις οι ανακρίβειες του κ. Στέφανου δημιουργούν πρόβλημα.

β. Σε ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ περιπτώσεις έχουν προσπαθήσει μέλη να του το πουν και να του εξηγήσουν το λάθος του, αλλά δεν ακούει.

γ. Σε προηγούμενο ποστ του, σχετικά με το ζουρνά, τον βοήθησα με τα tags, χωρίς καμμία εμπάθεια.

δ. ΑΛΛΑ ΒΑΣΙΚΑ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ. Ο άνθρωπος είναι ηλεκτρονικος. Οκ. Έχει χόμπυ τη μουσική, μια χαρά. Τι θα γίνει όμως??!?! ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΔΑΞΕΙ!

 

Ως πότε θα πρέπει να ανεχόμαστε ερασιτέχνες σε μια θέση που δε θα έπρεπε να είναι;

 

Η έννοια του ειδικού πρέπει να πάρει τον πούλο δηλαδή;

 

Και, όχι, δε μιλάω για πτυχία και οτιδήποτε (τα οποία ΔΕΝ έχει ο κ. Στέφανος ούτως ή αλλιώς) μιλάω για το τελικό αποτέλεσμα των γνώσεων και την προσφορά. Ωραίο να προσφέρεις, αλλά να προσέχεις και λίγο τι προσφέρεις.

 

Προσεχών, αν είναι, να πάω στη Ιατρική να πω τη γνώμη μου... Γιατί όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 101
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Λοιπόν, επειδή δεν μπορεί να υπάρξει quality control στα thread που ανοίγουμε και ο καθένας μπορεί να λέει ότι θέλει, γνώμη μου είναι ότι εφόσον thread αυτού του τύπου (tutorials wannabe) κατά γενική ομολογία είναι λάθος ή περιττά θα πρέπει να κλειδώνονται. Εγώ θα προτιμούσα να σβήνονται αφού συμφωνώ με τον cos (όχι για τον χαβαλέ). Τόσο απλά. My 2 cents.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσεχών, αν είναι, να πάω στη Ιατρική να πω τη γνώμη μου... Γιατί όχι;

 

Η διαφορά ξέρεις που είναι, στο ότι την μουσική κανένας δεν την παίρνει στα σοβαρά, θεωρείται χόμπι και έτσι ο καθείς μπορεί να το παίξει ειδικός.

 

Σημ: Δεν θεωρώ ότι ο κ. Στέφανος έχει κακές προθέσεις και προσωπικά θα του έλεγα ευχαριστώ. Αλλά απ' την στιγμή που δεν μπορεί να κάνει μαθήματα ας μην δίνεται συνέχεια (με κλείδωμα) στα "μαθήματα".

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Το ξέρω ότι κανείς δε βλέπει τη μουσική σοβαρά, και φυσικά ούτε κι εγώ ψάχνω πτυχία και τέτοια (ρωτήστε Σπύρο, Σταύρο, κοκ)... Αλλά το αποτέλεσμα ρε γαμώτο μετράει! Και το αποτέλεσμα που παρουσιάζει ο κ. Στέφανος είναι... αυτό που είναι τέλος πάντων.

 

Αυτά...

 

Πάω να γυαλίσω το τζάμι στις κορνίζες με τα πτυχία μου τώρα! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κυριε Στεφανε είστε ενας συμπαθεστατος άνθρωπος με ΑΓΑΘΕΣ προθεσεις και όρεξη για ΠΡΟΣΦΟΡΑ.

 

Ως εδω ΟΛΑ καλα.

 

Μη ξεχνατε ομως την σοφη παροιμια του λαου μας

 

"Εκαστος στο ειδος του και ο ΛΟΥΜΙΔΗΣ στους καφεδες".

 

Η ΘΕΩΡΙΑ της μουσικης ειναι τοσο πολυ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ που δεν επιδεχεται "μεταφρασεις" (τις οποιες ειμαι σιγουρος οτι τις κανετε απο την καλη σας την καρδια και οχι με πονηρο σκοπο) και ειδικα μεταφρασεις που παρουσιαζονται στο ΝΟΙΖ σε ενα κοινο που εχει στις ταξεις του & ανθρωπους  με ΒΑΘΥΤΑΤΕΣ γνωσεις της θεωριας της μουσικης (δεν μιλαω για εμενα που ειμαι ΑΣΧΕΤΟΣ βεβαιως  ;D)  

 

Επισης ειναι κριμα να προκαλειτε ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΑ σε ΜΟΥΣΟΥΡΓΟΥΣ (δεν κανω πλακα) οπως ο Νikolas γιατι τους ΘΕΛΟΥΜΕ στο φορουμ και δεν επιθυμουμε να τους χασουμε..... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που (με) ενοχλεί αρκετά είναι όταν το "τρολλάρισμα" γίνεται με μια γερή δόση εμπάθειας.

 

Υπήρξε όντως μια οξύτητα αυτή τη φορά. Όμως πρέπει να λάβεις υπόψη σου ότι είναι η πολλοστή φορά που ο Στέφανος μπαίνει και γράφει ανακρίβειες. Την πρώτη φορά, οι αντιδράσεις ήταν πολύ πιο ήπιες. Τη δεύτερη λίγο πιο έντονες. Και υπήρξαν και άλλες φορές, και ο Στέφανος ποτέ δεν παραδέχθηκε πως κάνει λάθος, και επέμενε μέχρι τέλους...  Πάντα με αγαθές προθέσεις, πάντα με διάθεση για προσφορά, πάντα με πείσμα, πάντα με έλλειμμα γνώσεων στο αντικείμενο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, επειδή δεν μπορεί να υπάρξει quality control στα thread που ανοίγουμε και ο καθένας μπορεί να λέει ότι θέλει, γνώμη μου είναι ότι εφόσον thread αυτού του τύπου (tutorials wannabe) κατά γενική ομολογία είναι λάθος ή περιττά θα πρέπει να κλειδώνονται. Εγώ θα προτιμούσα να σβήνονται αφού συμφωνώ με τον cos (όχι για τον χαβαλέ). Τόσο απλά. My 2 cents.

 

και αμα γινοταν  δε θα υπήρχε ουτε ο χαβαλές μου γιατι δεν θα υπήρχε κανένας λογος για χαβαλε.

Σε τετοιες περιπτωσεις προτιμω κι εγω να σβηνονται προς προστασια αυτών που θελουν να μαθουν.

Προ καιρου εβαζα στο google να ψαξω για θεματα μουσικής θεωριας και προφανως λογω των τοπικων μου ρυθμισεων επεφτα στους οδηγους αυτους κατα προτεραιότητα και θεματολογικη και φωτογραφικη

 

Και τολμω να πω οτι δεν καταλαβαινει ποση ζημιά ενδεχομένως κανει σε καποιους  ανθρωπους που θελουν να μαθουν απο το διαδίκτυο γιατι π.χ. δεν δυνανται να εχουν αλλο τρόπο να μαθουν εφοσων ενδιαφέρονται, οση καλη προθεση και να εχει ή να μην εχει.

 

Τελος προσυπογράφω αυτο που λεει ο superfunk και για εμενα ειναι πολύ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ γι αυτο εδω το forum. (και η αναφορα περιλαμβανει και τον ιδιο τον superfunk  που ειναι εξισου πολυτιμος λόγω των γνώσεων του αλλα και του τροπου που τις μοιράζεται-διατυπώνει ολες αυτες τις δεκαετίες :D στα θεματα της μουσικης και της τεχνολογιας )

 

" ειναι κριμα να προκαλειτε ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΑ σε ΜΟΥΣΟΥΡΓΟΥΣ (δεν κανω πλακα) οπως ο Νikolas γιατι τους ΘΕΛΟΥΜΕ στο φορουμ και δεν επιθυμουμε να τους χασουμε....."

 

 

(για τuπους σαν τον cos_dr......., χ$#%$@%α  ο ίδιος.  ;D ;D ;D)

 

 

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή με τον αγαπητό Στέφανο έχουμε δώσει ομηρικές μάχες  ;D μέσα από τα thread που κατά καιρούς ανοίγει, έχω να πω τα εξής:

 

- Γνωρίζω τον πειρασμό του να τρολλάρεις/κοροϊδέψεις παρέα με άλλα μέλη του φόρουμ. Το έχω κάνει και παραδέχομαι ότι έσφαλα. Αυτή η πρακτική δεν είναι τίποτ' άλλο παρά bullying εκτός από τις περιπτώσεις που ο OP έχει ξεκινήσει επίτηδες προβοκατόρικο θέμα για να γίνει φασαρία. Το έχουμε δει αρκετές φορές. Πάντως τα θέματα του Στέφανου σίγουρα δεν εμπίπτουν σε αυτή την κατηγορία.

 

- Με τον αγαπητό Στέφανο έχουμε συζητήσει πολλές φορές και αρκετές σε έντονο ύφος. Έχω προσπαθήσει να του εξηγήσω πάμπολλες φορές (κι εγώ κι ο Νικόλας και άλλοι) αυτά που γράφει ο Σούπερφανκ πιο πάνω. Δεν τα δέχεται και μετά από κάποιο καιρό απουσίας και αφού στα θέματα που ανοίγει γίνεται της κακομοίρας, επανέρχεται με νέα θέματα σα να μην έχει συμβεί τίποτα.

 

- Προσωπικά αποφάσισα να μη σχολιάζω/διορθώνω πια διότι δεν έχει νόημα. Παρόλα αυτά, εν μέρει θαυμάζω την επιμονή και την όρεξή του τελικά.

 

- Για να είμαστε σωστοί όμως, θα έλεγα προς τα μέλη που αναζητούν γνώση μέσα από τα άρθρα του αγαπητού Στέφανου (κυρίως τα σχετικά με θεωρία), να είναι ιδιαιτέρως προσεκτικά. Είναι γεγονός και έχει επισημανθεί από ένα σωρό μουσικούς του φόρουμ ότι περιέχουν αυθαιρεσίες, ανακρίβειες και συχνά ξερά λάθη.

 

- Απ΄την άλλη, έχει γράψει και καθαρά τεχνικά άρθρα, είτε σχετικά με ηλεκτρονικά είτε σχετικά με πατέντες διαφόρων ειδών που έχει φτιάξει. Εκεί υπάρχουν πολύ ωραία πράγματα ειδικά για τον περιστασιακό μουσικό που θα παίξει και σε δυο ταβέρνες ενώ προσβλέπει σε one man band καταστάσεις.

 

- Νομίζω ότι ήρθε ο καιρός, τα μέλη του noiz να κάνουν ειρήνη με το Στέφανο και να αφήσουν τον αγαπημένο μας administrator να αποφασίσει αν τα περί θεωρίας της μουσικής άρθρα θα ανεβαίνουν ως έχουν, με κάποια προειδοποίηση ή ό,τι άλλο.

 

- Ας αλληλοαγαπηθούμε, μαζί με τα ελαττώματά μας.  ;D

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Γνωρίζω τον πειρασμό του να τρολλάρεις/κοροϊδέψεις παρέα με άλλα μέλη του φόρουμ. Το έχω κάνει και παραδέχομαι ότι έσφαλα. Αυτή η πρακτική δεν είναι τίποτ' άλλο παρά bullying εκτός από τις περιπτώσεις που ο OP έχει ξεκινήσει επίτηδες προβοκατόρικο θέμα για να γίνει φασαρία. Το έχουμε δει αρκετές φορές. Πάντως τα θέματα του Στέφανου σίγουρα δεν εμπίπτουν σε αυτή την κατηγορία.

 

Απλα να μην παραβλεπουμε οτι ενα post σαν το αρχικο του OP, αποτελει κατεξοχιν τρολλαρισμα σε ενα μουσικο forum. Ειναι σα να μπαινω σε forum για γιατρους και να τους λεω ''ξερετε, αν δεν εχετε τη συσκευη που μετραει παλμους, μπορειτε να το κανετε manually κρατωντας τη φλεβα στο λαιμο σας και μετρωντας σφυγμους για ενα λεπτο με το ρολοι''. Και μαλιστα να ονομαζω αυτη τη μεθοδο...εκχωρηση παλμογραφου στο ρολοι!

Ειναι τρολλαρισμα ή οχι? Ασχετα αν ο σκοπος μου ειναι να τρολλαρω ή οχι!

Επισης, πως ξερεις οτι ο (καθε) Στεφανος ΔΕΝ ανοιξε το (καθε) thread με σκοπο τη φασαρια? Θελω να πω οτι δε με ενδιαφερει τοσο ο σκοπος για τον οποιο ανοιγει καποιος ενα thread, γι'αυτο και δεν εχω τιποτα προσωπικο με κανεναν. Εδω(forum) δεν χαρακτηριζονται οι προσωπικοτητες, αλλα τα γραπτα. Και σα γραπτο το συγκεκριμενο thread φυσικα και ειναι τρολλαρισμα. 

Σε ολα τα αλλα συμφωνω και δεν υπαρχει καν πολεμος για να χρειαζεται να γινει ειρηνη, και επισης δεν αντεδρασε κανεις σε theads τεχνικου περιεχομενου του στυλ ''πως καθαριζουμε τη φυσαρμονικα'' ή ''πως να προσαρμοσουμε ενα μικροφωνο σε ενα μπαγλαμα''(ή κατι τετοιο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τη φλεβα στο λαιμο σας 

 

 

την αρτηρία αγαπητέ, ο φλεβικος σφυγμος υπαρχει μεν αλλα  μετράται μονο σε ειδικες παθολογικες καταστασεις. Σε φυσιολογικη κατασταση δεν ειναι ψηλαφητός  (λολ)

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου