Προς το περιεχόμενο

mm sterling μια απορια...


saandr51

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδι αθελω να κανω μιαν ερωτηση

τα music man sterling δουλεουν τους μαγνητες τους σαν series humbucker?

(ενω stingray parallel?)μιλαω για τα αμερικανικα μοντελα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Stingray είναι όλα παράλληλα

Τα Sterling με τον ένα μαγνήτη, έχουν διακόπτη series - μονοπήνιος - parallel

Σε αυτά με τους δύο γίνεται το έλα να δεις..

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελω να παρω ενα απο τα 2 και ....εμπερδευθην! :'(

βλεπω υπαρχει stingray με 2 και με 3 eq μετα υπαρχει το classic με 2 παλι αλλα καποιες μικροδιαφορες

 

απλα επειδη θελω να εχω 1 και μονο 1 μπασσο (αυτο το μεχικανικο που εχω θα παρει ποδι)

προσπαθω να διαλεξω...

 

ελεγα μηπως και τα stingray με 1 μαγνητη δεν εχει αρκετους ηχους

γι αυτο σκεφτομαι για mm sterling... με τους 2 hum...

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελεγα μηπως και τα stingray με 1 μαγνητη δεν εχει αρκετους ηχους

 

Πόσους ήχους θες; Το stingray αν σου αρέσει παίζει σχεδόν τα πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ψαχνω πολυ δυοτι οπως ειπα θελω να μεινω με 1 οργανο....

 

 

ποιο πολυ κοιταζω τα classic(stingray,sabre)

αλλα βλεπω και το στερλιγκ  σαν μια πιθανοτητα....

 

απ αυτα εχω δοκιμασει stingray classic,sterling hh

 

αλλα δεν εχω δοκιμασει sabre... οπου ειναι με 2 μαγνητες

 

τωρα απο τιμολογιακη αποψη τα 2 classic ειναι πανω κατω στην ιδια τιμη

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ψαχνω πολυ δυοτι οπως ειπα θελω να μεινω με 1 οργανο....

 

 

ποιο πολυ κοιταζω τα classic(stingray,sabre)

αλλα βλεπω και το στερλιγκ  σαν μια πιθανοτητα....

 

απ αυτα εχω δοκιμασει stingray classic,sterling hh

 

αλλα δεν εχω δοκιμασει sabre... οπου ειναι με 2 μαγνητες

 

τωρα απο τιμολογιακη αποψη τα 2 classic ειναι πανω κατω στην ιδια τιμη

 

 

Θα μπορούσες σίγουρα να τα πας πολύ χειρότερα από τα MM.

 

Η ευελιξία σε ένα όργανο είναι κατά τη γνώμη μου υπερεκτιμημένη και το λέω παίζοντας ένα εξαιρετικά ευέλικτο G&L. Διάλεξε αυτό που σου αρέσει ο "βασικός" του ήχος και σου κάνει κλικ στο χέρι και στο μάτι.

 

Και φυσικά ΔΕΝ πρόκειται να μείνεις με 1 όργανο, αυτή είναι μια χαμένη μάχη. ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλλον το stingray ειναι ...nobrainer...

και μιας και το δοκιμασα και μου εκατσε σαν ηχος και σαν οργανο

 

 

αλλα πχ τα 5χορδα και τετραχορδα hh τι συνδεσμολογια εχουν? εχω δει διαφορα βιντεο κλπ κλπ αλλα κανεις δεν αναφερει συγκεκριμενα πραγματα

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλλον το stingray ειναι ...nobrainer...

Κι εγώ αυτό είπα στα 20 τελευταία μπάσα που πήρα..... ;D

 

Πάρε αυτό που σου κάθεται στο αυτί, στο χέρι και στο μάτι τώρα και άσε τους αφορισμούς (one to rule them all ..κλπ...) για τα γεράματα.  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα Sterling H ισχύει αυτό που έγραψε ο Κώστας παραπάνω, στα ΗΗ Sterling δεν ξέρω τι παίζει.

 

Στα Η και HH Ray είναι παράλληλα σύνδεδεμένοι οι μαγνήτες. Το HH εχει ένα διακόπτη με 5 θέσεις:

 

Στην 1η θέση (προς τη γέφυρα) ειναι ο πίσω διπλός μόνος του (κλασικός ήχος ray), στη 2η θέση είναι τα δύο εξωτερικά πηνία κάθε μαγνήτη (ήχος και διάταξη jazz bass), στην μεσαία θέση είναι και οι δύο διπλοί μαζί (ήχος ray αλλά πιο scooped), στην 4η θέση είναι τα δύο εσωτερικά πηνία κάθε μαγνήτη (η καλύτερη θέση για παίξιμο με πένα και αμέσως μετά ακολουθεί η 2η), και με το διακόπτη προς το λαιμό (5η θέση) είναι ο μπροστά διπλός μόνος του, που βγάζει ήχο αρκετά κοντά σε precision.

 

Το HH Ray είναι ο ορισμός του ευέλικτου όργανου. Μόνο και μόνο με τις 5 θέσεις του διακόπτη έχεις 5 εντελώς διαφορετικούς ήχους ως βάση, που με το πείραγμα του ισοσταθμιστή 3 περιοχών μπορείς να βγάλεις ότι ήχο θες πραγματικά.

 

Αλλά όπως ειπώθηκε και παραπάνω είναι απαραίτητο να σου αρέσει πρώτα και κύρια η βασική φωνή ενός οργάνου. Κι εγώ άργησα να το συνειδητοποιήσω, αλλά τελικά είναι πολύ πιο σημαντικό αυτό από την ευελιξία (πχ το Precision είναι το πιο μονολιθικό όργανο από ήχο που υπάρχει, μηδέν ευελιξία, αλλά ο συγκεκριμένος ήχος Γ%^&ΕΙ και δέρνει και ταιριάζει και σε 50 διαφορετικά είδη μουσικής, οπότε αν σ'αρέσει μπορείς κάλλιστα να το ρολάρεις ως μοναδικό σου όργανο). Πάντως, μιας και μιλάμε για ευελιξία (όση αξία κι αν έχει αυτή η κουβέντα), εάν μου έλεγε κάποιος να το σύγκρινω με το Jazz, θα έδινα και πάλι το προβάδισμα στο ray(ακόμα και σε αυτό με τον ένα μόνο μαγνήτη) λόγω active και του 3-band-eq.

 

Τώρα στο προκείμενο: εμένα ας πούμε με τρελαίνει ο βασικός ήχος του Stingray (και του Precision ;D) οπότε οι επιπλέον 4 επιλογές που έχω λόγω του δεύτερου μαγνήτη είναι ένα ευπρόσδεκτο bonus (και παρεμπιπτόντως οι 3 από τις υπόλοιπες 4 θέσεις τα σπάνε). Αυτό που εννοώ είναι πως δεν το πήρα λόγω των 2 μαγνητών αλλά λόγω του ότι μου αρέσει το Ray σαν ήχος και αίσθηση. Και επιπλέον τα 4ρια rays έχουν (imho πάντα) μακράν τους πιο άνετους λαιμούς σε σχέση με οτιδήποτε άλλο έχω δοκιμάσει.

 

Οπότε ακούς, συγκρίνεις και καταλήγεις σε αυτό που αρέσει περισσότερο σαν βασική φωνή και σαν όργανο στην αίσθηση και το χτυπάς...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

...και μετά από μερικούς μήνες αρχίζεις να ψάχνεις για το επόμενο.  ;D

And I know, I’m going right into the storm

And I know, I’m gone

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου