Προς το περιεχόμενο

βοηθεια επιλογης κιθαρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

γειας απο εμενα σαν νεο μελος

 

μετα απο χρονια θελω να ξανα πιασω μια κιθαρα στα χερια μου και να παιξω στο σπιτι.

 

μου αρεσει σε εμφανιση η lp και οχι η strat

δοκιμασα μια epiphone standard αλλα θα ηθελα να δοκιμασω μια ESP LTD EC-256 (329ε) και μια Sterling by Music Man S.U.B. SL-AX3 (299ε) κατι που ομως ειναι αδυνατο στην ελλαδα.

 

μετα απο ωρες αναγνωσης reviews και videos θα ηθελα την δικη σας γνωμη στα δυο οργανα που ανεφερα (αν τα εχει δοκιμασει κανεις)

κυριως με ενδιαφερει το feeling που εχουν τα δυο οργανα αυτα οταν τα πιανεις στα χερια σου, το ποσο ευκολοπαιχτα ειναι σε σχεση με την epiphone standard που εχω δοκιμασει

επισης ποιοτικα σαν κιθαρες ποια ειναι value for money

απο ηχους θα ηθελα να παιζω οσο πιο κοντα γινετε σε van halen, slash, metallica

 

(ασχετο αλλα αγαπημενος μου κιθαριστας ειναι ο zakk του ozzy και των 2 πρώτων προσωπικών του αλμπουμ)

 

προσπαθησα να γραψω τι εχω στο μυαλο μου, αν καταλαβατε τιποτα θα ηθελα την βοηθεια σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλώς ήρθες στη παρέα! Ολες οι κιθάρες που αναφέρεις είναι πάνω κάτω του ίδιου στυλ και της ίδιας αξίας. ''Φτηνα" μοντέλα μεγαλύτερων εταιριών. Για μένα δεν χωράει συζήτηση, απλά θα πάρεις αυτο που σου κάθεται καλύτερα στο χέρι ή αν δεν τις βρεις να τις δοκιμάσεις, αυτή που σου αρέσει εσένα περισσότερο εμφανισιακά + ενστικτο... Εγώ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ όταν μιλάμε για λεςπωλοειδές, θεωρώ ότι αν δεν θες να περάσεις τα 1000-1500 ευρω για μια αξιοπρεπή gibson, πας σε ένα epiphone και έχεις ένα απροβλημάτιστο και πολύ καλό καλό όργανό. Η δική μου ήταν του 2000, την έδωσα το 2008, με άπειρες ώρες πάνω της, δεν είχε κάνει ούτε κιχ στα ηλεκτρονικά της (τη πρόσεχα πολύ βέβαια...) και ήταν και ιδιαίτερα ευκολόπαιχτη. Στη Gibson των 1600€ έχω αλλάξει 2 φορές διακόπτη και είναι αρκετά δυσκολοπαιχτη στο μπράτσο και λόγω κιλών. Οπότε ξαναλέω ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ επιφον με κλειστά τα μάτια, αλλά αυτό λόγω πολυ καλής προηγούμενης δικής μου εμπειρίας. Επίσης πολυ καλά όργανα αυτό το καιρό αλλά σε άλλη φάση-στύλ είναι οι "ακριβές" squier των 300-350€. Τέλε και στράτ σε αυτά τα μοντέλα στύλ clasic vibe 50's, απλά είναι το value for money των τελευταίων ετών, μιας που μίλησες για value for money...

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα και αυτή..Είναι προσφορά για κάνα δυο μέρες λόγω blackfriday.

http://www.thomann.de/gr/gibson_sgj_2014_fbs.htm

 

Δεν είναι les paul αλλά με 439 παίρνεις Gibson, αμερικάνικη κιθάρα!

Και γενικά οι sg είναι πιο ευέλικτες στον ήχο απο τις les paul,και πιο ευκολόπαιχες.

Αν δεν έχεις πρόβλημα με το σχήμα της χτύπα τη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε περίπτωση που σου έχουν διαφύγει αυτά τα δύο brands,ρίξε μια ματιά.

Έχουν αρκετό ενδιαφέρον...

 

http://www.thomann.de/gr/search.html?filter=true&gk=gieglp&manufacturer%5B%5D=Dean%20Zelinsky%20Private%20Label

 

http://www.thomann.de/gr/search.html?filter=true&gk=gieglp&manufacturer%5B%5D=Vintage

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε περίπτωση που σου έχουν διαφύγει αυτά τα δύο brands,ρίξε μια ματιά.

Έχουν αρκετό ενδιαφέρον...

 

http://www.thomann.de/gr/search.html?filter=true&gk=gieglp&manufacturer%5B%5D=Dean%20Zelinsky%20Private%20Label

 

http://www.thomann.de/gr/search.html?filter=true&gk=gieglp&manufacturer%5B%5D=Vintage

 

 

 

Αυτά τα δύο brands όντως τα έβλεπα στο thomann αλλά δεν τους έδινα σημασία. Λέτε να τα ψάξω? Πιστεύετε είναι καλύτερα από τις Ltd?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ευκαιρία που έβαλε ο Oselifer θα πρέπει να σε προβληματίσει.

Τούτου λεχθέντος οι Vintage που έχω δει είναι κιθαράκλες για τα λεφτά τους.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύετε είναι καλύτερα από τις Ltd?

 

Στην κατηγορία τιμής των <300> ευρώ δεν είναι και τόσο δόκιμη η έννοια του καλύτερου/χειρότερου,εκτός αν προκύψει κάποιο κατασκευαστικό πρόβλημα.Πράγμα πλέον αρκετά δύσκολο για τις κιθάρες του σήμερα.

 

Στην περίπτωση σου και αφού δεν υπάρχει δυνατότητα δοκιμής,όλα θα εξαρτηθούν τελικά από το δικό σου ένστικτο και γούστο(εμφανισιακά).

 

Για τις Vintage ακούγονται όντως πολύ καλά σχόλια.

Για τις D.Z. δεν υπάρχει προς το παρόν αρκετό feedback.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω Zelinsky και SGJ 2014. Διαφορετικές κιθάρες. Εξαιρετικές και οι δύο.

 

Η Zelinsky (Stretavitta) ειναι εξαιρετική αλλά σε μέταλ ήχους υστερεί και φυσικά σαν LP style έχει περιορισμένη πρόσβαση στα τάστα ψηλά στο λαιμό. Ταστοδουλειά καλή αλλά με θέματα.

 

Η SGJ απλά είναι κορυφαία! Βρωμάει Sabbath & AC/DC με το που θα ακουμπήσεις τις χορδές και οι μαγνήτες είναι all around. Η καλύτερη ταστοδουλειά που έχω δει ως τώρα και εξαιρετικό nut και hardware. Το σετάρισμα της ήταν από το κουτί μέσα απλά κορυφαίο. Και φυσικά ποιότητα Gibson.

 

Μην τη χάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα και απο μενα! Την Sterling δεν την εχω δοκιμασει, αλλα εχω παιξει με πολλες ltd και μπορω να πω οτι ειναι αξιοπρεπεστατες κιθαρες για τα χρηματα τους. Αφου σε 'τραβαει' το Les Paul σχημα (το οποιο περα απο οπτικες διαφορες μετο strat σχημα πχ εχει φυσικα και πολλες διαφορες στην αισθηση που σου αφηνει η κιθαρα στο παιξιμο) μπορεις να δοκιμασεις διαφορες eclipse (τα ec μοντελα δηλαδη) σε πολλα καταστηματα και (εδω ειναι το κυριωτερο), να παρεις τελικα αυτη που θα σου 'κατσει' πιο καλα στο αυτι και στο χερι. Με λιγα λογια δηλαδη καλα τα reviews και τα βιντεακια αλλα ξεκινα να δοκιμαζεις οσο πιο πολλες κιθαρες μπορεις... Οταν θα την δοκιμαζεις στο καταστημα μην ξεχασεις να παιξεις και ορθιος για να δεις πώς ισορροπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου