Προς το περιεχόμενο

Tρόπος σύνδεσης στη λούπα (fx loop) του ενισχυτή


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους!

 

Θέλω να συνδέσω τον ενισχυτή μου με την πεταλιέρα μου και ''ζορίζομαι'' λίγο με τις πιθανές συνδέσεις. Μιας και είναι σχετικά παλιά τα thread που βρήκα ή έχουν κάτι τίτλους του στυλ fx loop ή fx λούπα (κοινώς τρέχα γύρευε), σκέφτηκα να το θέσω σαν καινούργιο θέμα μήπως μπορούσαμε να μαζέψουμε όλα σε ένα νοικοκυρεμένα, όλους δηλαδή τους πιθανούς τρόπους συνδεσμολογίας.

 

Γι' αυτό έκανα έτσι τον τίτλο ώστε να το βρίσκει κανείς πιο εύκολα  :P

 

1. Μία γνωστή μέθοδος γνωρίζω είναι η 4cm (4 cable method). Αυτός ο τρόπος ενδείκνυται όταν θέλει κανείς να χρησιμοποιεί τα εφέ της πεταλιέρας και ουσιαστικά 'τα βάζει' μεταξύ προενίσχυσης και τελικής ενίσχυσης του ενισχυτή, συνεπώς ο ήχος ''χρωματίζεται'' από τον ενισχυτή. Σωστά μέχρι εδώ;

 

Αυτό σημαίνει ότι δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω τα drive της πεταλιέρας ή με άλλα λόγια ότι δε θα πάρω καλό αποτέλεσμα;

 

2. Κλασσικότερη μέθοδος είναι ο τρόπος σύνδεσης Κιθάρα --> Πεταλιέρα --> ενισχυτής. Αυτός ο τρόπος ενδείκνυται; Είναι όλα θέμα προσωπικού γούστου;

 

Αν υπάρχει άλλος τρόπος σύνδεσης κυρίως που να αφορά στη λούπα (fx loop) του ενισχυτή θα με βοηθούσατε αρκετά.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το 4 cable method (αν το υποστηριζει η πεταλιερα σου) μπορεις να βαλεις τα εφε που ΠΡΕΠΕΙ μπροστα απο τον ενισχυτη (την προενισχυση του ενισχυτη δηλ),τετοια εφε ειναι το wah & τα drives/fuzz/dist  και τα εφε που ΠΡΕΠΕΙ μετα απο την προενισχυση του ενισχυτη (δηλ. modulation/delay/ reverb)

 

ετσι μπορεις να χρησιμοποιεις και τα drive της πεταλιερας ΣΩΣΤΑ (δηλ. ΠΡΙΝ απο τα modulation/delay/ reverb) και τα modulation/delay/ reverb ΣΩΣΤΑ δηλαδη ΜΕΤΑ

τα drive του ενισχυτη.

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό δεν το ήξερα, αλλά ακούγεται πολύ καλό.

 

Το υποστηρίζει ναι boss gt-8 έχω, (Άρα έχω ήδη ρίξει διάβασμα όπως καταλαβαίνεις), αλλά αυτό δεν το είχα ''πιάσει''. Αυτό θα το κάνω μέσω επιλογής - προγραμματισμού της αλυσίδας (chain fx);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα παλια την gt8 και τη δουλευα ετσι (4CM). Οπου μπορω να βοηθησω (και οπου θυμαμαι) ειμαι στη διαθεση σου. Το βασικο ειναι να εχεις ρυθμισει σωστα τα levels της GT8. Και το input αλλα και το output. Θυμαμαι οτι ειχα παιδευτει λιγοτερο απο οτι με την gt10 μετα...η 8 ηταν πιο plug and play. Απο το chain ρυθμιζεις τι ακριβως θα κανεις. Μπορεις καλλιστα σε καποια presets να παρακαμπτεις την προενισχυση του ενισχυτη σου και να παιζεις με τα cosm amps της Boss...

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα παλια την gt8 και τη δουλευα ετσι (4CM). Οπου μπορω να βοηθησω (και οπου θυμαμαι) ειμαι στη διαθεση σου. Το βασικο ειναι να εχεις ρυθμισει σωστα τα levels της GT8. Και το input αλλα και το output. Θυμαμαι οτι ειχα παιδευτει λιγοτερο απο οτι με την gt10 μετα...η 8 ηταν πιο plug and play. Απο το chain ρυθμιζεις τι ακριβως θα κανεις. Μπορεις καλλιστα σε καποια presets να παρακαμπτεις την προενισχυση του ενισχυτη σου και να παιζεις με τα cosm amps της Boss...

 

Σ' ευχαριστώ, θα σου πω αν είναι. Απλώς την έχω παρατήσει και δε θυμάμαι κι εγώ πολλά. Αυτά τα levels στη gt8, (γενικά με τη Boss) αν δε ρυθμιστούν σωστά δεν έχεις πεταλιέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kkmsmp, έχεις δοκιμάσει το 4cm με τον jvm και το multieffect σαν midi controller του jvm?

Ετσι δουλευω την GT10. 5CM (μαζι με το Midi καλωδιο). Με παίδεψε αρκετα μεχρι να την κανω να ακουστει διαφανη αλλα το αποτελεσμα αποζημειωνει αν θες ενα πληρες μεπολλα εφε rig. 

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου