Προς το περιεχόμενο

Custom pitch bend σε Roland fantom X7


playel

Προτεινόμενες αναρτήσεις

:) Το πλεξιγκλας το εφτιαξε ενα φιλαράκι μου. Του έδωσα το bender του fantom, αφαίρεσε το επάνω μέρος (αυτό που φαίνεται με το μάτι δλδ...το έκοψε) και σχεδίασε με το χέρι το πλέξι γκλας το οποίο φυσικά το γυάλισε και το κόλλησε με ειδική κόλλα επάνω στο σημείο που αφαίρεσε! Έπειτα έγιναν 2 τρυπούλες στη βάση του bender και τοποθετήθηκαν 2 led λευκά τα οποία τροφοδοτούνται με 12 volt και το κατάλληλο κύκλωμα..Και τέλος άνοιξα το όργανο έβαλα σταθεροποιημένο τροφοδοτικό το οποίο παίρνει 220volt απο εκεί που παίρνει και το όργανο...Φυσικά παρεμβάλεται και o διακόπτης power on off του fantom για να ανάβουν τα led μόνο όταν ανοίγω το όργανο! Γενικά ο σχεδιασμός του πλεξι πήρε πολλές ώρες γιατί δεν έγινε απο κάποιο ειδικό μηχάνημα, αλλά στο  χέρι..! Εγώ ένα 2 ωράκι το έφαγα για να αφαιρέσω σιγά σιγα και προσεκτικά το τροφοδοτικό του οργάνου να κολλήσω τα καλώδια κλπ κλπ και να να γίνει μία καλή και προσεκτική δουλειά! Και ναί απο επάνω είναι η γιαμαχάρα μου το moooooooooooooooooooooooooo    ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγινε ωραια δουλεια οντως. Εγω βεβαια θα το ειχα με καποιον αλλο φωτισμο, πρασινο για παραδειγμα ή καποιο αλλο χρωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου