Προς το περιεχόμενο

Custom pitch bend σε Roland fantom X7


playel

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστω πολυ παιδια. Το fantom ειναι ενα πολυ ομορφο και ντιζαϊνατο οργανο κατα την προσωπικη μου γνωμη και αξιζε τον κοπο να γινει αυτη η επεμβαση.Δοκιμασα αρκετα χρωματα πριν καταληξω στα λευκα led.Αυτα ειναι προσωπικα γουστα βεβαια! Τωρα μαλλον σειρα θα παρει το v synth με αλλο φωτισμο βεβαια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια προταση για οποια απο τα synths σου εχουν wheels: αλλαξε τους θεση μεταξυ τους! ;D

Αυτο το εκανα για αρκετα χρονια σε ολα μου τα synths, δεν ξερω τι με ειχε πιασει μ'αυτο αλλα για πολλα χρονια ολα μου τα synths ειχαν ανεστραμμενα wheels, δηλαδη το pitch bend στη θεση του modulation και αναποδα. :P Σε καποια φαση σταματησα να το κανω βεβαια, τωρα το μονο synth που εχει αναποδα τα wheels ειναι το παλιο μου_out of order πια_DX21. 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν σε βολευε καλα εκανες και τα αλλαξες θεση.Εγω τα εχω συνηθησει ετσι οπως ειναι...Παντως σιγουρα θα τα εκανα τραμπα αν δεν με βολευαν...Κατι αλλο που σκεφτηκα να κανω στο bender του fantom ηταν να αφαιρεσω το ελατηριο που εχει για να επαναφερει το joystick στον αξονα χ οταν το μετακινω προς τα επανω...δλδ θα μπορουσα να το αφηνω σε οποιο σημειο ηθελα...! Οπως στα wheels...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ηταν οτι δεν με βολευε, απλα ηθελα να δωσω μια προσωπικη πινελια στα synths μου. :P Αλλοι τα βαφουν, αλλοι τους βαζουν ξυλινα πλαϊνα, αλλοι  τους βγαζουν τα πληκτρολογια και τα εχουν σαν expander, κλπ κλπ. Ορεξη να'χει κανεις κι απο μ@λ@κιες αλλο τιποτα... ;D

 

Τα φωτιζομενα wheels λενε παντως. Το Ultranova που εχω εχει τα wheels του φωτιζομενα σε μπλε "φωσφοριζε" χρωμα. Eχει μαλιστα και 3 modes: On, Off και Dynamic. Στο τελευταιο mode τα wheels ειναι χωρις φωτισμο και αναβουν σταδιακα οταν τα κουνησεις. Το Pitch Bend για παραδειγμα αναβει σταδιακα προς το πανω μερος ή προς το κατω αναλογα με τη θεση που το πας, ενω το Modulation αναβει σταδιακα απο κατω προς τα πανω.

 

IMG_3565.png

 

Ωραια ειναι και τα Moog Voyager που εχουν φωτιζομενα wheels, ή το SCHMIDT synth στο οποιο μπορεις να αλλαξεις το χρωμα των wheels και ολων των led των κουμπιων στο πανελ. Και το χρωμα της οθονης νομιζω επισης. Βεβαια, με τα 20+ χιλιαρικα που κοστιζει το SCHMIDT, η αλλαγη χρωματων στα wheels ειναι το λιγοτερο που περιμενεις να κανει. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την μισή έκδοση έβαλες... λογικά όμως πρέπει να είναι το ίδιο Andromeda...

 

4920584341_210e758bf0_b.jpg

 

Μπλε panels για το Andromeda κυκλοφορούσαν μέχρι πρότινος στο ebay. Ιδού:

 

4920955702_507e0e28cb_z.jpg

 

Και άλλο ένα εκπληκτικό custom ARP 2600:

 

5194673353_ba840a9fe0_b.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες αργότερα...

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου