Προς το περιεχόμενο

Ασχολείται κανείς με PD;


db548

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παίδες ασχολείται κανείς με το Pure Data (PD);

 

Έχω κολλήσει λίγο, και ρωτάω μπας κ έχει κανείς κανα patchακι για μετατροπή audio signal σε midi .

 

Thanx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω οτι θα βγάλεις πολύ δύσκολα άκρη...

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να γραφθείς στην mailing list και να θέσεις εκεί το ερώτημα...

 

Πάντως, νομίζω οτι ο αλγόριθμος που θα μπορούσε να κάνει την δουλειά αυτή που θές, μόνο σε κάποιο library θα μπορούσε να εφαρμοσθεί.

 

Ασχολούμαι 3 μήνες, και ποτέ δεν έπεσε το μάτι μου σε κάτι τέτοιο...

 

Πάρε και 3 links στα οποία μπορείς να ψάξεις:

 

Pd mailing list archive

 

Pd list info page

 

Pure data forum

 

Φιλικά,

 

Terumi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά στο forum, 1ο post!

 

Αυτό που θές db548 μαλλον είναι κάτι σαν αυτό:

[bang] -> [metro 0] -> [snapshot~]

Στην είσοδο του [snapshot~] συνδέεις και την έξοδο από τον ήχο που θες να σαμπλάρεις. Στη συνέχεια πατάς μια φορά το [bang] ώστε το [metro] να στέλνει συνεχώς bangs στο [snapshot~] και είσαι οκ, το τελευταίο θα πετάει samples στο [0...1] όσο πιο γρήγορα μπορεί. Από εκεί και πέρα μπορείς να τα κάνεις scale με [* 128] ή ό,τι άλλο σκεφτείς.

 

Πάντως οι mailing lists του μετράνε (αν προλαβαίνεις να τις διαβάζεις :D ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Μάγειρα αυτό που ψάχνω είναι μετατροπή ενός ηλεκτρικού σήματος , σε midi πληροφορία.

 

Δηλαδή απο Volts σε Frequency και μετα σε midi.

 

Αυτό που μου λες κάνει sampling αλλά δεν νομίζω ότι μπορεί να διακρίνει μεταξύ σήματων διαφορετικών συχνοτήτων.

 

Βρήκα κάπου το object fiddle~ το όποιο ίσως δουλεύει αλλά ακόμα δεν το δοκίμασα :D :D

 

Thanx πάντως, καιρός είναι να μεγαλώσει η παρέα των PD χρηστών!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α, νόμισα ότι θες να χρησιμοποιήσεις ένα σήμα audio σαν midi controller, π.χ. κάποιο εξωτερικό input από κάποιο DIY box ή κάποιο sensor/μικρόφωνο. Αν θες να παίξεις κάποιο μουσικό κομμάτι και στη συνέχεια το PD να εξάγει τη μουσική πληροφορία σε MIDI παρτιτούρα, τα πράγματα δυσκολεύουν... Τα fiddle και bonk ίσως σε βοηθήσουν σε απλές μονοφωνικές μελωδίες αλλά ίσως πρέπει να βρεις κάποιο ειδικό πρόγραμμα που να προσπαθεί να το κάνει αυτό με μεγαλύτερη επιτυχία.

 

Το PD είναι κάψιμο.......... :D :D :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω 3-4 χρόνια να ασχοληθώ με το PD αλλά θυμάμαι τα εξής objects:

 

mtof: MIDI to Frequrncy

ftom: Frequency to MIDI

 

Νομίζω το δεύτερο είναι αυτό που χρειάζεσαι. Δε θυμάμαι καλά, αλλά υποθέτω ότι το σήμα εισόδου σου πρέπει να είναι ημιτονοειδές αλλιώς δε θα δουλέψει. Επίσης, δεν θυμάμαι εάν αξιοποιεί και πληροφορία πλάτους, αλλά δε νομίζω... απλά βγάζει ένα output της συχνότητας.

 

Ελπίζω να βοήθησα...

P>RaT face...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα κάπου το object fiddle~

 

όντως, όπως λεει και ο μάγειρας, το Fiddle είναι κάτι αντίστοιχο με το tracker vst του mda στα smartelectronix plugins.

 

αυτό που κάνει είναι διαβάζει(μονοφωνικά πάντα) την συχνότητα εκείνης της δεδομένης στιγμής και βγάζει το αντίστοιχο ημίτονο, ή Saw, ή square.

 

πάντως απότι θυμάμαι το fiddle ήταν αντικείμενο του μαξ μσπ σωστά? αν το κάνανε πορτ για πιούρ ντάτα μάλλον καλό θα ήταν να το κάνω πάλι μια εγκατάσταση. :D

 

πάντως έιχα ασχοληθεί και εγώ για ένα διάστημα με το Pure Data, η λίστα του είναι όντως χαώδης, αλλά μαθαίνεις άπειρα πράγματα, και τα πρότζεκτ που κάνουν μερικοί τύποι απλά είναι φεύγα εντελώς. Το pd το έψαχνα σε συνδυασμό με αυτό το βιβλίο http://www.amazon.com/Computer-Music-Synthesis-Composition-Performance/dp/0028646827

 

το οποίο έχει πολύ ψωμί μέσα για μελέτη.

 

Αλλά επειδή δεν έπαιζε χρόνος για pure data, max και super_collider έμεινα στο audiomulch, το οποίο είναι ένα επίπεδο αφαίρεσης πιο πάνω, και κάνει τα πράγματα αρκετά πιο εύκολα. αλλά η Modular Δομή δεν χάνεται.

 

αν δεν το έχετε τσεκάρει, τσεκάρετε το.

 

http://www.audiomulch.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

πάντως έιχα ασχοληθεί και εγώ για ένα διάστημα με το Pure Data' date=' η λίστα του είναι όντως χαώδης, αλλά μαθαίνεις άπειρα πράγματα, και τα πρότζεκτ που κάνουν μερικοί τύποι απλά είναι φεύγα εντελώς. Το pd το έψαχνα σε συνδυασμό με αυτό το βιβλίο http://www.amazon.com/Computer-Music-Synthesis-Composition-Performance/dp/0028646827

 

το οποίο έχει πολύ ψωμί μέσα για μελέτη.

 

[/quote']

 

Ωραίο βιβλίο! Επίσης υπάρχει και το "The Theory and Technique of Electronic Music" που είναι δωρεάν βιβλίο και το έχει γράψει ο τύπος που έχει φτιάξει και το PD:

http://www.crca.ucsd.edu/~msp/techniques.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου