Προς το περιεχόμενο

Help - Αγορά νέου εξοπλισμού.


Alsofocus

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χερετώ τους αδελφούς κριθαρίστες :D .

 

Είμαι στα πρόθυρα απόκτησης νέου εξοπλiσμού από το Net φυσικά και θα ήθελα γνώμες, απόψεις για το νέο μου line-up.


  • Κιθάρα : Ibanez RG 2620
    Έπαιξα με μία πορόμοια την 2570 και μου άρεσε αρκετά. Προτίμησα τη 2620 λόγο μικρής διαφοράς τιμής 60Ε και ξύλων. Η 2620 έχει μαόνια :D


  • Πολυεφέ: Λέω για την Vox. Πριν την Vox έλεγα για την GNX3 αλλά άκουσα εδώ αρκετά καλά για την Vox την άκουσα λίγο βέβαια και θέλω να την ξαναακούσω αλλά νομίζω μάλλον ότι η Vox είναι καλύτερη.


  • Amp: Εδώ έχω πρόβλημα. Στα λεφτά που μπορώ να διαθέσω, περίπου 400+- είδα τον line6 spider II 212, Hugnes&kettner vortex 212, την αγάπη του feather Behringer vtone 212, Peavey Bandit 112. Καμιά ιδέα κανένας;;;;;

Τα ηχοχρώματα που θέλω να βγαλω από το όλο θέμα είναι: καθαρό distortion δηλ να μην βρομίζει πολύ κάτι σαν τον κρύσταλλο ήχο του Vai και τα τρελά εφέ του Fripp. Δεν περιμένω να βγάλω τον ίδιο ήχο γιατί τότε θα έπρεπε να πάρω τις rackιέρες των 2 άνω, αλλά και δεν θέλω να αντιγράψω τον ήχο τους, απλά δίνω παραδείγματα για να καταλάβετε τι περίπου ψάχνω.


  • Το άνω μαλλί μέχρι στιγμής πάει 1500 Ε


  • Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας....

Γιάννης....................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το πολυεφφε θα μπορούσες να δείς και το Boss GT-6.

 

Τώρα σχετικά με τον ενισχυτή, αυτό που εγω εχω καταλάβει όσα χρόνια παίζω, είναι ότι τα σημερινά πολυεφφε παίζουν καλλίτερα με full range ηχεία, δηλαδή monitor και PA. Δεν παίζουν και πολυ καλά στο guitar-in του ενισχυτή κιθάρας.

Εννοώ βέβαια αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις πλήρως τις δυνατότητες προσομοίωσης ενισχυτών.

 

Οπότε θα έλεγα ...

 

Ιδέα 1: Πας σε κάποιo full range ενισχυτή+ηχείο πχ Tech21 Power Engine, Roland KC amps ή κάποιο αυτοενισχυόμενο ίσως.

 

Ιδεά 2: Πας σε κάποιο ενιχυτή κιθάρας που σου αρέσει στον ήχο (και στα χρήματα βεβαίως) και φροντίζεις να έχει ΟΠΟΣΔΗΠΟΤΕ effects loop για να βάζεις το πολυεφφε.

 

Πιστεύω οτι με αυτα τα πολυεφφε μπορεί να βγάλει κανείς σχεδόν ότι ήχο θέλει αν αφιερώσει αρκετό χρόνο για να τα μάθει. Μην νομίζεις ότι ο ήχος του Vai οφείλεται μόνο στο τερατωδες rack που έχει πίσω του ... :wink:

 

Μια υποκειμενική γνώμη ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Αγγελε,

φυσικά ο ήχος του vai δεν είναι μονο το rack του. Αλλιώς όποιος είχε λεφτα θα ήταν vai :D .

θα το ψάξω με τα full range.

Thanks again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Αγγελε' date='

φυσικά ο ήχος του vai δεν είναι μονο το rack του. Αλλιώς όποιος είχε λεφτα θα ήταν vai[/quote']

 

Βασικά εννοούσα ότι οι επαγγελματίες, ξένοι κυρίως, μουσικοί έχουν την βοήθεια πολύ καλών τεχνικών (ηχολήπτες, ηλεκτρονικοί, τεχνίτες κιθάρας κλπ) για να βγάλουν τον ήχο που ακούμε είτε στούντιο είτε ζωντανά.

 

Ενω εμείς οι κοινοί θνητοί .............

 

Υ.Γ. Νομίζω ότι έχει και λίγο σχέση με τα δάκτυλά του .... 8O

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με την VOX TONELAB SE & εναν καλό και φθηνο λαμπάτο ενιχυτή PEAVEY CLASSIC 30 η DELTA BLUES - FENDER HOT ROD DELUXE πάντα από

www.thomann.de θα είσαι βασιλιάς.

ΤΕΛΕΙΟΣ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟΣ!

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Superfunk, σίγουρα οι προτάσεις σου για ενισχυτές είναι πολύ καλές.

 

Το θέμα όμως, μεσα απο την δική μου εμπειρία, είναι ότι κανείς απο αυτους του ενισχυτές με τα μεγάφωνα/ηχεία που έχουν δεν θα μπορέσει να αποδώσει τις δυνατότητες του Tonelab SE ή του Boss GT6. Και αυτό γιατί είναι ήδη "χρωματισμένοι" ενισχυτές και ίσως είναι άριστοι αν βάλεις κατευθείαν μια κιθάρα αλλα όχι και τόσο άριστοι για "modeling πολυεφφε" όπως τα δύο προηγούμενα.

 

Είχα για μεγάλο διάστημα ενα VG88 και όταν το έβαζα σε ενισχυτή κιθάρας κάποιοι ήχοι ήταν σίγουρα πολύ καλοί, στο σύνολο όμως πάντα υπήρχε η συγκεκριμένη "προσωπικότητα" του κάθε ενισχυτή/μεγαφώνου με αποτέλεσμα όλα τα ηχοχρώματα να είναι κάπως παρόμοια.

Για παράδειγμα, πως θα μπορέσει να αξιοποιήσει/πειραματιστεί κανείς με τα διαφορετικά cabinet models που έχουν αν καταλήγει πάντα σε ένα ηχείο 1χ12 ?

 

Αφιέρωσα χρόνο στο VG88 για να φτιάξω ήχο με full range ηχεία καί το αποτέλεσμα ήταν εξαιρετικό (για τα γούστα μου τουλάχιστον). Ιδιαίτερα στα καθαρά καί στους ακουστικούς ή συνθετικούς ήχους φύσαγε.

 

Αντίθετα ενα Digitech 2120 (που επίσης έχω) που δεν είναι modeling αλλα λαμπάτος προενισχυτής δεν παίζει καθόλου καλά απευθείας σε full range ηχείο, παρόλο που έχει και cabinet emulator. Θέλει τελικό, εί δυνατόν λαμπάτο και ηχείο κιθάρας.

 

Καταλαβαίνω πολύ καλά την ποιότητα ενός καλού λαμπάτου ενισχυτή, αλλα αποφάσισα ότι προτιμώ την ευκολία ενός πολυεφφε με έτοιμους τους ήχους μου, το ελαφρύ του βάρος (κιθάρα, πολυεφφε και έφυγα) και την ποικιλία των δυνατοτήτων που ανοιγονται για να πειραματιστώ σε ήχους.

 

Θα ηθελα επίσης να σημειώσω ότι αρκετοί modeling combo ενισχυτες έχουν full range μεγάφωνα όπως έχει το power engine. Eχω εναν Roland Cube 30 και παίζει καταπληκτικά για τα χρήματα που τον πήρα.

 

Με ενδιαφέρει να αναπτύξουμε το θέμα αυτό ... ας ακούσουμε και άλλες γνώμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Angelos δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα απόδωσης με το Tonelab μεσα απο παραδοσιακους λαμπάτους ενισχυτες.Το δουλευω έτσι εδω και τρείς μήνες και εχω παθει πλάκα με τα αποτελλεσματα.

Ετσι κι αλλοιώς κανείς δεν ισχυρίζεται ότι ο ήχος θα είναι ΑΚΡΙΒΩΣ όπως ο ενισχυτής που προσομοιώνεται,θα είναι όμως σίγουρα ΠΟΛΥ καλός!

Πίστεψε με σου μιλάει ένα ANALOG FREAK!Το tonelab είναι τόσο καλό!

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα ήταν καλό να ανέφερες τα ηχεία αυτά' date=' για να υπάρχει η καταγραφή και να ενημερωθούν όσοι πιθανόν ενδιαφέρονται για κάτι παρόμοιο.[/quote']

 

Τα ηχεία που χρησιμοποιησα για να φτιάξω ήχο ήταν κάτι κινέζικα 2 δρόμων που χρησιμοποιούμε στις παραστάσεις μας.

Πολύ καλά αποτελέσματα με το VG88, αλλα και με V-Drums, είχα με εναν Roland KC-500 που χρησιμοποιησα σαν μονιτορ και με κάτι mackie/rcf που ήταν το PA.

Αν δεν ήταν το απαγορευτικό της υψηλης τιμής και του βάρους θα έπαιρνα ενα Mackie SRM450, απίθανο ηχείο, σχεδόν hi-fi.

 

Αυτο που ήθελα να πώ κυρίως είναι ότι ενω πρίν εφταχνα ήχο με τον ενισχυτή κιθάρας (fender) που είχα σπιτι, πήγαινα και έπαιζα κατευθείαν στην κονσόλα, είτε στις πρόβες, είτε στην παράσταση. Και φυσικά ποτε δεν είμουνα ευχαριστημένος με τον ήχο που έβγαινε στους θεατές, ιδιαιτερα τα βρώμικα. Οταν κάποτε καταλαβα ότι δεν θα έβρισκα άκρη έτσι τα πράγματα άλλαξαν ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Angelos δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα απόδωσης με το Tonelab μεσα απο παραδοσιακους λαμπάτους ενισχυτες.Το δουλευω έτσι εδω και τρείς μήνες και εχω παθει πλάκα με τα αποτελλεσματα.

Ετσι κι αλλοιώς κανείς δεν ισχυρίζεται ότι ο ήχος θα είναι ΑΚΡΙΒΩΣ όπως ο ενισχυτής που προσομοιώνεται' date='θα είναι όμως σίγουρα ΠΟΛΥ καλός!

Πίστεψε με σου μιλάει ένα ANALOG FREAK!Το tonelab είναι τόσο καλό![/quote']

 

Δεν έχω την παραμικρή αμφιβολία ότι ο ήχος θα είναι πάρα πολύ καλός, άλλωστε το Tonelab SA είναι μέσα στα κοντινά σχέδιά μου. Οσο για τον αν είναι ακριβώς ίδιος ο ήχος με τον ενισχυτή που προσομοιώνει, ποτέ δεν με ενδιέφερε, γιατί ουτε έχω ακουσει ποτε τους περισσότερους απο αυτούς τους ενισχυτες ουτε και προκειται. Με βολέυουν όμως τα ονόματα σαν σημεία αναφοράς για να ξεκινήσω να φτιάχνω εναν ήχο που έχω στο μυαλό μου.

 

Οπως το καταλαβαίνω εγω τουλάχιστον, αυτά τα καινούργια modeling μηχανήματα είναι ένα "αυτόνομο σύστημα ενυσχυτή/εφφε" που στην έξοδο παίρνει κανείς "έτοιμο" ήχο ο οποίος -θεωρητικά τουλάχιστον- οφείλει να είναι ίδιος είτε για live είτε για εγγραφη χωρίς να χρωματίζεται απο τον κάθε τελικό ενισχυτή+ηχείο. Επίσης πιστεύω ότι έχουν σχεδιαστεί να μπαίνουν κατευθείαν στην κονσόλα (γι'αυτο έχουν και balanced outputs) και είναι στέρεο. Ισως στην Αμερική που τα πράγματα είναι πιο προσιτά σε τιμές να είναι πιο έυκολο ακόμα και για ενα μικρό γκρουπ να αγοράσει ποιοτικά μηχανήματα, ίσως είναι απλώς μια διαφορετική τεχνολογία και προσέγγιση.

 

Είναι πάντως διαφορετικό σκεπτικό απο το παραδοσιακό τρίπτυχο "κιθαρα-λαμπάτος-γκαζια" :wink:

 

... αλλα εμένα μου αρέσει περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σαββατοκύριακο ήμουν σε ένα φίλο μου κιθαρίστα, Steinberger Spirit + Sony πολυεφέ - δεν θυμάμαι μοντέλο - Terratec την οκτακάναλη και tannoy ηχεία και είχε και ένα κιθάρας amp και αυτός υποστήριζε, και το είδα, αυτό που λέει ο Angelos.

Ας μην ξεχνάμε οτι αν θέλεις να εκμεταλευτείς στο έπακρο τις δυνατότητες που δίνουν τα stereo εφέ πρέπει να έχεις 2 ενισχυτές και να τους ρυθμίσεις σε ένταση και τόνο να ακούγονται το ίδιο. Γιαυτό και line ups από γνωστους κιθαρίστες που έχω δει η ένταση των ενισχυτών ψιλοτερματίζει, γιαυτό και χρησιμοποιούν πολύ καθαρούς ενισχυτές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου