Προς το περιεχόμενο

48 - 96 - 192 kHz Σε απλά ΕΛΛΗΝΙΚΑ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενδιαφέρον το άρθρο' date=' χαρά στο κουράγιο σου! Επέτρεψε μου όμως να επισημάνω ότι έχει κάποια αυθαίρετα συμπεράσματα, που δεν υπόκεινται στην υποκειμενική αξιολόγηση του καθενός σχετικά με το πως ερμηνεύει τα γραπτά κείμενα (όπως έγραψε κάποιος παραπάνω). Για παράδειγμα, η συσχέτιση των 192KHz με το latency είναι λανθασμένη. Ή το "από τα 30 μέχρι τα 96 δε φυτρώνει τίποτα" περιέχει λάθος, καθώς με συχνότητα δειγματοληψίας τα 96, η μέγιστη συχνότητα που δειγματολειπτούμε είναι τα 48KHz (θεώρημα Nyquist-Shannon), άρα θα περίμενα αυτή η φράση να λέει "από τα 30 μέχρι τα 48". Αυτό, πέρα από το λεκτικό σφάλμα, δείχνει ένα κενό στην όλη αντιμετώπιση. Ακόμα, η μονάδα όγκου δεδομένων ανά δευτερόλεπτο δεν είναι τα Bit, αλλά τα Bit επί τη συχνότητα δειγματοληψίας. Υπάρχουν και άλλα όμως δεν έχω χρόνο να "ψειρίσω" το κείμενο.

 

Θα ήθελα και εγώ να ξέρω ποιές είναι οι πηγές ώστε να κάνουμε έναν εποικοδομητικό διάλογο γιατί τα "απλά ελληνικά" όταν πρόκειται για τεχνικά θέματα είναι πολλές φορές σαν τη "μισή αλήθεια".

 

Μπράβο πάντως για την όρεξη σου και τις ανησυχίες σου.

 

Φιλικά,

Γεράσιμος

 

1. Ο "κάποιος από πάνω" έχει nick και είναι vandergraaf :wink: :D

2. Μίλησα για το ιδίωμα του γραπτού λόγου και ΔΕΝ μίλησα για ερμηνεία των κειμένων, αλλά για "φιλτράρισμα της πληροφορίας" το οποίο περιέχει και την αναζήτηση που μπορεί να κάνει ο κεθένας στο net ή οπουδήποτε αλλού για τυχών λάθη και παραλήψεις...

3. Η ουσία του post μου (που κάπου διέφυγε...) ήταν ότι μπορεί να διαφωνούμε και να κριτικάρουμε όσο θέλουμε στα πλαίσια του διαλόγου, αλλά επίσης μπορούμε (αν θέλουμε...) να επιβραβέβουμε την ανθρώπινη προσπάθεια, όπως πολύ σωστά έκανες στο post σου Γεράσιμε. :wink:

 

Φιλικά,

Δημήτρης :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 70
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Vandergraaf, τι εννοείς όταν λες "ιδίωμα του γραπτού λόγου"; Μία τεχνική ανάλυση έκανε ο PCMAN, απ' αυτές που έχω διαβάσει πάρα πολλές μέχρι σήμερα. Δεν είναι πεζογράφημα ώστε να επιδέχεται παρερμηνειών.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοώ απλά ότι μπορεί οποιοσδήποτε να διαβάσει το κείμενο (αν τον αφορά) και και μετά με την ησυχία του ο άνθρωπος να κρίνει την πληροφορία που βρίσκεται σε αυτό και ότι του φαίνεται υπερβολικό ή λάθος να κάνει την δική του έρευνα και να βγάλει τα συμπερασματά του.

Το χαρακτηριστικά του γραπτού λόγου δεν ισχύουν μόνο στον Κάφκα. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Ο "κάποιος από πάνω" έχει nick και είναι vandergraaf :wink: :D

 

Έχεις δίκιο' date=' συγνώμη για την παράλειψη, απλά, κακώς, βαρέθηκα να ψάξω.

 

2. Μίλησα για το ιδίωμα του γραπτού λόγου και ΔΕΝ μίλησα για ερμηνεία των κειμένων, αλλά για "φιλτράρισμα της πληροφορίας" το οποίο περιέχει και την αναζήτηση που μπορεί να κάνει ο κεθένας στο net ή οπουδήποτε αλλού για τυχών λάθη και παραλήψεις...

 

Στο "το προγαμιαίο σεξ κάνει κακό στη κοινωνία" εμπεριέχει πολύ φιλτράρισμα και δεν υπάρχει αντικειμενικά σωστή άποψη. Το "1+1=2" όμως δεν μπορεί να τύχει φιλτραρίσματος ή περαιτέρω αναζήτησης πληροφορίας προς επιβεβαίωση (...τουλάχιστον αν είσαι σε νηφάλια κατάσταση). Αυτό είπα: όταν πρόκειται για τεχνικά θέματα δεν μπορείς να αφήνεις αμφιβολίες. Δεν πρόκειται για φιλοσοφικό ζήτημα.

 

3. Η ουσία του post μου (που κάπου διέφυγε...) ήταν ότι μπορεί να διαφωνούμε και να κριτικάρουμε όσο θέλουμε στα πλαίσια του διαλόγου' date=' αλλά επίσης μπορούμε ([b']αν θέλουμε[/b]...) να επιβραβέβουμε την ανθρώπινη προσπάθεια, όπως πολύ σωστά έκανες στο post σου Γεράσιμε. :wink:

 

Σωστά, απλά είμαστε και υπεύθυνοι για την ορθότητα των γραφόμενων. Δηλαδή, τι πρέπει, να αρχίσω να ψάχνω στο net για το αν τα 192 KHz όντως βελτιώνουν το latency, στα πλαίσια της αναζήτησης και του φιλτραρίσματος;

 

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο σου σε αυτό που λες ότι θεωρείς τον εαυτό σου υπεύθυνο για την ορθότητα τον γραπτών αυτού του forum. Αυτό είναι πραγματικά προς τιμή σου. Δεν το είχα σκεφτεί έτσι. Είναι και αυτό μεσα στα πλαίσια του moderation. :wink:

 

Αλλά εξ'αλλου δεν ήταν αυτή και η ουσία του post που έκανα...

Η ουσία ήταν να γράφουμε και κανενα ευχαριστώ, μπράβο κλπ. Όσο επιτρέπει βέβαια και ο εγωϊσμός του καθενός. :wink:

 

Φιλικά και ποτέ προσωπικά... :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο σου σε αυτό που λες ότι θεωρείς τον εαυτό σου υπεύθυνο για την ορθότητα τον γραπτών αυτού του forum.

 

Ας μη γενικεύουμε και ας τελειώσει εδώ αυτή η σύντομη (και εποικοδομητική) αντιπαράθεση.

 

 

Πιο φιλικά δε γίνεται,

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο σου σε αυτό που λες ότι θεωρείς τον εαυτό σου υπεύθυνο για την ορθότητα τον γραπτών αυτού του forum.

 

Ας μη γενικεύουμε και ας τελειώσει εδώ αυτή η σύντομη (και εποικοδομητική) αντιπαράθεση.

 

 

Πιο φιλικά δε γίνεται' date='

Γεράσιμος[/quote']

 

Πιστεψέ με, δεν υπάρχει ίχνος ειρωνίας στα λεγομενά μου. :wink:

 

Εγώ πιο φιλικά από πιο φιλικά δεν γίνεται! :mrgreen: :lol: :lol:

Να'σαι καλά. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
Μπράβο σου σε αυτό που λες ότι θεωρείς τον εαυτό σου υπεύθυνο για την ορθότητα τον γραπτών αυτού του forum. Αυτό είναι πραγματικά προς τιμή σου. Δεν το είχα σκεφτεί έτσι. Είναι και αυτό μεσα στα πλαίσια του moderation. :wink:

 

Αυτό λοιπόν είναι αυτό που πολλές φορές παρανοείται.

Δεν είναι θέμα εγωϊσμού, αλλά δεδομένη τακτική ότι δεν πρέπει να διαδίδονται μέσα από το Noiz, θέσεις που δεν στέκουν.

Και οι modulators δεν είναι καθόλου τυχαίοι!

Αν μου το επέτρεπε η σεμνή στάση του Gerasimos θα σας αράδιαζα κάποια πτυχία σχετικά με το θέμα που συζητάμε...

 

Δεν ξέρω κι εγώ προσωπικά πως να το αντιμετωπίσω.

Όπως και με το θέμα με τους προενισχυτές της Behringer.

 

Από τη μία ο PCman γράφει ... "εβδόντα" σελίδες μακροσκελούς ανάλυσης που όμως περιέχει θεωρητικά κενά που οδηγούν πολλές φορές σε αυθαίρετα συμπεράσματα.

 

Από την άλλη μεταδίδοντας τις σκέψεις του αφήνει λάθος εντυπώσεις.

 

Μπράβο για το ζήλο του.

 

Εφ όσον αυτά τα θέματα τίθενται για περαιτερω συζήτηση (όπως φαντάζομαι) αυτός που θα μπει στη διαδικασία να διαβάσει ένα τόσο μακροσκελλές ποστ, θα πρέπει να απαντήσει με τις δικές του θέσεις.

 

Ελα όμως που ένας τέτοιος (που γνωρίζει το θέμα από τον τίτλο του), δεν θα αφιερώσει τόσο χρόνο για να το διαβάσει όλο...

Κι εκεί δημιουργείται ένα θεματάκι...

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω yameth ότι δεν είπε κανείς "χθεσινούς" τους moderators... :wink:

 

Βέβαια επετρεψέ μου να συμπληρώσω ότι -όπως πολλές φορές έχει αποδειχθεί- και μερικά από τα απλά μέλη του noiz δεν είναι τυχαίοι επίσης... :wink:

 

Στο θέμα μας τώρα:

Απο την άλλη, αν έχουν αυτήν την γνώση και ορίζεται η διορθωση μέσα στα πλαίσια του moderation, όπως είπες και εσύ οφείλουν να διαβάζουν όλο το post.

Όσον αφορά το θέμα που λες για το πώς να το αντιμετωπίσεις, εγώ πιστεύω ότι απλά δεν γίνεται γιατί είναι πολύ μεγάλος ο όγκος των απόψεων που γράφονται καθημερινά. Βέβαια αυτό είναι και η μαγεία ενός μεγάλου forum από την άλλη. :wink:

 

Αυτά από εμένα :D

Cheerz to all! :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
Βέβαια επετρεψέ μου να συμπληρώσω ότι -όπως πολλές φορές έχει αποδειχθεί- και μερικά από τα απλά μέλη του noiz δεν είναι τυχαίοι επίσης... :wink:

Συμφωνώ και επαυξάνω.

 

Στο θέμα μας τώρα:

Απο την άλλη' date=' αν έχουν αυτήν την γνώση και ορίζεται η διορθωση μέσα στα πλαίσια του moderation, όπως είπες και εσύ οφείλουν να διαβάζουν όλο το post. [/quote'] Δεν ορίζεται στα πλαίσια του moderation. Τα πάντα γίνονται καλοπροαίρετα και όχι επι τούτου.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Slew Rate featured και unfeatured this θέμα
  • πριν admin κλείδωσε το θέμα
  • πριν Slew Rate ξεκλείδωσε το θέμα

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου