Προς το περιεχόμενο

Αγορά ακουστικού μπάσου


stathisblues

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@fleamail : Μια χαρά αξιοπρεπές και σοβαρό όργανο ήταν το Takamine μπασάκι που έπαιξα, και την τιμούλα του την είχε... Δεν μιλάμε για όργανο των 100€ (no offence)  ;)  ;D

 

Παρ' όλα αυτά με το που μπαίνει η πρώτη ακουστική κιθάρα (την οποία φυσικά εννοούμε να παίζει σε στυλ ακουστικής δλδ συγχορδίες, όχι σε στυλ κλασικής δλδ αρπίσματα) το μπάσο απλά δεν ξεχωρίζει! Δεν συζητάμε καν τι γίνεται με 2 ακουστικές + φωνή. Εκεί εξαφανίζεται εντελώς, καλύτερα να σταματίσεις να παίζεις και να κάνεις καμια βόλτα στο στούντιο ή να χαζέψεις στο κινητό. Ειλικρινά. Και δε μιλάμε για καφροκατάσταση που ο άλλος δέρνει τις χορδές δίχως αύριο ή ξελαρυγγιάζεται, μιλάμε για νορμάλ καταστάσεις και μουσικό στυλ.

 

Με 2 ακουστικές κιθάρες να παίζουν ταυτόχρονα παύει να έχει σημασία το τι παίζει το μπάσο(τονικές η μελωδίες), που το παίζει στην ταστιέρα(χαμηλά η ψηλά), σε τι στυλ παίζει (δάχτυλα ή πένα)... Εσύ κι εγώ που έχουμε "γυμνάσει" το αυτί μας να ξεχωρίζει τις φωνές των οργάνων ίσως και να πιάνουμε που και πού ότι υπάρχει κάπου στο βάθος και λίγο μπασο. Ενας τρίτος ασχετος ακροατής απλά δεν το ακούει. Βάζεις μικρόφωνο να γράψει το session, και όταν το βάλεις να παίξει δεν υπάρχει μπάσο.

 

Τωρα σε διαφορετικές φάσεις (πιο τζαζ) όπου ο ήχος είναι άδειος και δεν υπάρχει κιθάρα ή υπάρχει μία κιθάρα χωρίς φωνή και παίζει πολύ μετρημένα πράγματα, όντως τότε μπορεί και να ακούγεται, αλλά δε νομίζω οτι το ακουστικο μπάσο του σχήματος για το οποίο γίνεται η κουβέντα σε αυτό το νήμα (μη όρθιο δλδ) προορίζεται για τέτοιο μουσικό πλαίσιο.

 

Όλα αυτά που περιγράφεις έχουν να κάνουν με το όργανο, το takamine είναι πολύ μέτριο με σχεδόν καμία παρουσία στις χαμηλές, σίγουρα είναι τίμιο κατασκευαστικά τίποτα παραπάνω. Το είχα και το ξέρω πολύ καλά. Την διαφορά θα την δεις με σοβαρά όργανα, πχ guild, taylor που και πάλι εξαφανίζονται σιγα σιγα από την αγορά αφού με αυτά τα λεφτά παίρνεις upright και ξεκινάς από εκεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ....

Εγώ έχω το el capitan από epiphone.

Νταξ, δεν θα το πάρω και για καντάδα, για σπίτι και για εξάσκηση μια χαρά είναι. Το έχω έξω από την θήκη και το γρατσουνάω όποτε μου έρθει. Απλά για αυτό το συγκεκριμένο ισχύει ότι χάνεται με την παραμικρή "παρεμβολή". Πάντως εγώ του βάζω ένα acoustic pre amp αν θα γράψω τίποτα στο pc (+ οτιδήποτε άλλα εφέ). Και πάλι, δεν βγάζει πολλά γκάζια.

Παρεπιμπτόντως, το είδα σε ένα μαγαζι εδώ στην Κύπρο στα 430 ευρά!! (πολλά δεν είναι?) Αντάλλαξα ένα squier p bass για αυτό, μια και μου περίσσευαν τα ηλεκτρικά  :)

 

Bad Habit

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου