Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή μαγητών σε stratocaster


JohnyX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μια χαρα τα λες

 

Είναι τόσο κοντά σε αυτό που έχω στο μυαλό μου ο ήχος της strat που έχω, που

αν τα λέω μια χαρά για το πως φαντάζομαι τον ήχο της jazzmaster, τότε πρέπει να αρχίσω να μαζεύω λεφτά  :)

(Επίσης πολύ κοντά στον ήχο που έχω στο μυαλό μου είναι και ο ήχος της squier classic vibe tele που έχω. Απίστευτος ήχος και αυτή)

Ελπίζω να βρεθεί και καμιά jazzmaster στην Αθήνα να τη δοκιμάσω. Είδος προς εξαφάνιση είναι?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Χαχα, εννοείς ότι έχουν μεγάλη απόκλιση αυτά που περιγράφω?

 

Για να σου δώσω να καταλάβεις, θέλω κάτι τέτοιο:

 

 

 

Αυτό το επιτυγχάνω και με την strat και με την tele που γράφω πιο πάνω (με τα ανάλογα settings σε ενισχυτή και reverb pedal), αλλά υπάρχουν κάποιες αποκλίσεις (διαφορετικές σε κάθε περίπτωση). Η tele έχει τα πιο ''στρογγυλά'' πρίμα που θέλω (πάντα με τον neck μαγνήτη). Αλλά κάπου χάνουν και οι δύο όταν πετυχαίνω τον ήχο αυτό στα καντίνια.

 

Χωρίς πλάκα δεν έχουν μεγάλη απόκλιση, ξέρω τι θέλω να πετύχω/ακούσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια και έχεις Squier Tele και είσαι ευχαριστημένος, ρίξε μια ματιά στη Squier Jazzmaster (την οποία έχω και είναι super/δες εδω).

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια και έχεις Squier Tele και είσαι ευχαριστημένος, ρίξε μια ματιά στη Squier Jazzmaster (την οποία έχω και είναι super/δες εδω).

 

 

 

+10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για το link alder.

 

Χμ... με βάζεις σε σκέψεις τώρα, δεν ξέρω. Καταρχάς συγχαρητήρια για όλο αυτό που έχεις κάνει στην κιθάρα, εσύ είσαι σωστός χειρουργός.

 

Έχω δύο squier tele. Μία affinity και την classic vibe και η δεύτερη είναι, κατά την άποψή μου και μόνο, πολύ πιο καλή κιθάρα. Και τις δύο μεταχειρισμένες τις είχα πάρει και ενώ και οι δύο παίζουν μια χαρά, δεν ξεκουρδίζονται κτλ η affinity έχει ένα πολύ στενό μπράτσο που μου τη σπάει λιγάκι και τα ποτενσιόμετρα και ο διακόπτης είναι πραγματικά της πλάκας.

Επίσης οι μαγνήτες της δεν είναι και κάτι ιδιαίτερο. Γενικά η classic vibe είναι άλλη κλάση τελείως.

 

Οπότε ναι μεν είμαι ευχαριστημένος με το όνομα Squier, και πολύ μάλιστα, αλλά αυτό οφείλεται στην classic vibe.

Η squier jazzmaster που έχεις είναι πιο κοντά στην classic vibe ή στην affinity σαν ποιότητα (κατασκευής, μαγνήτες, hardware)?

(και για την affinity μπορώ να πω πολλά καλά λόγια δεδομένης της τιμής της, αλλά δεν την συγκρίνω καν με την classic vibe)

Επίσης έχεις παίξει με το real thing? (fender avri jazzmaster)

Αν ναι, πως είναι σε σχέση με αυτή η squier?

 

ΥΓ: Μήπως να ανοίξω νέο θέμα?  ::)

 

Edit: άκουσα και τα clips που έχεις ανεβάσει, ωραία ακούγεται. είδα ότι και εσύ παίζεις με twin, οπότε θα είναι και κάπως κοντά αυτό που ακούς με αυτό που ακούω.

 

Edit2: ποιο ακριβώς μοντέλο είναι αυτή που έχεις alder? βγαίνει ακόμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κιθαρα στην οποια αναφερεται ο Alderbody (την εχω και εγω, και ο elavd και αλλοι εδω στο noiz) ειναι η Squier Jazzmaster Vintage Modified. Ειναι top of the line (sic) Squier, οποτε μπορεις να περιμενεις κατι εφαμιλλο ή και καλυτερο απο την classic vibe, καμια σχεση με την affinity σειρα. Νομιζω πως βγαινει ακομα - δεν την ειδα στον thomann αλλα υπαρχει σε αλλα μαγαζια οπως το gak.

 

Δεν ειναι AVRI jazzmaster αλλα ειναι πολυ τιμια και κοστιζει (συγκριτικα) ψιχουλα. Και το πιο σημαντικο, σε αντιθεση με αλλες φτηνες jazzmaster, η συγκεκριμενη *ειναι* jazzmaster, εχει δηλαδη τα σωστα ηλεκτρικα και hardware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την πληροφορία,

 

αυτή δεν είναι?

 

http://www.thomann.de/gr/fender_sq_vintage_mod_jazzmaster_3tsb.htm

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την πληροφορία,

 

αυτή δεν είναι?

 

http://www.thomann.de/gr/fender_sq_vintage_mod_jazzmaster_3tsb.htm

 

 

 

Yep. Απλα απ'οτι φαινεται δεν την εβρισκα εγω ο αμπαλος για καποιο λογο :P

 

Βλεπω πλεον βγαινει και σε Candy Apple Red, not bad.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν φταις εσύ που δεν την έβρισκες... και εγώ περίεργα την βρήκα.

Έγραψα jazzmaster και τιμές σε αύξουσα και την είδα. Έχω ανοίξει τα ραντάρ τώρα  8)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου