Προς το περιεχόμενο

Ωδεία για πληκτράδες


vrakts

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα αγαπητό Forum!

 

θα ήθελα την συμβουλή σας για ένα φλέγον (κατ'εμέ) θέμα.

Είμαι πληκτράς αρκετά χρόνια τώρα ... περι τα 9-10 ας πούμε. Αρκετά καλές οι γνώσεις μου σε θεωρία αλλά υστερώ λίγο σε πρακτική (ποτέ δεν έκατσα να παίξω ένα κομμάτι με μετρονοόμο απο το 40 ανεβαίνοντας 1-1 ως το 120 ας πούμε!). Ποτέ όμως δεν με ενδιέφερε και να είμαι Βιρτουόζος. Με την σύνθεση ασχολούμαι και τα πάω καλά σε αυτόν τον τομέα και επειδή ασχολούμαι και με κιθάρα και με τύμπανα φτιάχνω γενικα αρκετά ολοκληρωμένες συνθέσεις!

 

Είχα ξεκινήσει λοιπόν δειλά μαθήματα με ένα Παραγωγό απο το Γαλάτσι (ας μην διαφημίσω όνομα και σχολή) και μου άρεσε πολύ ο τρόπος που έκανε μάθημα ... τι εννοώ τώρα θα μου πείτε !?

 

Εκτός απο μαθήματα μουσικής τεχνολογίας μου έκανε και μαθήματα Synthesizer ... κολπάκια τα οποία δύσκολα θα βρείς έναν ανθρωπο να σου δείξει! Το θέμα είναι ότι έπιανε την πάρλα και ξέχναγε να κάνει μάθημα πολλές φορές! Ο λόγος που σταμάτησα εξάλλου!

 

Υπάρχει κάποιο ωδείο που κάνει μαθήματα τέτοιου είδους ...

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

αντασία στην εξουσία ... γιούυυυυυυρια λέμεεεεεεεεεε ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια χαρα φιλε

ειμαι και εγω ενα μικρο παιδι 30 χρονων που παρακολουθω εδω και τρια χρονια ωδειο , σε ατομικο επιπεδο ( no class ) .

παρακολουθω μαθηματα πιανου . ουτε μαθηματα αρμονιου , ουτε μαθηματα synthesizer . φετος το μενου εχει full αρμονια ( μοντερνα - μεταμοντερνα - προιστορικη - οργανικη - ανοργανη - πες την οπως θες )

και βασικες αρχες συνθεσης - ενορχηστρωσης .

βασικα τα μαθηματα εχουν προσαρμοστει αυστηρα στις απαιτησεις και στα θελω μου , και η υλη επιλεγεται απο κοινου με τον δασκαλο , ο οποιος με περναει μολις δυο χρονια .

εγω προσωπικα αν θελεις να σε βοηθησω , ξεκαθαρισε μου σε παρακαλω αν αγαπας , θελεις να μαθεις μουσικη , θελεις να μαθεις να "παιζεις" , θελεις να μαθεις "κολπακια" , θελεις να μαθεις μουσικη τεχνολογια , θελεις να μαθεις "synthesizer" ?

θεωρω οτι για ολα αυτα μαζι θα δυσκολευτω να σου προτεινω κατι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ ... να παίζω ξέρω μέχρι ένα σημείο ... όταν θα θελήσω να γίνω καλύτερος θα το κάνω και μόνος !

 

Κολπάκια όταν λέω δεν εννοώ αναγκαστικά κολπάκια τεχνικής !

 

¶ρα εστιάζεις στο γεγονός οτι θέλω synthesizer μαθήματα και κολπάκια προγραμματισμού ... τώρα τα υπόλοιπα θα έρθουν!

 

Γενικά έχω ηλεκτρονικά ακούσματα ... κατα κύριο λόγο και η πολύ θεωρία θα με φέρει σε άλλη χώρα αν με πιάνεις!

αντασία στην εξουσία ... γιούυυυυυυρια λέμεεεεεεεεεε ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να είμαι σίγουρη τι τελικά ψάχνεις να κάνεις , (άν δηλαδή θέλεις να βελτιώσεις την τεχνική σου στα πλήκτρα μπορώντας με αυτό τον τρόπο να ελέγχεις αυτό που παίζεις σε real time και να μην χρειάζεται να το γράφεις νότα νότα σε ρυθμό χελώνας, ή απλώς ψάχνεις κάποιον που να ξέρει από μουσική τεχνολογία χωρίς απαραίτητα να είναι καθηγητής πιάνου, για να σου δείξει κόλπα στο πώς να χειρίζεσαι τις ευκολίες της τεχνολογίας), θα σου πω την γνώμη μου σαν καθηγήτρια πιάνου και θεωρητικών.

Σου προτείνω λοιπόν μια και όπως λες δεν σε ενδιαφέρει να γίνεις βιρτουόζος ( όρος αρκετά παρεξηγημένος στην εποχή μας) να μην γραφτείς απαραίτητα σε κάποιο ωδείο πληρώνοντας επί χρόνια άδικα χρήματα απλά για αν έχεις το δικαίωμα εξετάσεων αλλά να βρεις έναν καθηγητή που να αγαπάει τη δουλειά του και να έχει όρεξη αλλά και τις απαραίτητες και πλήρεις γνώσεις να σε μυήσει σε αυτό που θέλεις να κάνεις.

Τα ωδεία για μένα χρειάζονται μόνο στην περίπτωση που κάποια στιγμή θελήσεις να πάρεις κάποιο αποδεικτικό σπουδών με σκοπό να το χρησιμοποιήσεις ίσως επαγγελματικά. Και να είσαι σίγουρος πως αν αγαπάς αυτό που κάνεις μπορείς να προχωρήσεις πολύ πιο γρήγορα εκτός του κατεστημένου των ωδείων.

 

Τα τελευταία χρόνια βέβαια ξεφυτρώνουν σαν τα μανιτάρια τα τμήματα μουσικής τεχνολογίας στα ωδεία επειδή βλέπουν πως είναι αρκετοί αυτοί που θέλουν να ασχοληθούν ( σοβαρά η μη) με το αντικείμενο. ΄Γνώμη μου όμως είναι από μία έρευνα που έχω κάνει στο θέμα τα τελευταία χρόνια πώς είναι μετρημένα στα δάχτυλα του ενός χεριού τα ωδεία που μπορούν να έχουν τον απαραίτητο και αξιόπιστο εξοπλισμό αλλά και τους καθηγητές που να γνωρίζουν το αντικείμενο. Στα περισσότερα ωδεία συναντάς μια αίθουσα που περιέχει στην καλύτερη περίπτωση ένα pc και ένα midi keyboard άντε και μια κονσολίτσα της πλάκας. Και αυτό το βαφτίζουν εργαστήρι μουσικής τεχνολογίας… Επίσης καθαρά για θέμα κέρδους φυσικά και δεν προσλαμβάνουν σαν καθηγητές κάποιους με σοβαρές γνώσεις στο αντικείμενο αλλά τις περισσότερες φορές είναι κάποιοι πιτσιρικάδες που ασχολήθηκαν απο μόνοι τους με την μουσική τεχνολογία και αυτoβαφτίσθηκαν καθηγητές για να βγάζουν τα τσιγάρα τους.

Όλα αυτά δεν στα γράφω τυχαία αλλά τα έχω δεί να συμβαίνουν σε πολλά απο τα ωδεία που έχω δουλέψει τα τελευταία 15 χρόνια και δυστυχώς επειδή δεν υπάρχουν ακόμα κάποιοι αναγνωρισμένοι τίτλοι σπουδών στην Ελλάδα θα συνεχίσουμε να τα βλέπουμε για αρκετά χρόνια ακόμα.

Τέλος θέλω να σου πώ πώς αν σε ενδιαφέρει να ασχοληθείς σοβαρά με τη μουσική σου είναι απαραίτητες κάποιες γνώσεις θεωρητικών και αρμονίας όπως και τεχνικές οργάνου τις όποιες όσο άξιος και ταλαντούχος να είσαι δεν μπορείς να τις πάρεις μόνος σου από κάποια βιβλία αν δεν βρεις κάποιον να στα διδάξει με υπευθυνότητα και γνώση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου