Προς το περιεχόμενο

Επιλογή ενισχυτή για το σπίτι


NikosSp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας. Θα ήθελα τη γνωμη σας παρακαλώ.

Είμαι ντράμμερ αλλά συχνά δε γίνεται να παίξω ή μελετήσω τα βράδια, οπότε μαθαίνω (με δάσκαλο) εδω και χρόνια να διαβάζω και να παίζω μπάσσο αφου  

έχω ένα squier pj από το οποίο είμαι πολύ ευχαριστημένος και ένα DI τα οποία τα συνδέω στο μονιτορ που έχω για τα ηλ. ντραμς στην είσοδο mic (διότι στο line εχω τα roland). το μονιτορ είναι ένα http://www.thomann.de/gr/the_box_ma120_mk_ii.htm.

Αν και δε γνωρίζω τπτ από ηλεκτρονικά και συνδεσμολογιες καταλαβαίνω ότι στο τέλος θα κάψω κάτι απο το μονιτορ, αν και χαμηλώνω την ένταση στο μπασσο και παίζω και σε χαμηλές εντάσεις απο το μονιτορ.

Η ερώτηση είναι ότι διαθέτω περίπου 200€ για την αγορά ενισχυτή και περίπου 100€ για κάρτα ήχου, οπότε τι να πάρω?

Σκέφτομαι ένα ενισχυτή Orange CR-50BXT ή τον αντίστοιχο στα 25w αλλα δεν μπορώ να έχω άποψη λόγω επαρχίας. μου αρέσουν και οι Eden αλλά έχω άποψη για μοντέλα με πολλά watt. οι Fender τι λενε? Εαν έρθει κανένας φίλος στο σπίτι θα μπορούμε να τζαμάρουμε με 25  έως 50watt?

την κάρτα ήχου τη  θέλω για να παίζω μπάσσο -> να ηχογραφώ-> να παίζω απο πάνω (και να ηχογραφώ?) ντραμς. και το ανάποδο.

 

Ευχαριστώ πολύ για τις απόψεις σας. Νικος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι orange φίλε είναι αρκετά καλοί, με καλό καθαρό ήχο. Έχει και κουρδιστήρι απάνω, θα είσαι κομπλέ  ;)

Για τους Eden δεν έχω άποψη για τα μικρά watt, αφού αυτός που έχει το προβάδικό που πάμε είναι στα 320 watt με καμπίνα 4 δεκάρια ηχεία. Πάντως ο συγκεκριμένος βγάζει πολλά γκάζια.

Οι fender σου βγάζουν ένα πιο απάλό(όχι μεταλλικό) ήχο, σχεδόν παλιομοδίτικο, αν τον λέω καλά.

Εγώ θα πήγαινα με τον orange.

Με 25 watt όχι δεν τζαμάρεις με ακουστικά ντραμς, εκτός αν εννοείς μόνο κιθάρα/μπάσο και ηλεκτρονικά ντραμς. Με 50 κάτι γίνεται, και πάλι εξαρτάται όμως και από την ποιότητα του ενισχυτή σου, των ηχείων, πόσο ξυλοκόπος είναι ο ντράμμερ (αν έχετε), αν θα παίζει τα ηλεκτρονικά και θα ρυθμίζεις εντάσεις από εκεί, ο ενισχυτής της κιθάρας, κτλ κτλ. Εγώ τζαμάρισα και με 35watt ένα Yamaha που έχω και είναι 30 χρονών, αλλά πάιζαμε πιο απαλά όλοι. "Τα πάντα ρεί" που έλεγε και ο Ηράκλειτος  :P

Για την κάρτα ήχου, ιδέαν δεν έχω  :o

Γιατί όμως να κάψεις κάτι από το μόνιτορ σου? Ούτε εγώ γνωρίζω πολλά από ηλεκτρονικά, αλλά δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα.

Bad Habit

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι θα πήγαινα σε κάτι τέτοιο αν μπορείς να ανεβάσεις λίγο το budget

http://www.thomann.de/gr/fender_rumble_100_2014.htm

 

edit: παρόλο που τα watt από μόνα τους δεν είναι απόλυτο μέτρο της έντασης ενός ενισχυτή, θα σου έλεγα να απέφευγες πολύ μικρά νούμερα (όπως πχ 25)

And I know, I’m going right into the storm

And I know, I’m gone

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα λεφτά σου θα κοίταζα όσα περισσότερα βάτ και μεγαλύτερο μεγάφωνο από κάποιον αξιόπιστο κατασκευαστή. Εκτός από τους μικρούς της Ampeq (BA110, BA112) που ακούγονται ωραία, υπάρχει και αυτός εδώ:

 

http://www.thomann.de/gr/kustom_kxb100.htm

 

100 βατ, 15ρι μεγάφωνο, κάτω από 200 ευρώ, απλά controls (δεν χρειάζεσαι νηστεία, προσευχή και ειδική εκπαίδευση για να βγάλεις ήχο) και δεν είναι no-name. Δεν τον έχω ακούσει όμως, θα πρέπει να βγεις παγανιά να τον τσεκάρεις, αλλά από κριτικές στο ιντερνετ λένε ότι είναι μιά χαρά.

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα. για τζαμαρισμα στο σπιτι ενας 50αρης ειναι παραπανω απο αρκετος, αμμα χρειαζεσαι περισσοτερο μαλλον θα αρχισεις να ψαχνεις για σπιτι σε λιγο καιρο.

πιο σημαντικο μεγαλη καμπινα, οσο μεγαλυτερη τοσο καλυτερα. τουλαχιστον 10αρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερωτηση ασχετου (ασχετος strikes back...)

ισχυει οτι για τζαμαρισμα η κιθαρα θελει διπλασια watt απο το μπασσο'ή ισχυει το αντιθετο?

κεραυνοπουλο εν δραση!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερωτηση ασχετου (ασχετος strikes back...)

ισχυει οτι για τζαμαρισμα η κιθαρα θελει διπλασια watt απο το μπασσο'ή ισχυει το αντιθετο?

 

Το αντίθετο ισχύει και μάλιστα όχι διπλάσια αλλά πολύ παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο gdevelek έχει δίκιο.

 

Η αναλογία κιθαριστικά watt προς μπασιστικά watt είναι από 1:5 μέχρι και 1:10.

Δλδ για 50 watt κιθαρας θες τουλάχιστον 250-500 watt μπάσσου.

 

Τα παραπάνω δεν είναι παρά ένας πολύ γενικός μπούσουλας. ΔΕΝ ισχύουν σε όλα/κάθε setup. Είναι μια προσεγγιστική αναλογία χωρίς να αποτελεί γενικό κανόνα. Τα watt είναι μόνο μια από τις πολλές μεταβλητές που επιρρεάζουν την τελική ένταση και από μόνα τους δεν είναι ενδεικτικό της τελική έντασης.

And I know, I’m going right into the storm

And I know, I’m gone

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου