Προς το περιεχόμενο

Ιστορίες καθημερινής τρέλας: To PC προκαλεί θόρυβο.


ikon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

...προσπάθησε να δεις αν γειωσεις την κιθάρα με το κουτί του υπολογιστή σου βελτιώσει την κατάσταση.

 

μια πρόχειρη λύση ειναι ίσως να χρησιμοποιήσεις ένα απλό καλώδιο ενός αγωγού.Η μία άκρη σε μια βιδα του κουτιού,η άλλη στην γέφυρα της κιθάρας. θεωρητικά μπορεί να δουλέψει, πρακτικά όμως μπορεί και όχι γιατί πιθανόν να δημιουργηθούν ground loops, ίσως να είναι και λίγο επικίνδυνο οπότε κάντο με προσοχή.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλα τι θα κανεις. Θα ντυσεις ολο το κουτι,

 

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ όλο το κουτί, αφήνοντας φυσικά περιθώρια στις εισόδους αέρα και στα ανεμιστηράκια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok σαν πρώτο τεστ έφτιαξα αυτό να δω τι θα γίνει

 

2a6303c.jpg

 

Αν δεν κάνει τίποτα μπορεί να βάλω κανένα κοτοπουλάκι με πατατούλες επάνω..

 

Δεν πιστεύω να πάρει καμιά φωτιά το PC...  ::)

 

Εσωτερικα το εχεις βαλει το αλουμόχαρτο? Βλεπω καλα?

Εγω λεω μην το κλεισεις ετσι.

Πρεπει να το μονώσεις γυρω γυρω εξωτερικα και με καλυμμα στο αλουμινιο.

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης θα βοηθούσε αν έφτιαχνες και ένα καπελάκι από αλουμίνιο.

 

Οδηγίες:

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης θα βοηθούσε αν έφτιαχνες και ένα καπελάκι από αλουμίνιο.

 

Οδηγίες:

 

Χαχαχαχαχαχαχα! Αυτό μένει μόνο!

 

Λοιπόν δεν μπορώ να τυλίξω όλο το κουτί ρε παιδιά.. Ακόμα κι αν κάνει δουλειά με τι σοβαρότητα θα το αντικρίζω μετά.. Άσε που μπορεί να έχουμε και κανένα ατύχημα.

 

Μπορώ να απομακρύνω το pc αλλά πριν μπω στη διαδικασία να αγοράζω επεκτάσεις καλωδίων θα ήθελα να δω λίγο αυτό με τη γείωση στα καλώδια της κιθάρας..

 

Πως όμως θα ξέρω αν έχουν γείωση τα καλώδια και πως θα κάνω το τέστ που πρότεινε πριν ένας συνάδελφος (να γειώσω την κιθάρα με το κουτί);

Δεν κατέχω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια πρόχειρη λύση ειναι ίσως να χρησιμοποιήσεις ένα απλό καλώδιο ενός αγωγού.Η μία άκρη σε μια βιδα του κουτιού,η άλλη στην γέφυρα της κιθάρας. θεωρητικά μπορεί να δουλέψει, πρακτικά όμως μπορεί και όχι γιατί πιθανόν να δημιουργηθούν ground loops, ίσως να είναι και λίγο επικίνδυνο οπότε κάντο με προσοχή.

 

 

Α sorry δεν είδα ότι είχες απαντήσει. Ok θα το κάνω με έναν φίλο μου που ξέρει, αν είναι να πάθει αυτός ηλεκτροπληξία.  ;D

 

Αμα σταματήσει ο θόρυβος σημαίνει τότε ότι τα καλώδια της κιθάρας δεν έχουν γείωση σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α sorry δεν είδα ότι είχες απαντήσει. Ok θα το κάνω με έναν φίλο μου που ξέρει, αν είναι να πάθει αυτός ηλεκτροπληξία.  ;D

 

 

 

Εσυ να εισαι σε αποσταση ασφαλειας και πριν πας να τον σωσεις κατεβασε το γενικο και εχε μαζι σου ενα φακο. Μην ξεχασεις να καλεσεις το ΕΚΑΒ. χαχαχα

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν δεν μπορώ να τυλίξω όλο το κουτί ρε παιδιά.. Ακόμα κι αν κάνει δουλειά με τι σοβαρότητα θα το αντικρίζω μετά.. Άσε που μπορεί να έχουμε και κανένα ατύχημα.

 

Δεν ξέρω τι ατύχημα φοβάσαι, αλλά δεν στο πρότεινε κανείς ως μόνιμη λύση, κάντο ως δοκιμή για να δεις αν εκεί βρίσκεται η απάντηση. Δέκα λεπτά θα σου πάρει, και δέκα λεπτά του ευρώ θα σου κοστίσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι ατύχημα φοβάσαι, αλλά δεν στο πρότεινε κανείς ως μόνιμη λύση, κάντο ως δοκιμή για να δεις αν εκεί βρίσκεται η απάντηση. Δέκα λεπτά θα σου πάρει, και δέκα λεπτά του ευρώ θα σου κοστίσει.

 

Οκ θα το δοκιμάσω, δεν το πήρα στην πλάκα, μη με παρεξηγείς, απλά φοβάμαι ότι επειδή το κουτί είναι ανοιχτό από επάνω (και εκεί είναι και το τροφοδοτικό και οι ανεμιστήρες) μάλλον δεν θα καταφέρω να το μονώσω εκεί που πραγματικά χρειάζεται... Κάτι μου λέει ότι το τροφοδοτικό είναι η πηγή τoυ ΕΜΙ...

 

dbts9s.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου