Προς το περιεχόμενο

Αγορά κλασσικού η ηλεκτρικού πιάνου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.Εδώ και αρκετό καιρό έχω ξεκινήσει μαθήματα πιάνου.Στο σπίτι κάνω εξάσκηση με ένα αρμόνιο, στα μαθήματα με κλασσικό πιάνο.Θέλω να αγοράσω ένα πιάνο όμως δεν ξέρω τι είναι καλύτερο.Ένα κλασσικό πιάνο ή ένα ηλεκτρικό;Ποια είναι τα συν και τα πλην; Μπορώ να διαθέσω μέχρι 1000 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Θα βοηθούσε πολύ να πεις τι παίζεις.

 

Για το ηλεκτρικό, αν είσαι σε πολυκατοικία θα το εκτιμήσουν πολύ οι γείτονες, αναλόγως και τι γείτονες έχεις βέβαια αλλά και εσύ αφού θα μπορείς να παίζεις όποτε θέλεις. Είναι πολύ πιο εύκολο στη μετακίνηση, λύνεις-δέσε να σου πάρει κάνα 5-10' και ίσως να μπορείς να το μεταφέρεις και μόνος σου. Μπορείς να ηχογραφείς απευθείας, έχεις σχεδόν τους ίδιους ήχους με το αρμόνιο και γενικα διάφορες ηλεκτρονικές ευκολίες. Επίσης οι τιμές είναι πολύ προσιτές και δε χρειάζεται συντήρηση.

 

Το κλασσικό έχει άλλη αίσθηση και (πολύ) διαφορετικό ήχο που είναι και το σημαντικότερο νομίζω.

 

Αν ξέρεις πως δε θα ενοχλείς και σε βολεύει σε αυτά που παίζεις, θα σου έλεγα ασυζητητεί πάνε για κλασσικό. Ψάξε αγγελίες για μεταχειρισμένα και γύρνα την αγορά με τον καθηγητή σου ή και μόνος σου να παίξεις και να ακούσεις όσο πιο πολλά μπορείς ασχέτως τιμής και μη βιαστείς να αποφασίσεις.

 

Keep on pianing!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Όπως τα λέει παραπάνω ο Stoyo.

 

Ένα σημείο μόνο είναι ότι ένα ακουστικό πιάνο θα θέλει κάθε χρόνο χόρδισμα, συντήριση, κλπ (κανονικά 2 φορές το χρόνο, αλλά τέλος πάντων). Αυτο κοστίζει 50-100 ευρώ το χρόνο και ΕΙΝΑΙ μια επιβάρυνση.

 

Το ψηφιακό, από την άλλη το κάνεις και midi keyboard και περνάς ζάχαρη.

 

That said, δαγκωτό κανονικό, ακουστικό πιάνο, ΑΝ κάνεις πιάνο.

 

Πες μας όμως για να βοηθήσουμε παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα φιλε μου και καλως ωρισες!Για να μην ''τρελλαθεις'' απο τα σουπα μουπες και εδω μεσα αλλα και εξω απο εδω !!Μια συμβουλη μονο :μαζι με τον δασκαλο σου κανε αυτο που σου λεει ο stoyo!!Σαν τεχνικος σε ηλεκτρικα πιανα rhodes εχω δει και εχω ακουσει και παιξει εκατονταδες πιανα ηλεκτρικα ,ορθια ακουστικα ,3/4 με ουρα κλπ.Τα καλυτερα απο ηχο και touche ειναι αυτα με ουρα (οχι ολες οι μαρκες ) υπαρχουν τωρα πλεον πολυ καλα ηλεκτρικα αλλα δεν ειναι με τιποτα σαν τα ασκουστικα πιανα !!

Ειναι δυσκολη η επιλογη κοιταξε και για μεταχειρισμενο σε αγγελιες αυτη την εποχη ποωλουνται σε διαφορα sites πανω απο 1000 κομματια ακουστικα (ορθια και με ουρα ) πιανα!!Ευχομαι σωστη αποφαση και καλες γιορτες!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Καλημερα φιλε μου και καλως ωρισες!Για να μην ''τρελλαθεις'' απο τα σουπα μουπες και εδω μεσα αλλα και εξω απο εδω

Δεν είμαι σίγουρος αν εννοείς κάτι εδώ, αλλά ως σούπερ κομπλεξικός κι εγώ συμφωνώ με τον Stoyos! ;)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι σίγουρος αν εννοείς κάτι εδώ, αλλά ως σούπερ κομπλεξικός κι εγώ συμφωνώ με τον Stoyos! ;)

Ο Περικλής νομίζω πως το είπε με καλή διάθεση γιατί πολλές φορές πέφτουμε όλοι και ο καθένας προτείνει το μακρύ του και το κοντό του και εν τέλη καταλήγει η συζήτηση στο αν ο βορειο-ανατολικός άνεμος επηρεάζει περισσότερο από τον νοτιο-ανατολικό τα κύματα του ήχου στο δωμάτιο - εφόσον αυτο έχει φάτσα δυτικιά - με παράθυρο ανάκληση στις 15,7 μοίρες :P

 

Αν βάζεις 1-2 ευρό/μέρα στην άκρη παίρνεις σε μερικούς μήνες ένα βαρυκεντρισμένο midi και είσαι καλυμένος και ψηφιακά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Nikolas :Φυσικα και δεν εννοω για σενα ειδικα κατι!!Αλλα η μεχρι τουδε εμπειρια μου στο Φορουμ με κατι τετοια θεματα (οχι μονο στα πληκτρα )με κανει " να προσπαθω να ειμαι γρηγορος και σαφης" ::)Τα ξερεις καλυτερα απο εμενα!! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπική μου γνώμη είναι να πάρεις ένα stage piano με πλήρως βαρυκεντρισμένα πλήκτρα όπως π.χ. το casio privia που έχει σε μεγάλη εκτίμηση ο (πιανο-γκουρού του φόρουμ) Νικόλας

 

θα έχεις τρομερές ευκολίες που θα αξιοποιήσεις και αγαπήσεις σε βάθος χρόνου, αλλά και πολύ υψηλή ποιότητα ήχου

 

Εδώ ένα πλήθος επιχειρήματα  http://www.kawaius.com/main_links/articles/Why_digital.html

 

Και αν και όταν δεις ότι πας ψηλά στις σπουδές σου, τότε εσύ ο ίδιος θα νιώσεις πως πια χρειάζεσαι ένα ακουστικό, που βέβαια δεν θα είναι πλέον του χιλιάρικου.

 

Με άλλα λόγια, "άσε τη ζωή" να σου προσδιορίσει τι πρέπει να πάρεις σε κάθε φάση, και ελπίζω αυτό να μην ακούγεται πολύ ψευτοποιητικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πας για stage piano να δεις και για kurzweil και γενικά καλό θα είναι να ξεκινήσεις να ακούς κάποια από κοντά ώστε να δεις και μόνο σου της διαφορές τους και την ποιότητα του ήχου τους  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπίτι διαβάζω με ένα αρμόνιο Casio.Όταν κάνω μάθημα παίζω πάνω σ ένα κλασσικό Yamaha.Σε γενικές γραμμές η δασκάλα μου είπε ότι τα ηλεκτρικά πιάνα έχουν βαριά πλήκτρα και βοηθάει στη βελτίωση των δαχτύλων όμως η ποιότητα ήχου σε σχέση μ ένα κλασσικό είναι μειωμένη.Απο κει και πέρα μου λέει είναι στη δική μου ευχέρεια τι να πάρω.Δεν μ ενδιαφέρουν τα Midi keyboards κλπ. Μ ενδιαφέρει να μάθω σωστά πιάνο.Όλα αυτά με τη προυπόθεση ότι ταβάνι είναι τα 1000 ευρώ. Καινούριο κλασσικό πιάνο κάτω απο 1000 ευρώ μου πε η δασκάλα δύσκολα να βρω,μπορώ όμως να βρω ένα ελαφρώς μεταχειρισμένο. Επίσης ποια είναι η άποψη σας για τα Clavinova?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου