Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για συνδεσμολογία effects


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα, κόσμε!

 

Λοιπόν, προσπαθώντας να βάλω σε μια τάξη το ταπεινό μου pedalboard, κατέληξα στο συμπέρασμα ότι τόσο το Fuzz Factory (vexter) όσο και το Bluemaster (treble booster by Blue Pedals), μου αρέσουν, όταν είναι πρώτα στην αλυσίδα.

 

 

Υπάρχει κάποιος τρόπος, ώστε να το καταφέρω αυτό (με κάποιο split, ενδεχομένως  ??? ), χωρίς να έχω ηχητικές απώλειες, μιας και τα δύο πεταλάκια είναι ιδιότροπα στην "συγκατοίκηση";

 

Να σημειώσω, εδώ, ότι δε με ενδιαφέρει να τα λειτουργώ ταυτόχρονα.

 

Σχηματικά (και χοντρικά) το σκέφτομαι, κάπως έτσι.

 

                              fuzz factory

κιθάρα ---> splitter{                      }splitter ---> υπόλοιπο rig

                              treble booster

 

 

Είναι εφικτό κάτι τέτοιο? Ένα splitter (έτσι, λέγεται; :P ) θα αλλοίωνε το σήμα;

 

Θα ήθελα να ακούσω τις γνώμες/προτάσεις σας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν λεγοντας splitter εννοεις τους ανταπτορες που βγαζουν ενα βισμα σε δυο, τοτε προσωπικα δεν θα εκανα κατι τετοιο, γιατι ναι, το σημα θα αλλοιωθει.

Ο τροπος για να γινει αυτο με switch, ειναι καπως ετσι: Η κιθαρα παει σε Α/Β switch(απο μια εισοδο σε δυο εξοδους). Οι δυο εξοδοι πανε η μια στο blue και η αλλη στο FF. Αυτα μπαινουν σε Α/Β switch (απο δυο εισοδους σε μια εξοδο) και επειτα ολα τα αλλα. Σωστα...? Θα εχεις ομως πολλα επιπλεον taps και δεν ειναι και τοσο πρακτικο αυτο.

Ποιο ακριβως ειναι το προβλημα με τα πεταλια? Απο τη στιγμη που ειπες οτι δεν σε ενδιαφερει να τα χρησιμοποιεις μαζι και το ενα τουλαχιστον(το FF) απο τα δυο ειναι true bypass, λογικα δεν θα υπηρχε κανενα προβλημα αν εβαζες πρωτα το FF και μετα το blue.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν λεγοντας splitter εννοεις τους ανταπτορες που βγαζουν ενα βισμα σε δυο, τοτε προσωπικα δεν θα εκανα κατι τετοιο, γιατι ναι, το σημα θα αλλοιωθει.

 

Όχι, δεν εννοώ αυτό. Στο μυαλό μου έχω, τον τρόπο, που αναφέρεις παρακάτω:

 

Ο τροπος για να γινει αυτο με switch, ειναι καπως ετσι: Η κιθαρα παει σε Α/Β switch(απο μια εισοδο σε δυο εξοδους). Οι δυο εξοδοι πανε η μια στο blue και η αλλη στο FF. Αυτα μπαινουν σε Α/Β switch (απο δυο εισοδους σε μια εξοδο) και επειτα ολα τα αλλα.

 

Ποιο ακριβως ειναι το προβλημα με τα πεταλια? Απο τη στιγμη που ειπες οτι δεν σε ενδιαφερει να τα χρησιμοποιεις μαζι και το ενα τουλαχιστον(το FF) απο τα δυο ειναι true bypass, λογικα δεν θα υπηρχε κανενα προβλημα αν εβαζες πρωτα το FF και μετα το blue.

 

Η συνδεσμολογία, που ακολουθώ, μέχρι στιγμής, είναι η εξής:

 

telecaster-->ff-->ehx black finger-->mxr blue box-->bluemaster-->tremolo-->delay-->amp.

 

Σε αυτήν τη διάταξη, το bluemaster το χρησιμοποιώ, για να δώσω όσα πρίμα μπορώ, μετά την "ισοπέδωσή" τους από το mxr.

 

Όσες φορές έχω προσπαθήσει να χρησιμοποιήσω το bluemaster ως overdrive (στην παραπάνω συνδεσμολογία), δε με ικανοποίησε.

 

Όποτε, όμως, έχω παίξει με πιο "λιτό" rig:

 

κιθάρα-->bluemaster-->tremolo-->delay-->amp

 

ο ήχος είναι σούπερ (για τα γούστα μου), δίνοντάς μου πιο creamy (παχύ;; ) overdrive, όταν το δουλεύω στο max.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα μπερδευτηκα. Ειπες στο πρωτο post οτι θα ηθελες να τα χρησιμοποιεις πρωτα στην αλυσιδα, ενω τωρα λες οτι το Blue το βαζεις μετα απο καμποσα πεταλια. Τελοσπαντων, δεν νομιζω οτι το προβλημα οφειλεται στο συνδιασμο αυτων των δυο πεταλιων.

Γενικα, στην περιπτωση που αναφερεις οτι χρησιμοποιεις το blue και ΔΕΝ σε ικανοποιει, πρωτα απ'ολα δες τι αλλο ΕΙΝΑΙ ανοιχτο. Το πιο πιθανο ειναι να βρισκεται εκει η λυση.

Απο κει και περα, για να καταλαβω: Οταν χρησιμοποιεις το blue για να ανοιξεις τα πριμα που κοβει το MXR, ειναι ok? Αλλα οταν το χρησιμοποιεις σαν standalone στην ιδια συνδεσμολογια δεν ειναι ok? Και επισης οταν το χρησιμοποιεις ως standalone στην απλη συνδεσμολογια ειναι ok?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα μπερδευτηκα.

 

;D

 

Οταν χρησιμοποιεις το blue για να ανοιξεις τα πριμα που κοβει το MXR, ειναι ok?

 

είναι οκ, γι'αυτήν τη δουλειά (δεν έχει το ρόλο "overdrive", ωστόσο)

 

Αλλα οταν το χρησιμοποιεις σαν standalone στην ιδια συνδεσμολογια δεν ειναι ok?

 

Ακριβώς! Μου ακούγεται τσιριχτό, σαν να "λεπταίνει" τον ήχο της νότας.

 

επισης οταν το χρησιμοποιεις ως standalone στην απλη συνδεσμολογια ειναι ok?

 

Ναι..  :)

 

 

Η αλήθεια είναι, ότι δε δοκίμασα να το βάλω ποτέ μετά το ff (2ο στη σειρά, δηλαδή). Θα το τσεκάρω και με αυτόν τον τρόπο, για να δω, αν μου κάθεται καλά.

 

:)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok, αλλα λογικα δε βρισκεται εκει το προβλημα. Ο συνδιασμος των δυο(οταν δεν χρησιμοποιουνται ταυτοχρονα) δεν μου φαινεται επικινδυνος. Το μυαλο μου παει περισσοτερο στο blue box που απ'οτι ξερω δεν ειναι true bypass και απ'οτι λες, οταν ειναι ενεργοποιημενο και οταν λειπει δεν υπαρχει προβλημα, αλλα οταν ειναι εκει και απενεργοποιημενο, υπαρχει. Αλλα παλι μου φαινεται λιγο δυσκολο.

Τελοσπαντων Johnny, κανε τις δοκιμες σου  :).

Σου στελνω και ενα π.μ. να σε ρωτησω κατι ασχετο με το θεμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mustafank έχεις δοκιμάσει να βάλεις πρώτο το bluemaster στην αλυσίδα? (αφού εκεί σου αρέσει ο ήχος του)

 

Μπορεί να φαίνεται λίγο ανάποδο με την ''κοινή λογική'' αλλά μπορεί να δουλέψει... ποιος ξέρει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ στα ξένα, είδα μια φορά κάποιον να χρησιμοποιεί ένα effect pedal switcher όπως το έλεγε. Ένα homemade πεταλάκι με το οποίο επέλεγε ανάμεσα σε δυο πετάλια, μόνιμα συνδεδεμένα, αν το Α πετάλι θα προηγηθεί του Β ή το Β του Α, με το απλό άτημα ενός κουμπιού.

 

Είχε ας πούμε ένα DS-1 και ένα clean boost, και πότε επέλεγε να είναι το boost πριν το Boss και πότε το Boost μετά το Boss. ¨Ολο αυτό απλά απλά προσθέτωντας ένα κουτάκι στο pedalboard toy.  Τον είχα ρωτήσει τότε και τι νόημα έχει αυτό, στην περίπτωση που τα πετάλια σου είναι τόσο φθηνά, γιατί δεν έπαιρνες άλλο ένα DS-1, να έχεις ένα πριν και ένα μετά το boost σου; Πάλι τον ίδιο χώρο θα σου έπιανε. (Έξυπνος εγώ... χαααχ)

 

Δες το πάντως, ίσως βρεις κάτι που θέλεις εδώ - νομίζω ότι αυτό πυο χρειάζεσαι είανι κάτι σαν το τελευταίο; (effect order switcher)

http://www.beavisaudio.com/Projects/Looper-Switcher/index.htm

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου