Προς το περιεχόμενο

Vst plugin Drums Προγράμματα


Nikos Achilleus

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ! (Μπορεί να έχει ξανασυζητηθεί το θέμα αλλά δεν βρήκα κάτι. Αν είναι δώστε link) Θα ήθελα να μου προτείνεται κανένα καλό plugin για drums, που να το έχετε δοκιμάσει κατά προτίμηση. Χρησιμοποιώ το ezdrummer αλλά έχω καταλήξει σε μόνο ένα από τα σετ drums που σου δίνει. Άκουσα και το Addictive δεν είμαι σίγουρος όμως. Υπάρχει ένα χάος εκεί έξω και δεν ξέρω τι να πρωτοκοιτάξω :( . Χρησιμοποιώ cubase 5 και με το ezdrummer το pc αντέχει, αλλά δεν είναι για πολύ πιο βαριά πράγματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω για το ezdrummer αλλα τα Addictive ολα τα μερη ειναι παιγμενα απο φυσικο προσωπο, καθε φορα δηλαδη επαιζε το ιδιο πραγμα με το αναλογο drum part. Προσωπικα χρησιμοποιω τα Addictive

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Superior Drummer 2.0 (περισσότερο βάθος στις ρυθμίσεις, πιο δύσκολο) και ezdrummer 2 (πιο εύκολο με κάποιες πρόσθετες user-friendly επιλογές, ήχος που πλησιάζει περισσότερο το superior drummer 2) είναι καλές επιλογές. Ως προς το πλήθος των σετ μη σκας, ούτως ή άλλως κάνεις και λίγο mix and match για να βρεις το συνδυασμό των τυμπάνων που σου αρέσει, και οι ρυθμίσεις που θα κάνεις μπορούν να κάνουν ένα σετ να ακουστεί τελείως διαφορετικά και να πιάσει περισσότερα του ενός είδη μουσικής (τουλάχιστον στο superior drummer που έχω εγώ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άκου και το bfd.Γενικά το θέμα με όλα τα drums vst είναι ότι όσο περισσότερες δυνατότητες και δείγματα παρέχουν τόσο περισσότερες γνώσεις πρέπει να χεις για να ακουστούν καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω δουλέψει τα addictive και τα steven slate drums

To Πρωτο είναι πολυ ευκολο και ευχρηστο

το δεύτερο πολυ δυσχρηστο εως εκνευριστικο...αλλα με πολυ καλο ήχο

παρατησα το πρώτο για να πάω στο δεύτερο και πλέον, γνωρίζοντας πολύ καλύτερα

θέματα ήχου και μίξης (ναι χρειάζονται απαραιτήτως για να κάνεις ένα ψηφιακό πρόγραμμα εξομοίωσης να μοιάζει με το αληθινό) ξαναεπέστρεψα στο addictive. Πολυ γρήγορα και εύκολα φτιάχνεις ήχο, ξαναλέω αρκεί να ξέρεις να χειρίζεσαι εννοιες όπως compressing, eq, panning, κτλπ. Η μίξη γίνεται εύκολα μέσα στη σουίτα του, ενώ στο steven slate τα έκανα όλα εξπορτ και τα εισήγαγα κάθε φορά ένα μέρος σε κάνε κανάλι της cubase για να κάνω δουλεια, γιατί κάθε φορά που έκλεινα το Project το plugin έχανε όλες τις ρυθμίσεις σχετικά με το τι θα πάει που (σε πιο κανάλι).... >:( >:( >:(

οποτε προτείνω addictive αλλά να ξέρεις πως ποτέ δεν θα φτάσει σε ήχο ένα φυσικό σετ, παιγμένο απο ένα σωστό ντράμερ  ;)

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας ασχοληθεί πολύ με drum programming έχω καταλήξει οτι τα καλύτερα δείγματα αυτή τη στιγμή είναι αυτά του Steven Slate Drums 4, το οποίο δεν κυκλοφορεί σπασμένο αλλά η τιμή του είναι πολύ προσιτή.

Φαντάζομαι, ο φίλος παραπάνω που έγραψε οτι ήταν δύσχρηστο, αναφερόταν στην έκδοση 3.5 που έτρεχε σε kontakt και θα συμφωνήσω μαζί του.

Η έκδοση 4 χρησιμοποιεί δική της μηχανή και είναι πολύ εύκολη στη χρήση. Δυστυχώς (ή ευτυχώς) δε διαθέτει δικά της effects οπότε για το process θα πρέπει να χρησιμοποιήσετε eq, comp κλπ από άλλα plugins ή αυτά του daw με το οποίο δουλεύετε.

Τα BFD, Addictive και τα υπόλοιπα που αναφέρθηκαν είναι αρκετά καλά, πιο εύκολα για γρήγορο αποτέλεσμα αλλά όχι τόσο πειστικά σε μία μίξη. Αντιθέτως, τα SSD 4, αν το programming και το process είναι καλό, μπορούν εύκολα να μπερδέψουν κάποιον.

Ευχαρίστως, αν κάποιος ενδιαφέρεται να ανεβάσω ένα track να ακούσετε ένα δείγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι ακριβως αυτο εννοω

Αυτο με το κοντακτ ήταν πολυ πολυ πολυ σπαστικο

και ξαναλεω ενω το ρυθμιζα που να στειλει καθε καναλι του κοντακτ (σε ποιο καναλι της cubase )για επεξεργασια και μίξη, το έσωζα και μετά όταν ξαναάνοιγα όλα βαράγανε αλλού για αλλού....

αν διορθώθηκαν αυτά, ναι απο δείγματα ήταν κορυφαίο...πόσο έχει η καινούρια έκδοση που αναφέρεις? εγώ αυτο που εχω το είχα παρει κανα 40ρι απο τομαν.

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω για το ezdrummer αλλα τα Addictive ολα τα μερη ειναι παιγμενα απο φυσικο προσωπο, καθε φορα δηλαδη επαιζε το ιδιο πραγμα με το αναλογο drum part. Προσωπικα χρησιμοποιω τα Addictive

 

Απ' όσο ξέρω και στο ezdrummer είναι παιγμένα από drummer τα μέρη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Superior Drummer 2.0 (περισσότερο βάθος στις ρυθμίσεις, πιο δύσκολο) και ezdrummer 2 (πιο εύκολο με κάποιες πρόσθετες user-friendly επιλογές, ήχος που πλησιάζει περισσότερο το superior drummer 2) είναι καλές επιλογές. Ως προς το πλήθος των σετ μη σκας, ούτως ή άλλως κάνεις και λίγο mix and match για να βρεις το συνδυασμό των τυμπάνων που σου αρέσει, και οι ρυθμίσεις που θα κάνεις μπορούν να κάνουν ένα σετ να ακουστεί τελείως διαφορετικά και να πιάσει περισσότερα του ενός είδη μουσικής (τουλάχιστον στο superior drummer που έχω εγώ).

 

θα του ρίξω μια ματιά. Μέχρι τώρα πάντως μειξάρω με διαφορετικό τρόπο για κάθε κομμάτι τα τύμπανα και ακούγονται διαφορετικά, αλλά δε με ικανοποιεί πάντα. Σε ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας ασχοληθεί πολύ με drum programming έχω καταλήξει οτι τα καλύτερα δείγματα αυτή τη στιγμή είναι αυτά του Steven Slate Drums 4, το οποίο δεν κυκλοφορεί σπασμένο αλλά η τιμή του είναι πολύ προσιτή.

Φαντάζομαι, ο φίλος παραπάνω που έγραψε οτι ήταν δύσχρηστο, αναφερόταν στην έκδοση 3.5 που έτρεχε σε kontakt και θα συμφωνήσω μαζί του.

Η έκδοση 4 χρησιμοποιεί δική της μηχανή και είναι πολύ εύκολη στη χρήση. Δυστυχώς (ή ευτυχώς) δε διαθέτει δικά της effects οπότε για το process θα πρέπει να χρησιμοποιήσετε eq, comp κλπ από άλλα plugins ή αυτά του daw με το οποίο δουλεύετε.

Τα BFD, Addictive και τα υπόλοιπα που αναφέρθηκαν είναι αρκετά καλά, πιο εύκολα για γρήγορο αποτέλεσμα αλλά όχι τόσο πειστικά σε μία μίξη. Αντιθέτως, τα SSD 4, αν το programming και το process είναι καλό, μπορούν εύκολα να μπερδέψουν κάποιον.

Ευχαρίστως, αν κάποιος ενδιαφέρεται να ανεβάσω ένα track να ακούσετε ένα δείγμα.

 

Ναι αν θες ανέβασε ένα δείγμα να πάρουμε μια ιδέα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου