Προς το περιεχόμενο

Ποιό clean booster;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά,

 

θα ήθελα τα φώτα σας.

 

Θέλω ένα booster που να επηρεάζει στο ελάχιστο τον ήχο του ενισχυτή (όσο είναι αυτό δυνατόν). Το θέλω για clean παίξιμο το οποίο θα ''σπάει'' μόνο όταν χτυπάω δυνατά τις χορδές και θα παραμένει καθαρό στο κανονικό παίξιμό μου.

Στην αλυσίδα των εφέ θα μπει πρώτο. Δεν το θέλω για solo, ούτε για μπουστάρισμα άλλου πεταλιού. Θα το χρησιμοποιώ για αρπίσματα και γενικά σαν το clean sound μου (πέρα από το original clean sound του ενισχυτή).

Παίζω με twin reverb και strat.

 

Αυτό (HAO Rust Booster) ακούγεται τέλειο!

 

 

Υπάρχει κάποιο άλλο που να συμπεριφέρεται όπως περιγράφω πιο πάνω?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Απ'οτι καταλαβα δεν θελεις clean booster αλλα καποιο ελαφρυ overdrive. Το clean booster ειναι σχεδιασμενο ετσι ωστε να σου δεινει καθαρη ενταση και θα βρωμισει μονο οταν ξεπερασει τα ορια του ενισχυτη σου, οπότε θα παρεις βρωμικα απο τον ενισχυτη σου.

Σε αυτη την περιπτωση ομως, η ενταση σου θα ειναι τραγικα πιο μεγαλη απο τα καθαρα σου(εκτος και αν παιζεις με αρκετα μικρο ενισχυτη). Θελεις ενα light overdrive με δυο τουλαχιστον knobs(volume-gain), το οποιο στις ελαχιστες ρυθμισεις του gain ειναι καθαρο και αχρωματιστο και το οποιο εχει καλη ανταποκριση στις δυναμικες σου. Ενα τετοιο που ειχα καποτε και εκανε πολυ καλα τη δουλεια αυτη, ηταν αυτο:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα το zvex super duper και είχε παραπλήσια συμπεριφορά, με αυτό ποτ ζητάει ο ΟΡ

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις προτάσεις παιδιά,

 

αυτό που θέλω σίγουρα είναι ο ενισχυτής να ''αναπνέει'' μέσα από το πετάλι.

Δηλαδή να είναι ο ήχος του ενισχυτή που ακούγεται και όχι του πεταλιού (που συνήθως συμβαίνει με τα od/dist πετάλια)

 

Γιάννη clean booster θέλω, να μπορεί όμως να βρωμίσει και λίγο.

Αλλά έχεις πέσει μέσα σε αυτό που λες.

Δεδομένου ότι παίζω με twin reverb, ναι δεν θέλω το πετάλι να δυναμώνει απλά τον ενισχυτή αλλά να προσθέτει και λίγη βρώμα.

 

Πχ: έχω ένα line selector της boss το οποίο το έχω πάρει για να το χρησιμοποιώ ως clean booster. Ε, με αυτό δεν γίνεται να πετύχω με τίποτα αυτό που θέλω (που να ''σπάσει'' ο twin...). Συν ότι μου αλλάζει αρκετά και τη χροιά του ενισχυτή (λεπταίνει τον ήχο με κάποιο τρόπο το άτιμο).

 

Το HAO μου ακούγεται πως κάνει για τη δουλειά που θέλω. Μεγάλο συν, το ότι έχει και το boost knob πέρα του level.

Το mxr με φοβίζει λίγο λόγω του ενός knob. Αν απλά ''σπρώχνει'' τον ενισχυτή, τότε το βλέπω χλωμό να ''σπάσει'' ο twin. Αλλά από ό,τι καταλαβαίνω από τα clips που άκουσα, προσθέτει και λίγο drive. Και ακούγεται πιστό στο καθαρό σήμα.

Ωραίο ακούγεται και το barber...

 

Θα τα ακούσω εκτενέστερα και τα δύο...

 

Α, επίσης μεγάλο συν είναι για εμένα αν γίνεται να τοφοδοτείται το πετάλι με το chain της boss.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή και εγώ ψάχνομαι για ένα όμοιο πετάλι έχω να σου προτείνω 2

ένα πολυ καλο φτηνό και καθαρό

http://www.thomann.de/gr/moore_pure_boost.htm

 

και ένα με πολλές δυνατότητες παραπάνω, απο καθαρό boost μέχρι οverdrive, με την εγγύηση μίας μεγάλης εταιρίας  και πιο φτηνό απο το κινέζικο...προσωπικά σε αυτό θα πάω...ακουσε το στο Youtube και θα παθεις ζημεια

 

http://www.thomann.de/gr/electro_harmonix_soul_food.htm

 

πραγματικά δίνει ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ στον ήχο, ειδικά μίας στρατ...

 

 

 

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τον προλαλήσαντα ότι θέλεις ένα ελaρύ drive.

Tα πιο "ενισχυτένια" που έχω ακούσει ποτέ, είναι τα BB Preamp, Analog Man Prince of Tone, Timmy (αν πας σε μπουτίκ). Δεν χρωματίζουν τον ήχο, αντίθετα αναδεικνύουν ότι καλό ή κακό μπορεί να έχει ο μαγνήτης και η κιθάρα σου.

Εκτός μπουτίκ πετάλια όμως, τσέκαρε κάποια από τα drive που έχουν κουμπί MIX (όπου μπορείς δηλαδή να τονίζεις το "καθαρό" σου σήμα μέσα από την παραμόρφωση. Θα επιτύχεις ότι και τα λεγόμενα "transparent overdrives" χωρίς να ξεπαραδιαστείς.

Τέτοια είναι απ' όσο ξέρω δυο:

α) το Voodoo Lab Sparkle Drive (είναι discontinued) και το b) Palmer Overdrive (γερμανικό, από Thomann)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εψαχνα ακριβως αυτο που θες και πριν ενα μηνα βρηκα τη λυση...εντελως καθαρο οσο εχεις κλειστο το drive και οσο το αυξανεις βρωμιζει...δες κ εδω τον 'ασχετο'! :P

 

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου