Προς το περιεχόμενο

Θέμα θορύβου ηχογράφησης στο μπάσο.


6string

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους.

Έχω μια κεφαλή gallien krueger 1001 rb II που την συνδέω καρφί-καρφί με μια M-audio Fast track και αποφάσισα να γράψω πρώτη φορά ένα κομμάτι με 4 μπάσα.Από αρμονικής πλευράς όλα καλά.Το θέμα είναι ότι παρατήρησα ενα φύσημα στο σήμα που πάντα υπήρχε απλά θεωρούσα ότι είναι φυσιολογικό γιατί χανόταν μέσα στα κομμάτια όταν ηχογραφούνταν και τα υπόλοιπα όργανα.

Όταν έγραψα 2 κανάλια μπάσου ο θόρυβος και το φύσημα μεγάλωναν...με αποτέλεσμα να αρχίσω να το ψάχνω και με βάση κάποια άρθρα είδα ότι μπορεί να είναι και θέμα γείωσης κτηρίου και έφερα ηλεκτρολόγο (καθότι το σπίτι είναι πέτρινο παλιάς κατασκευής βάλαμε νέα γείωση στο εξωτερικό ρολόι 16άρα και νέα γείωση στο κεντρικό πίνακα)...το αποτέλεσμα ήταν λιγότερος θόρυβος αλλά παρέμενε.

Στην συνέχεια τοποθετήσαμε ένα κροκοδειλάκι στην γείωση της πρίζας σούκο και έκανα γείωση στην κεφαλή του ενισχυτή και πάλι υπήρχε θόρυβος.Όταν αποφάσισα να γράψω απευθείας στην κάρτα ήχου χωρίς κεφαλή τότε μειώθηκε ακόμα πιο πολύ αλλά υπήρχε ακόμα.

Μπορεί κάποιος να μου πει πως να εξαλείψω τον θόρυβο?

Υ.Γ. ο gallien krueger έχει ground lift αλλά όταν το πατάω δεν αλλάζει τίποτα.Το μπάσο μου είναι χειροποίητο τύπου active και δεν χρησιμοποιώ D.I..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.Γ. ο gallien krueger έχει ground lift αλλά όταν το πατάω δεν αλλάζει τίποτα.Το μπάσο μου είναι χειροποίητο τύπου active και δεν χρησιμοποιώ D.I..

 

Δηλαδή δεν χρησιμοποιείς post eq DI στη σύνδεση;

Από που παίρνεις την έξοδο για την κάρτα;

Τι εννοείς "καρφί-καρφί";

 

Με την προυπόθεση ότι δεν έχεις switch active-passive, δοκίμασες με passive μπάσο με humbucker/split μαγνητες (Precision πχ) ή κιθάρα με humbuckers καρφί στη κάρτα να δεις αν το πρόβλημα είναι στο preamp του μπάσου ή στην κάρτα;

Εχεις δοκιμάσει το μπάσο σου σε άλλη κάρτα;

Δοκίμασε το μπάσο στην κάρτα αλλά με την κάρτα μακριά από τον υπολογιστή (stand alone) ή περίστρεψε/απομάκρυνε το μπάσο σε σχέση (γωνία) με το monitor του pc για να δεις αν μεταβάλλεται το φύσιμα.

 

Τα λεφτά μου είναι στο ότι φταίει το preamp του μπάσου αλλά ας το ψάξουμε πρώτα...

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή δεν χρησιμοποιείς post eq DI στη σύνδεση;

Από που παίρνεις την έξοδο για την κάρτα;

Τι εννοείς "καρφί-καρφί";

 

Εννοώ από το μπασο καρφί-καρφί καλώδιο στο input και από το send του ενισχυτή ένα ίδιου τύπου καλώδιο στο input της m- audio η οποία είναι ακριβώς πάνω στο γραφείο πάνω από τον πύργο του Η/Υ.

Με το συγκεκριμένο μπάσο έχω ηχογραφήσει σε στούντιο και δεν έκανε θόρυβο.

Επίσης όταν απομακρύνομαι μεταβάλετε το φύσημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή δεν χρησιμοποιείς post eq DI στη σύνδεση;

Από που παίρνεις την έξοδο για την κάρτα;

Τι εννοείς "καρφί-καρφί";

 

Εννοώ από το μπασο καρφί-καρφί καλώδιο στο input και από το send του ενισχυτή ένα ίδιου τύπου καλώδιο στο input της m- audio η οποία είναι ακριβώς πάνω στο γραφείο πάνω από τον πύργο του Η/Υ.

Με το συγκεκριμένο μπάσο έχω ηχογραφήσει σε στούντιο και δεν έκανε θόρυβο.

Επίσης όταν απομακρύνομαι μεταβάλετε το φύσημα.

Μειώνεται αρκετά ήθελα να πω.Με έχει τρελάνει ολο αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

99,9% το φυσημα προερχεται απο την προενισχυση του μπασου. Δοκιμασε με ενα passive να δεις...

Μακάρι να φταίει αυτό.Επίσης η προενίσχυση στο 5χορδο έχει volume πανω στο κύκλωμα.Στο 6χορδο που έχω δεν έχει.Είναι μόνο το κύκλωμα.Μου είναι λίγο δύσκολο να βρω passive μπάσο.πως αλλιώς μπορώ να το καταλάβω?

Και τα 2 μπάσα βγαζουν φύσημα αλλα πριν μιλούσα μόνο για το ένα που έχει γράψει και σε στούντιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

99,9% το φυσημα προερχεται απο την προενισχυση του μπασου. Δοκιμασε με ενα passive να δεις...

Συμφωνώ.

Και παίζει ρόλο και το interaction του κυκλώματος με το περιβάλλον (πχ οθόνη)

Στο G&L μου, στο σπίτι που έμενα, όταν δούλευε ως active με treble booster, έπιανα και ραδιοφωνικό σταθμό !! Αυτό δεν συνέβαινε στο στούντιο.

 

 

Πάρε την κάρτα κάπου αλλού μέσα στο σπίτι (και ας μην είναι συνδεδεμένη στον υπολογιστή) και παίξε καρφί το μπάσο και άκου από τα ακουστικά να δεις αν υπάρχει θόρυβος.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ.

Και παίζει ρόλο και το interaction του κυκλώματος με το περιβάλλον (πχ οθόνη)

Στο G&L μου, στο σπίτι που έμενα, όταν δούλευε ως active με treble booster, έπιανα και ραδιοφωνικό σταθμό !! Αυτό δεν συνέβαινε στο στούντιο.

 

 

Πάρε την κάρτα κάπου αλλού μέσα στο σπίτι (και ας μην είναι συνδεδεμένη στον υπολογιστή) και παίξε καρφί το μπάσο και άκου από τα ακουστικά να δεις αν υπάρχει θόρυβος.

Εννοείς να βάλω καρφί στον υπολογιστή το μπάσο και να μην συνδέσω καθόλου την κάρτα ήχου?Να χρησιμοποιήσω του Η/Υ και να γράψω στο Cubase?

Βασικά πριν που το έψαχνα άνοιξα το 5χορδο και χαμήλωσα τέρμα την προενίσχυση και άλλαξα θέση στο μπάσο και ελαττώθηκε κατά πολύ ο θόρυβος.Έβαλα και 2 πεταλάκια και δοκίμασα.Το Boss Rv-3 ,Boss Flanger Bf-3 και με το flanger δεν έκανε έξτρα θόρυβο σε αντίθεση με το Rv-3 που έκανε πάρα πολύ.Υπάρχει κάποιο μηχάνημα που να ελαττώνει το θόρυβο των εφέ?(Τα έβαλα με μπαταρία και όχι στο ρεύμα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά το 2015 ήρθε με την λύση του θέματος.Το φύσημα εξαφανίστηκε μόλις έσβησα το ποτεσιόμετρο του μπάσου για τον τόνο.Υπάρχει ένα μικρό φυσηματάκι το οποίο είναι ελάχιστο έως μηδαμινό που πιστεύω ότι προέρχεται από τα καλώδια.

Αυτό με την λύση του προβλήματος με έβαλε σε νέες σκέψεις καθώς πρέπει να αλλάξω την προενίσχυση των μπάσων γιατι και στα 2 γίνεται το ίδιο.

Έχει κανένας να προτείνει προενισχύσεις που τις ξέρει και έχει ηχογραφήσει με αυτές?

Καλή χρονιά σε όλους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ φοβούμαι ότι δεν έλυσες το πρόβλημά σου αλλά απλώς το κουκούλωσες κόβοντας τις συχνότητες που κάνουν πιο εμφανές το ζήτημα του φυσίματος.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου