Προς το περιεχόμενο

Θέμα θορύβου ηχογράφησης στο μπάσο.


6string

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύ φοβούμαι ότι δεν έλυσες το πρόβλημά σου αλλά απλώς το κουκούλωσες κόβοντας τις συχνότητες που κάνουν πιο εμφανές το ζήτημα του φυσίματος.

Ωχ...Τι σημαίνει αυτό ακριβώς?Δεν φταιει η προενίσχυση δηλαδη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και πάλι. Ο φίλος audiokostas εχτές με έβαλε σε σκέψεις και σήμερα το έψαξα.

Έκατσα λοιπόν και ηχογράφησα και με τα 2 μπάσα απευθείας στην κάρτα ήχου και και υπήρχε ένα απειροελάχιστο φύσημα.

Στην συνέχεια σύνδεσα τον gallien-krueger 1001rb II να πειραματιστώ με το equalizer του μήπως και βρω κάτι παραπάνω. Είδα ότι όταν είχα ανοιχτά το tone του μπάσου και ανοιχτά τα Boost,tweeter και στο on τα tweeter hi-cut k woofer hi-cut από το BI -AMP OUTPUT του ενισχυτή υπήρχε αυτός ο γνωστός χαμός με το φύσημα. Όταν όμως τα έκλεινα όλα αυτά είτε είχα ανοιχτό το tone του μπάσου είτε κλειστό τότε υπήρχε το ίδιο απειροελάχιστο φύσημα όπως όταν ηχογράφησα στην κάρτα ήχου στην αρχή.

Μετά από όλα αυτά μπορεί να μου πει κάποιος πως μπορεί να αντιμετωπιστεί το πρόβλημα και τι μπορεί να φταίει?

Παραθέτω ήχο από το τελευταίο take για να μου πείτε αν σας ενοχλεί το φύσημα που ακούω εγώ και μια φώτο από τις ρυθμίσεις που γράφω παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσεκαρε τις κολλησεις στο μπασο, input jack, μαγνητες, κτλ. Μπορει να χει φυγει καποιο καλωδιο

Ευχαριστω πολυ για την πολυτιμη συμβουλη φιλε.

Το φυσημα απο το audio δεν ηταν ενοχλητικο στα αυτια σου σωστα?Ηταν ελαχιστο ετσι?Σε ρωταω γιατι θελω μια αντικειμενικη αποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν ρωτας εμενα ειχα παρομοιο προβλημα με κιθαρα που δανειστηκα απο φιλο. Ειχε γινει κακη κολληση του μαγνητη και το προβλημα το διορθωνα μερικως με noise gate κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν ρωτας εμενα ειχα παρομοιο προβλημα με κιθαρα που δανειστηκα απο φιλο. Ειχε γινει κακη κολληση του μαγνητη και το προβλημα το διορθωνα μερικως με noise gate κτλ.

Ναι φίλε εσένα ρωτούσα. Αλήθεια στο audio που άκουσες είναι ενοχλητικό το φύσημα στα αυτιά σου η ελάχιστο; Ωραία ευχαριστώ για την πολύτιμη συμβουλή σου.Θα το κοιτάξω στο τέλος του μήνα....που θα έχω χρήματα να το πάω για ένα σεταρισμα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mηπως εισαι λιγο υπερβολικος?  ;D

Εγω μιλαω για πολυ χειροτερα, στο δικο σου audio δεν ακουω κατι, μια χαρα ειναι

Αυτό είναι θετικό που μου λες..Σημαίνει οτι έλυσα το πρόβλημα.Τα noise gate που είπες τι είναι ?Πετάλι για τον θόρυβο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου