Προς το περιεχόμενο

Ενισχυτης Μπασου TC ELECTRONIC BG250-208 Test


nik_gsr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα Καλη χρονια σε ολους!!

 

Μολις πηρα αυτον τον ενισχυτη με μερικα απο τα χαρακτηριστηκα του τα παρακατω

 

Ισχύς: 250 Watts

Ηχείο: 2 x 8''

Ισχύς: 250 Watts

Ηχείο: 2 x 8'' Custom Drivers

Βάρος: 11,75 κιλά

 

Εκανα ενα μικρο ντεμο σε μικρες εντασεις λογο πολυκατοικιας

Η εγγραφη εγινε με τα παρακατω

 

Ενισχυτης - TC electronics BG250-208

Mic - Samson R21

Bass - Squier Vibe 50s

Recorder - Zoom R24

ενα πεταλακι προενισχυσης ιδιοκατασκευη κ εναν κακο παιχτη...εμενα  ;D ;D ;D

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγειές Νίκο και καλόπαιχτος.

Ωραίο μηχανηματάκι φαίνεται αλλά δεν μπορώ να καταλάβω ήχο καθότι το φοβάσαι (ή ντρέπεσαι) λίγο το όργανο  ;D

Πολλές οι ευκολίες του (βάρος, tuner, di, speaker out, tone shaping κλπ κλπ) και στα λεφτά του σε επώνυμη μάρκα με συνέπεια, είναι κελεπούρι.

 

Βέβαια μην περιμένεις και earth-shuttering μπάσο με οχτάρια (όπως φαίνεται και στα video του Morten και της Ida -γιατί το κοντραμπάσο είναι απλά αστείο με το διπλό mic- στο site της TC) και επιμένω ότι πολύ αμφιβάλλω (όπως και ο Friedland )αν τα 250 "άλογα" ("ονoμαστικά" και διακοπτικά  ;)) σε βγάζει σε live (για να μην πω και πρόβα αν ο ντράμερ σας σπάει μπαγκέτες) αλλά δεν μπορείς να τα έχεις όλα.

 

Εξάλλου, το DI να ναι καλά (και ελπίζω να είναι post-DI) και το ζήτημα διορθώνεται στο live.

 

Και πάλι καλόπαιχτος.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

audiokosta δεν είμαι σίγουρος τι είναι το post-DI αλλά στο δικό μου ΒΗ500 το balanced output είναι pre/post EQ με ένα διακόπτη

Αυτό ακριβώς είναι.

Pre είναι το προενισχυμένο σήμα του μπάσου που πάει στην κονσόλα χωρίς eq (αν δεν έχει παρεμβληθεί eq πεταλάκι) ενώ το άλλο (post) "παίρνει" και τα settings του amp eq.

Αν και ο κονσολιέρης κάνει πάντα (καλώς ή κακώς) τα δικά του και ο ήχος που βγαίνει από τα PA είναι εκ των πραγμάτων (λόγω μεγαφώνων/power amp αν μη τι άλλο) διαφορετικός από αυτό που έχεις στήσει εσύ στον amp σου, προσωπικά προτιμώ να έχω τον έλεγχο του eq στα δάχτυλά μου και όχι αποκλειστικά σε αυτά του κονσολιέρη.

Από την άλλη αυτό μπορεί να αποδειχθεί boomerang στα άπειρα δάχτυλα / αυτιά του εκάστοτε μπασίστα.  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις...

 

Κωστα εχεις δικιο δε χτυπαω κ πολυ αυτο ισχυει, ημουν μεσα στο σπιτι κιολας δε χτυπαγα σχεδον καθολου γιατι εχει μικρο παιδι στο διπλα διαμερισμα, χεχε οποτε ειναι ενα προβλημα δυστυχως.

 

Τωρα για λαιβ αυριο θα δειξει που παιζουμε ροκγουντ γιατι μεσα στο σπιτι τριζουν τα παντα δε μπορω να βγαλω ακρη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το Di δε περναει εξω το Eq και shaping που εχει, επισης για watt δε νομιζω να ειναι 250 δε ξερω πως τα μετρανε αλλα λιγο μεσα στο σπιτι για 2-3 χτυπηματα που εκανα στο τερμα δε μου φανηκε τοοοοσο δυνατο οσο δλδ θα ακουγες σε μια μια καλη κεφαλη με καμπινα στα 250, αναλογα το μπασο βεβαια κ το δαχτυλο κ στα 2 εγω υστερω λιγο.

 

Δε σημαινει βεβαια οτι ειναι αδυναμος δεν εννοω αυτο, εχει πολληδυναμη, ολα αυτα ξαναλεω θα τσεκαριστουν αυριο σε πραγματικες καταστασεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το Di δε περναει εξω το Eq και shaping που εχει,

Αν ο ενισχυτής που έχει επάνω είναι ο BH250 (που μάλλον είναι) τότε κάνεις λάθος και έχει ένα κουμπάκι (στην άκρη δεξιά) για post/pre (σελίδα 15 στο manual).

bh250-rear.png

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου