Προς το περιεχόμενο

Jbl lsr305 vs krk rokit 5 g3


amerithanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγω εχω ακουσει και τα δυο, εχω ακουσει και τα rokit, ειχα τα προηγουμενα bx5 και τωρα εχω τα lsr 305

 

Tα bx5 για τα λεφτα τους ειναι καλα και δινουν αυτο που υπόσχοντα

 

Τα lsr σε σχεση με τα bx5 απλα.... δεν υπαρχει καμμια σχεση. Ειναι κλασεις ανώτερα.

 

Σε τι ειναι ανώτερα? Στην κρυσταλινη αισθηση που δινει ο ήχος επίσης χωρις να χρωματίζει σε όλες τις συχνότητες, στην αποδοση του μπάσου που ειναι πιο ρεαλιστικο, πιο καθαρο, εχει πιο presence και βγαζει πιο χαμηλα χωρις να αλλοιώνει καθόλου.

 

οσων αφορα το βιντεακι που παρατέθηκε, ετσι ακριβως ειναι τα πράγματα, ετσι οπως ακουγονται στο βιντεο. Δεν θεωρω την αποφαση μεσω βιντεο αξιοπιστη ουτε την αποφαση μεσω του τι λεει ο καθενας επισης παντα αξιοπιστη αλλα στην περιπτωση μου οπως το βιωσα, το συγκεκριμενο βιντεο ειναι πραγματικα δειγμα.

 

Τα krk ειναι αξια, τονισουν λιγο παραπανω και πιο λασπωμένα τα μπασα σε αυτο το μοντέλο, αλλα παλι για εναν που θα τα χρησιμοποιήσει με κιθαριστικο και μπασιστικο εξοπλισμο, δηλαδη περαν απο τις μιξεις να ακουει κι ολας παιζοντας καλα, πιστευω οτι ειναι καταλληλοτερα.

Αυτος ο τονισμος των μπασων συνηθίζεται και ρυθμίζεται αντιστοιχα.

 

Για εμενα ως πληκτρα και ως vst user τα lsr ειναι μονόδρομος και πανάξια για τα λεφτα τους. Στην κατηγορια αυτη των 5ριων πιστευω οτι ειναι οτι καλυτερο μπορει να παρει καποιος.

 

Τα bx5 ειναι άξια, αλλα τα lsr και τα rokit ειναι αλλη κατηγορία πραγματικα, δεν τιθεται θεμα συγκρισης για εμένα. Αξιζουν τα λίγο παραπανω λεφτα στο επακρον.

Thanks για την ανάλυση σου.

Mιας και τα χεις ακούσει και τα 2(lsr305-rokit5) θέλω την αποψή σου,εγώ ασχολούμαι με ηλεκτρονική μουσική πιστεύεις πως σ αυτο το ειδος υστερει κάπου το lsr σε συγκριση με το r5?

 

Και μια άλλη ερώτηση,επειδή χωρο για βάσεις(ηχειων)δεν έχω,σκέφτομαι κατι τέτοιο

http://www.thomann.de/gb/the_takustik_isopad.htm

Θα κάνουν δουλειά η θα συντονίζει?

Επίσης αυτά τα συγκεκριμένα έχουν width 17 και τα ηχεία πχ τα lsr 29cm, είναι καλύτερο να πάρω 2 ζευγάρια τέτοια η ένα ζευγάρι απ τα 8αρια

http://www.thomann.de/gb/the_takustik_isopad_8.htm?sid=64334ab2df290fb070a42fa1052d07db

με πλάτος 26cm?Αυτο το λίγο που θα εξέχει θα είναι πρόβλημα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 74
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Και μια άλλη ερώτηση,επειδή χωρο για βάσεις(ηχειων)δεν έχω,σκέφτομαι κατι τέτοιο

http://www.thomann.de/gb/the_takustik_isopad.htm

Θα κάνουν δουλειά η θα συντονίζει?

Αν αποφασισεις να παρεις τα KRK, να ξερεις οτι η βαση τους εχει ηδη ενσωματωμενα isolation pads απο το εργοστασιο, οποτε η αγορα ξεχωριστων pads μαλλον ειναι περιττη.

 

Αυτο το λίγο που θα εξέχει θα είναι πρόβλημα?
Οχι.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks για την ανάλυση σου.

Mιας και τα χεις ακούσει και τα 2(lsr305-rokit5) θέλω την αποψή σου,εγώ ασχολούμαι με ηλεκτρονική μουσική πιστεύεις πως σ αυτο το ειδος υστερει κάπου το lsr σε συγκριση με το r5?

 

Και μια άλλη ερώτηση,επειδή χωρο για βάσεις(ηχειων)δεν έχω,σκέφτομαι κατι τέτοιο

http://www.thomann.de/gb/the_takustik_isopad.htm

Θα κάνουν δουλειά η θα συντονίζει?

Επίσης αυτά τα συγκεκριμένα έχουν width 17 και τα ηχεία πχ τα lsr 29cm, είναι καλύτερο να πάρω 2 ζευγάρια τέτοια η ένα ζευγάρι απ τα 8αρια

http://www.thomann.de/gb/the_takustik_isopad_8.htm?sid=64334ab2df290fb070a42fa1052d07db

με πλάτος 26cm?Αυτο το λίγο που θα εξέχει θα είναι πρόβλημα?

 

 

Η γνωμη μου ειναι οτι τα lsr ειναι καταλληλοτερα για την μιξη στην ηλεκτρονικη μουσικη λογω του τροπου που αποδιδουν το μπασο οπως περιεγραψα πιο πανω . Γενικοτερα για synths και vst. Γι αυτο τα εχω και εγω.

Ιδιαιτερα οταν τα synth και τα vst δινουν χαμηλες προς sub συχνοτητες τις αποδιδουν καλυτερα. Τα rokit τις τονιζουν αλλα πιο distorted (οχι οτι τις παραμορφωνουν αλλα οχι τοσο γλυκα)

Οπως σου ειπα για τον τροπο που αποδιδουν τα krk το μπασο που δεν σημαινει οτι ειναι χειροτερο, το αντιθετο ειναι μεν αχρωματιστο απλα λιγο πιο βρωμικα τονισμενο, ειναι προτιμοτερο να τα προτιμουν αυτοι που θα γραψουν κιθαρες, μπασα και επισης θελουν να ακουν, κυριως ροκ μουσικη και στη μιξη. Αυτη ειναι η αποψη μου ετσι?

 

Το καλυτερο ειναι να τα ακουσεις κι εσυ ολα πριν αποφασισεις.

 

Τωρα για τα isolation pads.

Το βασικοτερο ειναι τα ηχεια να ειναι στο σωστο υψος και στην σωστη αποσταση και κλιση που προτεινει ο κατασκευαστης σε σχεση με το χρηστη για να αποδωσουν συχνοτικα στο αυτι σου τα μεγιστα.

 

Αμα τα εχεις πανω στο τραπεζι δεν ειναι οτι καλυτερο.

αμα θες να κανεις σωστη δουλεια θα πρεπει να παρεις και βασεις και pads.

Τωρα αμα δεν μπορεις να παρεις βασεις παρε τα pads, κατι κανουν

 

Τα lsr εχουν το καλο οτι λογω οτι εχουν την πατεντα στους κωνους επιτρεπουν να παρεκκλίνεις της σωστης θεσης και να εχεις το αποτελεσμα.

Το θεωρουσα διαφημιστικη παπαρια αλλα οταν τα πηρα διαπιστωσα οτι ισχυει.

 

Τα ηχεια εχουν ουτως η αλλως μικρα isolation pads, (τα μικρα στρογγυλα που τα κολλας εσυ) αλλα καλυτερα να παρεις αυτα. καλο ειναι να καλυπτουν το ηχειο γιατι αμα ειναι μικροτερα το μισο ηχειο θα ακουμπαει κατω. Παρε κατι που να τα καλυπτει σωστα  γιατι αμα δεν φοριεται καλα πανω μπορει να χορευουν χαχαχχα. Οχι ρε. σιγα. λολ

 Αυτα απο εμενα.

 

 

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως διαφωνώ με το φίλο cos_dr στο ότι τα KRK τα προτιμούν αυτοί που θα γράψουν κιθάρες, μπάσα και οι ροκάδες. Συνήθως αυτοί που ακούν ή μιξάρουν σε αυτά ηλεκτρονική μουσική τα διαλέγουν, και κάνουν λάθος φυσικά, διότι νομίζουν πως το περισσότερο μπάσο είναι και το σωστό. Τα Rockit είναι θαμπά και μπουμάρουν, πράγματα που δεν θα συναντήσεις στα JBL.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω διαφωνω, τα ΚRK ειναι πανάξια ηχεία  ιδιαίτερα για το επιπεδο που θελουμε εμεις οι "σπιτικοι", μου αρεσαν πολυ και επειδη εχω φιλοδοξια να ασχολουμαι με πραγματικη κιθαρα, ακομα ειμαι πολυ στην αρχη, ηθελα να τα παρω και θα ημουν εξισου ευχαριστημενος και ας εμενα στις synth καταστασεις.

Ταλαντευτηκα παρα πολυ μεχρι να παρω την τελικη μου απόφαση.

 

αλλα αυτα ειναι και υποκειμενικα ρε παιδια.

Και απλα ενδεικτικα.

Δεν σημαινει οτι επειδη π.χ.  διαφωνει επι μερους η καθολικα ο metalmike με εμενα εχει  δικιο μονο  ο ενας η ο αλλος αντιστοιχα.

 

Στο κατω κατω προτασεις και εμπειριες μοιραζομαστε και συζηταμε.

Οτι ειπα αφορα εμενα φυσικα και το πως αντιλαμβανομαι εγω. Δεν ειναι κανονας.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από μένα  8)

 

Εγώ έχω καταλήξει σε 8ιντζα μεν αλλά σε jbl Lsr 308

Πιστεύω ότι είναι ένα κλικ πάνω από τα krk  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

μία φιλική παρατήρηση...

 

η "οπαδική" υπερασπιστική στάση απέναντι στις επιλογές σας, σε καμία περίπτωση δεν βελτιώνει την ποιότητα του προϊόντος που επιλέξατε, πόσο δε μάλλον δεν θα πείσει έναν αξιόπιστο -με ικανό φίλτρο κρίσης- συνομιλητή σας...

 

η καλή πρόθεση (θέλω να πιστεύω) όλων σας, δεν έχει ανάγκη το πάθος... της φτάνει η γνώση σας και κυρίως ο σεβασμός σας στα όρια της ...

 

σόρυ για την διακοπή και συνεχίστε...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μία φιλική παρατήρηση...

 

η "οπαδική" υπερασπιστική στάση απέναντι στις επιλογές σας, σε καμία περίπτωση δεν βελτιώνει την ποιότητα του προϊόντος που επιλέξατε, πόσο δε μάλλον δεν θα πείσει έναν αξιόπιστο -με ικανό φίλτρο κρίσης- συνομιλητή σας...

 

η καλή πρόθεση (θέλω να πιστεύω) όλων σας, δεν έχει ανάγκη το πάθος... της φτάνει η γνώση σας και κυρίως ο σεβασμός σας στα όρια της ...

 

σόρυ για την διακοπή και συνεχίστε...

 

Αυτό ακριβώς. Σβήστηκαν μερικά posts και "χτενίστηκαν" ένα - δυο άλλα. Με ψυχραιμία στο εξής παίδες.  :)

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να διευκρινησω κατι που δεν το ειχα συνειδητοποιησει παρα μονο οταν εψαχνα μονιτορ και ισως ειναι χρησιμο για τον φιλο μας:

 

τα JBL εχουν το bass release (αν το λεω σωστα) οποτε δεν μπορουν να τοποθετηθουν κοντα σε τοιχο, θελουν τουλαχιστον 40 εκ απόσταση απτο πιο κοντινο τοιχο.

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου