Προς το περιεχόμενο

Jbl lsr305 vs krk rokit 5 g3


amerithanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να διευκρινησω κατι που δεν το ειχα συνειδητοποιησει παρα μονο οταν εψαχνα μονιτορ και ισως ειναι χρησιμο για τον φιλο μας:

 

τα JBL εχουν το bass release (αν το λεω σωστα) οποτε δεν μπορουν να τοποθετηθουν κοντα σε τοιχο, θελουν τουλαχιστον 40 εκ απόσταση απτο πιο κοντινο τοιχο.

 

Με την προυπόθεση πως έχεις κάνει treatment σε όλο το χώρο που θα τα έχεις. Αλλιώς δεν υπάρχει λόγος. Επίσης καλύτερα να πάρεις βάσεις σωστές βάσεις (πχ http://www.isoacoustics.com/index.php) ώστε να μην ακουμπάνε πάνω στο γραφείο κλπ. Σωστό αυτό για το bass reflex αλλά κατά τη γνώμη μου προηγούνται άλλα πρώτα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 74
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Guru

Με την προυπόθεση πως έχεις κάνει treatment σε όλο το χώρο που θα τα έχεις. Αλλιώς δεν υπάρχει λόγος.

 

ας προσέχουμε τι λέμε... το εντελώς αντίθετο πρέπει να ακολουθείται ως συνήθης πρακτική (εκτός αν σας περισσεύουν χιλιάρικα για να στρώσετε "κόκκινο χαλί" υποδοχής σε ηχεία 300€)... :)

 

σε πραγματικές "οικιακές" συνθήκες, με το που αποκτάτε ένα οποιοδήποτε ζευγάρι ηχεία, το πρώτο πράγμα που θα κάνετε (αφού τα έχετε "στρώσει" εννοείται), είναι να τα τοποθετήσετε όσο το δυνατόν πιο σωστά (στον κανόνα του "ισόπλευρου" τριγώνου και πειραματιζόμενοι στο ύψος, στις κλίσεις και στις αποστάσεις μεταξύ τους και από τους πίσω και τους πλαϊνούς τοίχους, ξεκινώντας πάντα από τυχόν προτροπές του κατασκευαστή τους στο manual που τα συνοδεύει), ώστε να αξιοποιήσετε στο μέγιστο τις "ηχητικές δυνατότητές" τους στην ήδη υπάρχουσα κατάσταση του χώρου...

 

από κει και πέρα αξιολογώντας τα προβλήματα που προκύπτουν από αυτόν, μπορείτε να ξεκινήσετε το μπελαλίδικο "ταξίδι" της ηχοδιαμόρφωσης του με βήματα βελτίωσης μέχρι εκεί που φτάνει η τσέπη σας και η εμπειρία σας...

 

 

ΥΓ. βελτιώνοντας το χώρο μπορεί να χρειαστούν "αναλογικές" πλέον μικρομεταβολές στην αρχική τοποθέτηση...

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης καλύτερα να πάρεις βάσεις σωστές βάσεις (πχ http://www.isoacoustics.com/index.php) ώστε να μην ακουμπάνε πάνω στο γραφείο κλπ.

Υπάρχει και ένα συγκριτικό βιντεάκι

 

Επίσης κάτι τέτοιο θα έκανε δουλειά?

http://www.thomann.de/gr/millenium_bs500_set.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ας προσέχουμε τι λέμε... το εντελώς αντίθετο πρέπει να ακολουθείται ως συνήθης πρακτική (εκτός αν σας περισσεύουν χιλιάρικα για να στρώσετε "κόκκινο χαλί" υποδοχής σε ηχεία 300€)... :)

 

σε πραγματικές "οικιακές" συνθήκες, με το που αποκτάτε ένα οποιοδήποτε ζευγάρι ηχεία, το πρώτο πράγμα που θα κάνετε (αφού τα έχετε "στρώσει" εννοείται), είναι να τα τοποθετήσετε όσο το δυνατόν πιο σωστά (στον κανόνα του "ισόπλευρου" τριγώνου και πειραματιζόμενοι στο ύψος, στις κλίσεις και στις αποστάσεις μεταξύ τους και από τους πίσω και τους πλαϊνούς τοίχους, ξεκινώντας πάντα από τυχόν προτροπές του κατασκευαστή τους στο manual που τα συνοδεύει), ώστε να αξιοποιήσετε στο μέγιστο τις "ηχητικές δυνατότητές" τους στην ήδη υπάρχουσα κατάσταση του χώρου...

 

από κει και πέρα αξιολογώντας τα προβλήματα που προκύπτουν από αυτόν, μπορείτε να ξεκινήσετε το μπελαλίδικο "ταξίδι" της ηχοδιαμόρφωσης του με βήματα βελτίωσης μέχρι εκεί που φτάνει η τσέπη σας και η εμπειρία σας...

 

 

ΥΓ. βελτιώνοντας το χώρο μπορεί να χρειαστούν "αναλογικές" πλέον μικρομεταβολές στην αρχική τοποθέτηση...

 

 

 

Μια χαρά προσέχω τι λέω και δε χρειάζομαι υποδείξεις. Αλήθεια τώρα; Χιλιάρικα τα 100 ευρώ για σωστές (τις καλύτερες ουσιαστικά) βάσεις ηχείων; Μήπως είσαι λίγο υπερβολικός; Δηλαδή καλύτερα να γίνουν όλα αυτά που λες και ας ακουμπάνε τα monitors χύμα στο γραφείο, έχοντας έτσι φτιάξει ένα τεράστιο subbwoofer; Δεν είπα πως δεν πρέπει να γίνονται (ειδικά το τρίγωνο κλπ), αλλά κατ' εμέ είναι πολύ χειρότερο τα monitor να ακουμπάνε στο επίπεδο του γραφείου παρά το bass reflex να είναι σχετικά κοντά στον τοίχο (δεν είπα να είναι και κολλητά).

 

Επίσης κάτι τέτοιο θα έκανε δουλειά?

http://www.thomann.de/gr/millenium_bs500_set.htm

 

Αυτές είναι βάσεις δαπέδου όχι γραφείου, είναι μεγάλες. Αν έχεις χώρο φυσικά και κάνουν δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι,γνωρίζω πως είναι δαπέδου,απλά αναρωτιόμουν αν θα έχουν τόσο θεαματικά αποτελέσματα που φαινεται(και απο αυτα που διάβαζω)να έχουν οι isoacoustic.

48 ευρώ οι bs-500 στο thomann + 20 ευρώ μεταφορικά??

Ομολογώ πως είναι η πρώτη φορα που θα έπαιρνα κάτι απο εκει αλλά 20 ευρώ..και αυτό που θα αγοράσω 48!!70 ευρω έτσι..

Έχει κανείς υπόψιν κάποια παρόμοια βάση(δαπέδου)σε κάποιο μαγαζί στην αθήνα μεχρι 50Ε?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

 

η καλή πρόθεση (θέλω να πιστεύω) όλων σας, δεν έχει ανάγκη το πάθος... της φτάνει η γνώση σας και κυρίως ο σεβασμός σας στα όρια της ...

 

σόρυ για την διακοπή και συνεχίστε...

 

λέει ο άνθρωπος ότι χρειάζονται απόσταση από τον πίσω τοίχο λόγο του ότι έχουν το bass reflex στην πίσω πλευρά και του υποδεικνύεις  ότι "δεν υπάρχει λόγος" αν δεν έχει προβεί πριν σε "treatment σε όλο το χώρο"... το οποίο από ότι βλέπω μεταφράζεις σε δύο βασούλες των 100€...::)

 

όσο για αυτά που λέω διάβασέ τα καλύτερα...

 

... το πρώτο πράγμα που θα κάνετε (αφού τα έχετε "στρώσει" εννοείται), είναι να τα τοποθετήσετε όσο το δυνατόν πιο σωστά (στον κανόνα του "ισόπλευρου" τριγώνου και πειραματιζόμενοι στο ύψος...

εσύ πως λες θα τα τοποθετήσεις στο σωστό ύψος... θα αιωρούνται?

 

το πρόβλημα μου δεν είναι αν χρειάζεσαι ή όχι υποδείξεις... το πρόβλημα μου είναι ότι (όχι μόνο εσύ) κάνεις απαίδευτα υποδείξεις... αλλά έχεις δίκιο... τι θέλω ο μαμάκας και ανακατεύομαι...  

 

σόρυ λοιπόν πάλι για την (τελευταία) διακοπή και συνεχίστε...

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λέει ο άνθρωπος ότι χρειάζονται απόσταση από τον πίσω τοίχο λόγο του ότι έχουν το bass reflex στην πίσω πλευρά και του υποδεικνύεις  ότι "δεν υπάρχει λόγος" αν δεν έχει προβεί πριν σε "treatment σε όλο το χώρο"... το οποίο από ότι βλέπω μεταφράζεις σε δύο βασούλες των 100€...::)

 

Αυτός ο άνθρωπος είναι και φίλος μου, εγώ απλά τη γνώμη μου είπα, δεν υπέδειξα τίποτα. Ούτε μετέφρεσα το treatment σε 2 βασούλες, αυτά είναι δικά σου συμπεράσματα. Το τι κάνουν οι 2 βάσεις αυτές (α, τώρα έγιναν βασούλες των 100 ευρώ, ε; Πριν ήταν χιλιάρικα "κόκκινου χαλιού"...μάλιστα), που τις υποτιμάς, μπορείς να το δεις στο παραπάνω βίντεο. Και να σκεφτείς πως η σύγκριση γίνεται ήδη με pads απλά, σκέψου να μην υπήρχαν τα pads πόσο τεράστια θα ήταν η διαφορά. Όλα παίζουν ρόλο και μακάρι κάποιος να μπορεί να τα έχει όλα όπως πρέπει, εγώ απλά έκανα σύγκριση σε 2 καταστάσεις. Εσύ απλά παραποιείς τα λόγια μου για να ανεβάσεις την αξία των δικών σου.

 

όσο για αυτά που λέω διάβασέ τα καλύτερα...

εσύ πως λες θα τα τοποθετήσεις στο σωστό ύψος... θα αιωρούνται?

 

Με τις βάσεις που ανέφερα μπορείς να ρυθμίσεις το ύψος αλλά και την κλίση. Το οποίο ύψος στο οποίο πρέπει να μπουν τα monitor δε θέλει πειραματισμό, αλλά έχει συγκεκριμένη θέση, τα αυτιά δεν τα έχει ο καθένας σε διαφορετικό σημείο.

 

το πρόβλημα μου δεν είναι αν χρειάζεσαι ή όχι υποδείξεις... το πρόβλημα μου είναι ότι (όχι μόνο εσύ) κάνεις απαίδευτα υποδείξεις... αλλά έχεις δίκιο... τι θέλω ο μαμάκας και ανακατεύομαι... 

 

σόρυ λοιπόν πάλι για την (τελευταία) διακοπή και συνεχίστε...

 

 

Πάλι βγάζεις δικά σου συμπεράσματα. Δεν έκανα καμία υπόδειξη, είπα τη γνώμη μου, δεν την επέβαλα, όποιος θέλει την ακολουθεί, τόσο απλά.

 

ας προσέχουμε τι λέμε...

 

Αυτό είναι υπόδειξη...και ότι το γράφω επίσης!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

...

Εσύ απλά παραποιείς τα λόγια μου για να ανεβάσεις την αξία των δικών σου.

 

;D

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Το οποίο ύψος στο οποίο πρέπει να μπουν τα monitor δε θέλει πειραματισμό, αλλά έχει συγκεκριμένη θέση, τα αυτιά δεν τα έχει ο καθένας σε διαφορετικό σημείο.

 

επειδή τα φτωχά ελληνικά μου δεν έβγαλαν συμπέρασμα για το τι θέλει να πει ο ποιητής μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει?

 

------------------------------------------------------------------------------------------------

μέχρι τότε θα μου επιτρέψετε να κρατήσω την άποψη μου για το θέμα (που οι φτωχές μου τεχνικές γνώσεις και η μικρή μου εμπειρία σε δεκάδες τοποθετήσεις ηχείων μιας μεγάλης γκάμας δυνατοτήτων, τιμής και σχεδιαστικών προσεγγίσεων, έχουν συντελέσει ώστε να σχηματιστεί)...

και η οποία είναι ότι:

 

φυσικά και χρειάζεται πειραματισμός για να βρεθεί το "ιδανικό" ύψος των ηχείων ώστε να ολοκληρωθεί η αναζήτηση του "ιδανικού" sweet spot (εάν φυσικά μας ενδιαφέρει να το βρούμε)...

οι γενικεύσεις του στυλ "το αυτί να είναι στην νοητή ευθεία" του τουίτερ ή ανάμεσα στο τουίτερ και γούφερ μόνο ως "σημείο εκκίνησης" μπορούν να εκληφθούν (πιο "σωστή" η δεύτερη αν τελικά βαριέσαι το microtuning)... από κει και πέρα η τοποθέτηση του ηχείου (κάθετη ή οριζόντια), οι ανακλάσεις του χώρου ή του σημείου έδρασης του (κονσόλα, γραφείο, αντικειμένων σε αυτό), η διάσταση της πλευράς του ισόπλευρου, το είδος του τουίτερ, η κλίση και η μεταξύ τους απόσταση κ.α. θα καθορίσουν για κάθε μοντέλο την τελική θέση...

 

π.χ. μια τοποθέτηση των JBL σε ένα γραφείο με απόσταση μεταξύ των  ηχείων στο 1,20-1,60 και μεγάλη κλίση προς τα έσω (σύνηθες λάθος λόγω ανάγκης κυρίως), με τα αυτιά στην ευθεία  της μονάδας των υψηλών, θέλει πολύ έμπειρο ή κουφό (;D) χρήστη για να μην οδηγεί σε "μουντές" μίξεις...

 

όλα αυτά με αυτά που ανέφερα στο πρώτο ποστ, αλληλεπιδρούν, κάνοντας το "σπορ" από  περιττό στο "όλον" μέχρι γοητευτικό ή και εμμονικό ακόμα για κάποιους...

 

------------------------------------------------------------------------------------------------

η "σωστή" ηχοδιαμόρφωση του χώρου (αν δεν διαθέτετε γνώσεις και το DIY σας θυμίζει μάρκα πλυντηρίου ;D) είναι δυστυχώς όντως θέμα χιλιάρικων (και μάλιστα με υπερτιμημένα κατά κανόνα εμπορικά προϊόντα ως επιλογές)...

 

φιλική συμβουλή μια και μπήκα στο χορό... για ηχεία στο επίπεδο των εν λόγω JBL ή των KRK αγοράστε τις φθηνότερες βάσεις που θα βρείτε με μόνα κριτήρια την σταθερότητα και το να φέρουν "ακίδες" (ιδανικά αγοράστε και ένα σετ ακίδων για τα ίδια τα ηχεία)...

 

οπότε όπως ματάπα, ξεκινήστε "με βήματα βελτίωσης μέχρι εκεί που φτάνει η τσέπη σας και η εμπειρία σας"... κάποια πάνελ σε συνδυασμό με μπασοπαγίδες (υπάρχουν πολλά θέματα στο noiz που μπορούν να σας βοηθήσουν) συνήθως αρκούν, μαζί με το συνολικά σωστό "στήσιμο" για να αξιοποιήσετε τα ηχεία σας στο βαθμό που μπορούν να αποδώσουν...

 

 

ΥΓ. το "στήσιμο" (και ειδικά τις μικρολεπτομέρειες) ποτέ μη το βιαστείτε... λίγη και συνεχής ενασχόληση μεσοπρόθεσμα θα σας αποζημιώσει... το να αφιερώσετε 15 ώρες σε μια μέρα θα σας οδηγήσει σε ένα "άκυρο" κατά κανόνα αποτέλεσμα μια και το αυτί (λόγω του δυνάστη του εγκέφαλου) είναι "τεμπέλικο" και μετά από σύντομο διάστημα τεταμένης προσοχής τείνει να "σαλαμοποιεί" τα ερεθίσματα... αποτέλεσμα αυτό που θα ακούσετε την άλλη μέρα δεν θα έχει καμιά σχέση με αυτό που νομίζατε ότι "φτιάξατε"...

(η συμβουλή ισχύει και για το mix ή το mastering)...

 

ΥΓ2 τα αποτελέσματα του "γκουγκλαρίσματος" (εδικά αν δεν διαθέτει "ικανό γνωσιακο φίλτρο") καλό είναι κάποιος να τα κρατάει για τον εαυτό του...

 

ειδικά σε ότι έχει να κάνει με ηχεία (που εξακολουθούν να αποτελούν τον πιο "αδύναμο κρίκο" ενός αναπαραγωγικού συστήματος με αργά, σε σχέση με τα λοιπά ηλεκτρονικά, στάδια εξέλιξης), αν αυτός ο κάποιος, δεν έχει επαρκείς παραστάσεις από "ακουστική μουσική" και έχει διαμορφώσει άποψη για τον "ηλεκτρικό ήχο" ακούγοντας από φθηνά hi fi συστήματα και mp3, ας είναι φειδωλός στις κρίσεις...

 

όσο για τα βιντεάκια του youtube ελπίζω να μη θέτε και σοβαρή αναφορά... ;D

 

ΥΓ3 δεν το θελα το σεντόνι πάλι ρε (ξέρεις εσύ)... οξύμωρον αλλά βαριέμαι να γράφω... αλήθεια... αλλά  δεν με αφήνουν να αγιάσω... κάποια στιγμή θα το πάρω απόφαση να μη μπαίνω στον πειρασμό... και μην ανησυχείς έτσι που πάει θα φυτρώσει και η "προβοσκίδα" που καλλιεργώ οπότε...::) ;D

 

 

 

 

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου