Προς το περιεχόμενο

Jbl lsr305 vs krk rokit 5 g3


amerithanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Αλλά είναι η επομενη κατηγορια απτα  Jbl lsr305.

οποτε κλείσε ενα ραντεβου για να τα ακουσεις διπλα διπλα, μετα δεν νομιζω να θες τα  Jbl lsr305

οταν μαζεψω τα 500ευρω θα τα παρω  ;D ;D

 

σωστά τα λέει ο φίλος Μίλτος... όπως όμως και αν ακούσει τα focal δίπλα σε κάποια των 1000€ θα θέλει λογικά εκείνα, μετά όταν εκείνα τα ακούσει δίπλα σε κάποια των 2000€ θα θέλει τα κάποια και ούτω καθεξής... ;)

 

επιτρέψτε μου λοιπόν να επιμείνω στα

 

... η σωστή επιλογή είναι συνάρτηση της πραγματικής ανάγκης...

 

στην σύγχρονη αγορά ηλεκτρονικών συσκευών δεν υπάρχει κατηγορία τιμής που να μη προσφέρει "καλές επιλογές" για ανάλογες ανάγκες...

 

η κάθε παραπάνω κατηγορία φυσικά μπορεί κάλλιστα να είναι η δική μας πραγματική ανάγκη, αλλά πρέπει να κρατάμε τις απαραίτητες "αποστάσεις" μέχρι να γίνει πρόταση μας στις ανάγκες (που δεν γνωρίζουμε) κάποιου άλλου...

 

επίσης να μη ξεχνάμε την "ισορροπία" και την "εμπιστοσύνη" στην audio αλυσίδα...  μία με "ατσαλένιους" κρίκους και έναν μόνο "χάλκινο", από τον τελευταίο θα "προδοθεί"...

πχ μία με nonitor των 3000, κάρτα ήχου των 2000, mic των 1500 στον pre των 300 θα "σπάσει" ορίζοντας και το αποτέλεσμα (που πολλές φορές, ειδικά αν είμαστε αρχάριοι, μπορεί να είναι χειρότερο από το να δουλεύαμε με monitor των 500, κάρτα των 400 και mic των 300)...

 

οπότε κατά την γνώμη μου, προσοχή κάθε φορά που αλλάζετε "κατηγορία" σε έναν κρίκο, μην την κάνετε αποκομμένα από την σχέση του με τους υπόλοιπους... και δυστυχώς το σωστό matching πάντα ήταν σταυρόλεξο για τους δυνατότερους λύτες...

 

ΥΓ στα ηχεία βέβαια πρέπει να επενδύουμε πάντα κάτι τις παραπάνω, μια και αυτά καθορίζουν και την "συμπεριφορά" μας στον υπόλοιπο εξοπλισμό κατά την αναζήτηση του καλύτερου αποτελέσματος... χωρίς όμως να αμελήσουμε πρώτα να "ταιριάξουμε" την επιλογή μας με τα συνοδά της για να αποφύγουμε υπερβολές...

τέλος η λογική αποκτώ το "δυσανάλογο" και κάποιααα στιγμή ένα ένα θα φέρω στο επίπεδό του και τα υπόλοιπα, κατά κανόνα αποβαίνει εναντίον του "δημιουργικού και τονωτικού για την πρόοδο της γνώσης μας αποτελέσματος" στο μεσοδιάστημα...

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 74
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Φίλε Miltos23 η σύγκριση όπως κατάλαβες είναι ανάμεσα σε Jbl lsr305 vs krk rokit 5 g3

άλλο JBL 136 εύρο το τεμάχιο και άλλο  Focal 245  ;) σίγουρα μια ποιότητα πάνω θα την έχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Miltos23 η σύγκριση όπως κατάλαβες είναι ανάμεσα σε Jbl lsr305 vs krk rokit 5 g3

άλλο JBL 136 εύρο το τεμάχιο και άλλο  Focal 245  ;) σίγουρα μια ποιότητα πάνω θα την έχει

 

Διαβασα αυτο που εγραψε ο The box

Κυριοι σορρυ που κανω hijack στο θεμα αλλα προερχομαι κι εγω απο τα KRK rokit5 g2 και θελω να τα αλλαξω μιας και μου ακουγονται κι εμενα boomy και θολα.

 

Μου εχουν γυαλισει λοιπον τα FOCAL ALPHA 50! Ξερω ειναι λιγο πιο ψηλα απο αποψη τιμης αλλα με παιρνει να τα δωσω. Εχει κανεις first hand experience απο τα εν λογω? Ειναι λιγο καινουρια ακομα και οι πληροφοριες στο νετ δεν ειναι και πολλες.

και ειπα να γραψω για τα Focal αφου εχω ακουσει και τα μονιτορ που συγκρινετε.

 

 

Τώρα στην παράγραφο αυτή τα είπες όλα:σε έναν διαμορφωμένο χώρο  ;) πιστεύεις ότι αυτό που άκουσες θα είναι το ίδιο στον δικό σου χώρο?

 

Πολυ σωστο αυτο! Πιθανοτατα θα ακουσω κατι παρομοιο γιατί:

 

Οταν μιλαμε για μονιτορ μεχρι 500ευρω o χωρος δεν παιζει ρολο.

Δηλαδη δεν θα θαφτουν τα μονιτορ λογο χωρου. Ναι παιζει τον ρολο του, αλλα οχι σε τρομερο βαθμο. Αρκει να μην τα κολησεις στον τοιχο ενω εχουν το bass reflex πισω.

προκειται για nearfield monitor που αν τα τοποθετησεις σωστα, στο σωστο υψος και στην σωστη γωνια σε σχεση με τα αυτια σου, μεσα στο νοητο τριγωνο που σχηματιζεται με κορυφες τα μονιτορ και το κεφαλι σου, παιρνεις το 90% του ηχου τους.

 

Το θεμα των μονιτορ και την μουσικης παραγωγης γενικοτερα το βλεπω/αντιμετωπιζω σαν ενα πακετο (ή αλυσιδα οπως εγραψε ο npap)

 

Δηλαδη:

Αν εχεις ακριβα μονιτορ, θες καλη καρτα ηχου, ποιοτικα καλώδια, προενισχυση, καλο pc, και διαμορφωμενο χωρο. αυτα πρεπει να συμβαδίζουν οσο το δυνατόν.

 

 

 

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβασα αυτο που εγραψε ο The box και ειπα να γραψω για τα Focal αφου εχω ακουσει και τα μονιτορ που συγκρινετε.

 

 

Πολυ σωστο αυτο! Πιθανοτατα θα ακουσω κατι παρομοιο γιατί:

 

Οταν μιλαμε για μονιτορ μεχρι 500ευρω o χωρος δεν παιζει ρολο.

Δηλαδη δεν θα θαφτουν τα μονιτορ λογο χωρου. Ναι παιζει τον ρολο του, αλλα οχι σε τρομερο βαθμο. Αρκει να μην τα κολησεις στον τοιχο ενω εχουν το bass reflex πισω.

προκειται για nearfield monitor που αν τα τοποθετησεις σωστα, στο σωστο υψος και στην σωστη γωνια σε σχεση με τα αυτια σου, μεσα στο νοητο τριγωνο που σχηματιζεται με κορυφες τα μονιτορ και το κεφαλι σου, παιρνεις το 90% του ηχου τους.

 

Το θεμα των μονιτορ και την μουσικης παραγωγης γενικοτερα το βλεπω/αντιμετωπιζω σαν ενα πακετο (ή αλυσιδα οπως εγραψε ο npap)

 

Δηλαδη:

Αν εχεις ακριβα μονιτορ, θες καλη καρτα ηχου, ποιοτικα καλώδια, προενισχυση, καλο pc, και διαμορφωμενο χωρο. αυτα πρεπει να συμβαδίζουν οσο το δυνατόν.

 

 

 

 

Μια Χαρά τότε ξέρεις που βαδίζεις

Άντε με το καλό  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Οταν μιλαμε για μονιτορ μεχρι 500ευρω o χωρος δεν παιζει ρολο.

Δηλαδη δεν θα θαφτουν τα μονιτορ λογο χωρου. Ναι παιζει τον ρολο του, αλλα οχι σε τρομερο βαθμο.

 

 

 

 

 

Δηλαδή, αν έχεις π.χ. ένα στάσιμο στα 100 Hz, βάζεις την απόδειξη πάνω στην κονσόλα, και αυτό τη βλέπει, και αν είναι κάτω των 500 ευρώ εξαφανίζεται;  ;D  ;D  ;D

 

 

Ένας χάλια χώρος μπορεί άνετα να κάνει τα οποιαδήποτε ηχεία πρακτικά άχρηστα, απλά γιατί οι διακυμάνσεις στη συχνοτική απόκριση εξαιτίας ενός χάλια χώρου, είναι ΠΟΛΥ μεγαλύτερες από τις διακυμάνσεις που προκύπτουν από τη διαφορά μεταξύ ενός ηχείου των 500 και των 1000 ευρώ.

 

Από εκεί και πέρα, όταν μιλάμε για nearfield πράγματι η επιρροή μετριάζεται αλλά 1ον) υπάρχουν nearfield σε διάφορα budget και 2ον) αν ο χώρος είναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ χάλια, τότε και πάλι τα ηχεία θα ακούγονται χάλια.

 

Εκεί που θα εντόπιζα την ουσία στο χαμηλό budget είναι πως θα ήταν άτοπο να μιλάμε για χώρο και φτηνά ηχεία, όχι γιατί ο χώρος δε θα τα επηρεάσει, αλλά γιατί η ηχοδιαμόρφωση κοστίζει αρκετά. Οπότε όντως θα ήταν ανούσιο να μιλάμε για επιπλέον χρήματα, τη στιγμή που με το ζόρι θα αγοράσουμε τα ηχεία.

 

Παρόλα αυτά, με μια σωστή τοποθέτηση μέσα σε ένα αξιοπρεπή χώρο, ένα χώρο δηλαδή που λόγω διαστάσεων και σχήματος δε θα παρουσιάζει δραματικά προβλήματα, μπορούμε να έχουμε ένα αποτέλεσμα που να καλύπτει άνετα τις απαιτήσεις ενός home studio. Αν όμως ο χώρος είναι χάλια, τότε δυστυχώς τα πράγματα είναι δύσκολα, και θα χαθούν τα όποια πλεονεκτήματα των ηχείων μας, ανεξάρτητα από το πόσο κοστίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Συγκριτικό τεστ διαφόρων monitors (αν δεν το έχετε τσεκάρει ήδη)

 

http://www.sonicsense.com/resourcecenter/reviews/studio-monitors/studio-monitor-comparison

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες αργότερα...

και εγώ μόλις πήρα τα JBL 305

 

OK παιδιά δεν υπάρχει θέμα διαμάχης σιγά τα λεφτά που κάνουν , μιλάμε για ένα ηχείο κάτω από entry level.

 

ένα ηχείο 5 ιντσών με καθαρό ηχώ ναι μεν αλλα δεν μιλάμε για studio quality

 

που να πάρετε τίποτα GENELIC - focal να σας φύγει το σκατό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

και εγώ μόλις πήρα τα JBL 305

 

OK παιδιά δεν υπάρχει θέμα διαμάχης σιγά τα λεφτά που κάνουν , μιλάμε για ένα ηχείο κάτω από entry level.

 

ένα ηχείο 5 ιντσών με καθαρό ηχώ ναι μεν αλλα δεν μιλάμε για studio quality

 

που να πάρετε τίποτα GENELIC - focal να σας φύγει το σκατό

 

για όλα υπάρχει λύση... ;D ;D ;D

 

npap%20audio%20shit.jpg

 

 

ΥΓ. σόρυ απ΄την ομήγυρη αλλά δεν άντεξα... 8)

 

 

npap_audio_shit.thumb.jpg.7822133b7356a75dabbd38776617444f.jpg

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για όλα υπάρχει λύση... ;D ;D ;D

 

npap%20audio%20shit.jpg

 

 

ΥΓ. σόρυ απ΄την ομήγυρη αλλά δεν άντεξα... 8)

 

 

 

 

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

αχχχχχαχαχαχαχαχαχα

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου