Προς το περιεχόμενο

Το yamaha silent αξιζει;


harry86

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας κι απο μενα. Ξεκινησα φετος τζαζ πιανο σε ωδειο και μου ειπε ο καθηγητης μου οτι πρεπει οπωσδηποτε να παρω κλασσικο πιανο. Τωρα μελεταω σε αρμονιο, οποτε καταλαβαινετε. Εχω ψηθει για το yamaha silent αξιζει; Ειναι αξιοπιστο πιανο με καλο ηχο; Ευχαριστω για τη βοηθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ποιο Yamaha silent εννοεις? Tα ακουστικα πιανα της εταιρειας με το silent system αρχιζουν απο 4,800€ και φτανουν κοντα στα 35,000€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα Yamaha πιανα ειναι εγγυηση, μη ρωτας. Ειναι ο μεγαλυτερος κατασκευαστης πιανων στον πλανητη (και γενικοτερα μουσικων οργανων) τα τελευταια 128 χρονια. Αν ξερουν να φτιαχνουν κατι καλα, αυτο σιγουρα ειναι ενα πιανο. 8)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν και πιο φτηνές λύσεις και σε άλλες μάρκες πχ Roland RD series, Korg sp, Casio Privia ακόμη και τα παλιά Yamaha Clavinova διαθέτουν έξοδους ακουστικών, στην ουσία ψάχνεις κάτι σε βαρυκεντρισμένο 88άρι με έξοδο ακουστικών και καλό ήχο πιάνου και ένα midi keyb πχ θα μπορούσε να σε βολέψει χωρίς να έχει βέβαια το σύστημα silent αλλά σε κόστος πολύ χαμηλότερο.

 

Εξαρτάται τις απαιτήσεις παιξίματος που έχεις αλλά και το budget, αν έχεις υψηλό σίγουρα αξίζει όργανα αυτής της κατηγορίας είναι πολύ ποιοτικά.

 

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα τα παραπανω ειναι πολυ καλα, αλλα δεν ειναι ακουστικα πιανα. Ο Harry86 ψαχνει νομιζω μονο για ακουστικο πιανο. Αν οχι, βεβαιως και πρεπει να τσεκαρει αυτα που του γραφεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψαχνω ΜΟΝΟ για ακουστικο πιανο, ο καθηγητης μου, μου το ξεκαθαρισε. Τζαζ πιανο κανω δε γινεται να μην εχω ακουστικο πιανο, μου ειπε...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Guru

Υπάρχει και άλλη λύση. Παίρνεις ακουστικό πιάνο και βάζεις σύστημα silent μετά. Εγώ προσωπικά αυτό έχω κάνει και έχω σωθεί. Σε ουρά Yamaha btw, δουλεύει τέλεια.

Αυτή η πρόταση είναι ψευδής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψαχνω ΜΟΝΟ για ακουστικο πιανο, ο καθηγητης μου, μου το ξεκαθαρισε. Τζαζ πιανο κανω δε γινεται να μην εχω ακουστικο πιανο, μου ειπε...

 

 

Sorry για αυτό που θα πω, μπορεί να λέω βλακείες (παίζω κιθάρα και ξέρω ελάχιστα πράγματα από πλήκτρα), αλλά νομίζω οτι ο καθηγητής σου σου λέει μ@λακίες και δεν θα έπρεπε να τον ακούσεις.

Αν θέλεις κάτι για μελέτη, τι διαφορά θα σου κάνει οτιδήποτε έχει βαρυκεντρισμένα πλήκτρα σε σχέση με το ακουστικό; ΟΚ ο ήχος σε καμία περίπτωση δεν συγκρίνεται, αλλά κοίτα λίγο το γιατί παίρνεις αυτό που παίρνεις.

 

Αν θες να μάθεις Jazz πιάνο, αυτό που θέλεις κυρίως να μάθεις είναι να παίζεις. Το αν θα μπορείς να ακούς όλο το φάσμα ήχου και το χρώμα που σου δίνει ένα ακουστικό πιάνο είναι δευτερεύον. Καλό θα είναι όταν έχεις την ευκαιρία και την οικονομική άνεση να πάρεις ένα ακουστικό, αλλά μην τρελλαθούμε οτι δεν μπορείς να μάθεις σε κάτι άλλο..(όχι synth, μιλάμε πάντα για κάτι με πλήκτρα σαν πιάνο..)

 

Επαναλαμβάνω, ΔΕΝ ξέρω από πλήκτρα, οπότε ίσως να λέω και βλακείες.

Πιανίστες αν λέω κάτι που είναι λάθος, αυτή είναι η ευκαιρία να την πείτε όσο θέλετε σε ένα κιθαρίστα  ;D ;D ;D

 

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου