Προς το περιεχόμενο

Συνδιασμος ηχου Pbass με Musicman


THEOD

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με αφορμή ενος θεματος που ειχα ανοίξει πριν λιγο καιρο ρωτώντας αν τοποθετείτε musicman μαγνήτης σε pbass  

http://www.noiz.gr/index.php?topic=205868.0

 Ανεβάζω ενα clip ηχογραφημένο με την τελικη επιλογή μου .Το μπασο ,που μετα απο πολλές ακροάσεις αποφάσισα, είναι ενα fender american deluxe p bass του 2004 . :D :D

To bass line ειναι μελετη απο τον τελευταιο  δισκο του paul jackson πανω σε mike clark παίξιμο .

To μπασο ειναι γραμμένο di και απλα εχω δωσει 13.5 db eq στα 124 hz. :)

 

pbass.thumb.JPG.08c943b77912e1753f1c81ec26823e31.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

Προσωπικά το ακούω εξαίρετο.

 

Έχει την «καραμούζα» του, το punch του, ατακάρει, αλλά είναι και μπόλικο.

 

Για πες όμως συνδυασμό μαγνητών/ tone.

 

ΥΓ: Βέβαια άμα είναι καλός ο παίκτης...

 

Γιατί θεωρώ ότι ο Theod και με μια χορδή καρφωμένη... στην πόρτα θα έχει ηχάρα και σούπερ παίξιμο  8)

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά το ακούω εξαίρετο.

 

Έχει την «καραμούζα» του, το punch του, ατακάρει, αλλά είναι και μπόλικο.

 

Για πες όμως συνδυασμό μαγνητών/ tone.

 

 

 

 

Θενξ man ... :D

 Λοιπον οι ρυθμiσεις ειναι,  volume τερμα-mix 10o clock προς τον bridge. -τα πριμα ειναι boost 3 ο clock -τα μπασα στη μέση -και τα μεσαια στο full.

μετα παει di και 13.5 db eq στα 124  hz απο ενα παραμετρικο eq

:) :) :) 8)

γραμμενο στο φορητο συστημα που εχω για μελετη δηλ μια μικρη focus scarlet και ενα laptop.

 

Νομιζω παντος οτι ειμαι πολυ κοντα στον ηχο που εχω στο μυαλο μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

και τα μεσαια στο full.

 

 

+100000

 

Α, sorry πριν που είπα για tone (αφού είναι active και έχει άλλα κόλπα), αλλά οι γεροντόσυνήθειες die hard*

 

 

*Fender=passive=volume/volume/tone (666, πίσω βελζεβούλη και στο πυρ το εξώτερον οι μπαταρίες κλπ)  ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+100000

 

Α, sorry πριν που είπα για tone (αφού είναι active και έχει άλλα κόλπα), αλλά οι γεροντόσυνήθειες die hard*

 

 

*Fender=passive=volume/volume/tone (666, πίσω βελζεβούλη και στο πυρ το εξώτερον οι μπαταρίες κλπ)  ;D

 

 

Παιζει βεβαια για τα μεσαια τρομερο ρολο η τοποθετηση στο δεξι που ειναι τερμα πισω στη γεφυρα του οργανου  8)μεγαλος μαγνητης =πολυς χώρος για thumb rest  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

Παιζει βεβαια για τα μεσαια τρομερο ρολο η τοποθετηση στο δεξι που ειναι τερμα πισω στη γεφυρα του οργανου  8)μεγαλος μαγνητης =πολυς χώρος για thumb rest  ;D

 

Αυτό ξανά πες το. Στο Wife- το αντίστοιχο part bass που έχω φτιάξει- είναι τρομερά βολικός ο ΜΜ στιλ μαγνήτης για να ακουμπάς και να παίζεις στην γέφυρα.

 

Α, μια απορία, γιατί deluxe δεν έχω πιάσει ποτέ στο χέρι (ή δεν το θυμάμαι). Το μπράτσο είναι P ή J;

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θοδωρή εμείς τα παμε.

Οργανάρα και παίχτουρας μαζί προορίζονται για μεγάλα πράγματα και ωραίες στιγμές.

Από την άλλη, ο ήχος που κυνηγάς, μάλλον για ΜΜ με το eq του μου φαίνεται παρά για PB με ΜΜ στη γέφυρα αλλά τι ξέρω γω μπροστά στα δικά σου αυτιά...

 

Η καραμούζα μου αρέσει περισσότερο με μονό (και σπλιταρισμένο ει δυνατόν γιατί σιχαίνομαι τα βουητά) μαγνήτη, σε 70s position (σιγά τη διαφορά) και με το tone ψιλοκομμένο (και εκεί υπερτερεί το V/T V/T JB του 62).

 

Τα περί "καρφί-στον-amp-χωρίς-αλλοιώσεις" και οι "μπαταρίες-είναι-για-φακούς" που θυμήθηκε στα γεράματα ο Συνομήλικος, τα ακούω βερεσέ (αφού σε pre θα πας ούτως ή άλλως) καθότι το καθένα έχει την γλύκα του και είναι τι ψάχνει ο καθείς ηχητικά.

 

Από την άλλη η διαφορά είναι μεγάλη από καλό σε μέτριο ή κακό onboard preamp.

Στη δική σου την περίπτωση νομίζω ότι εμπίπτεις στην πρώτη κατηγορία.  ;)

 

Και πάλι μεγειές και καλόπαιχτο.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θοδωρή εμείς τα παμε.

Οργανάρα και παίχτουρας μαζί προορίζονται για μεγάλα πράγματα και ωραίες στιγμές.

Από την άλλη, ο ήχος που κυνηγάς, μάλλον για ΜΜ με το eq του μου φαίνεται παρά για PB με ΜΜ στη γέφυρα αλλά τι ξέρω γω μπροστά στα δικά σου αυτιά...

 

Η καραμούζα μου αρέσει περισσότερο με μονό (και σπλιταρισμένο ει δυνατόν γιατί σιχαίνομαι τα βουητά) μαγνήτη, σε 70s position (σιγά τη διαφορά) και με το tone ψιλοκομμένο (και εκεί υπερτερεί το V/T V/T JB του 62).

 

Τα περί "καρφί-στον-amp-χωρίς-αλλοιώσεις" και οι "μπαταρίες-είναι-για-φακούς" που θυμήθηκε στα γεράματα ο Συνομήλικος, τα ακούω βερεσέ (αφού σε pre θα πας ούτως ή άλλως) καθότι το καθένα έχει την γλύκα του και είναι τι ψάχνει ο καθείς ηχητικά.

 

Από την άλλη η διαφορά είναι μεγάλη από καλό σε μέτριο ή κακό onboard preamp.

Στη δική σου την περίπτωση νομίζω ότι εμπίπτεις στην πρώτη κατηγορία.  ;)

 

Και πάλι μεγειές και καλόπαιχτο.

 

+1 στα bold

 

Προσωπικά δεν διακρίνω P ήχο στο παραπάνω σαμπλ.

 

Χτύπα ενα stingray. Αυτό θες.

And I know, I’m going right into the storm

And I know, I’m gone

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 στα bold

 

Προσωπικά δεν διακρίνω P ήχο στο παραπάνω σαμπλ.

 

Χτύπα ενα stingray. Αυτό θες.

 

Μην εισε πολυ απολυτος ακου λιγο εδω  ηχο που παιζει με ενα τυπου jbass ο Jackson

:D :D

 

Τον ηχο άκου οχι το παιξιμο  αυτο ειναι απο αλλο πλανητη  ;D ;D ;D ;D ;D

 

https://www.youtube.com/watch?v=J1i1RJeUw70

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου