Προς το περιεχόμενο

Φτηνά studio monitors για σπίτι


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ το forum!

Τον τελευταίο καιρό σκέφτομαι να πάρω κάποια studio monitors για το σπίτι.

Αυτή τη στιγμή παίζω με τα ηχεία από το pc ή με ακουστικά κατ'ευθείαν από την κάρτα ήχου (Line 6UX2) ή την πεταλιέρα (Line6 HD400).

 

Να ξεκαθαρίσω από τώρα ότι σκοπός μου δεν είναι να κάνω επαγγελματικές μίξεις, αλλά να ακούω ένα σωστό ήχο σε αυτά που παίζω. Πιθανά στο μέλλον να παίξει και κάποια μίξη, αλλά σε εντελώς ερασιτεχνικά επίπεδα και όχι για επαγγελματική δουλειά. Η χρήση τους θα είναι σε κλασικό δωμάτιο σπιτιού, χωρίς κάποια ηχητική διαμόρφωση (μπασοπαγίδες κτλ). Είδος μουσικής κιθαριστικό (blues, rock, metal κτλ και όχι πχ dance).

 

Από ότι έχω διαβάσει ως τώρα καλύτερα να κινηθώ προς Active και όχι passive studio monitors με τουλάχιστον 4'' woofer για να μην χάνονται τα μπάσα.

 

Ερώτηση Α' : καλά το έχω ως εδώ ή χρειάζομαι κάτι εντελώς διαφορετικό; (noobas  :-[ )

 

Ερώτηση Β' : Έχετε να προτείνετε κάτι γύρω στα 150€ (άντε αν είναι κάτι που αξίζει πολύ  ως 200)

 

Για τα παρακάτω έχετε κάποια γνώμη;

HERCULES XPS 2.080

http://www.nakas.gr/NakasMusic/default.aspx?id=19&cId=1188&pId=33327

 

TANNOY REVEAL-402 (το ξέρω οτι είναι ανά τεμάχιο η τιμή)

http://www.nakas.gr/NakasMusic/default.aspx?id=19&cId=1188&pId=40065

 

PS. Θα προτιμούσα κάτι καινούργιο, οπότε δεν με ενδιαφέρουν links προς αγγελίες για μεταχειρισμένα..

 

 

 

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Στο budget μου δεν βρήκα κάτι.. Όλες οι προτάσεις είναι για πιο ακριβά monitors ή/και για επαγγελματικές χρήσεις..

 

Ούτε για τα συγκεκριμένα Hercules υπάρχει κάτι...

(αν υπάρχει κάτι δεν το βρήκα, sorry)

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι και να πάρεις σε αυτά τα λεφτά δεν αξίζει κατ' εμέ, θα είναι παιχνιδάκι που αργά ή γρήγορα θα το πουλήσεις. Κάνε λίγο υπομονή, μάζεψε λίγα ακόμα λεφτά και πάρε αυτά http://www.skroutz.gr/s/4125497/JBL-LSR305.html?keyphrase=jbl+lsr+305 που μέχρι τα 500 ευρώ δεν έχουν αντίπαλο (η τιμή που βλέπεις είναι για 1 τεμάχιο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι και να πάρεις σε αυτά τα λεφτά δεν αξίζει κατ' εμέ, θα είναι παιχνιδάκι που αργά ή γρήγορα θα το πουλήσεις. Κάνε λίγο υπομονή, μάζεψε λίγα ακόμα λεφτά και πάρε αυτά http://www.skroutz.gr/s/4125497/JBL-LSR305.html?keyphrase=jbl+lsr+305 που μέχρι τα 500 ευρώ δεν έχουν αντίπαλο (η τιμή που βλέπεις είναι για 1 τεμάχιο).

Τα hs7 της yamaha βγαίνουν στα 390 με 6.5" woofer,θεωρείς καλύτερα τα lsr305?

Δεν είναι ερώτηση αντιπαράθεσης,ερώτηση έρευνας είναι, επειδή αναφέρεις οτι μέχρι τα 500Ε δεν έχουν αντίπαλο. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα hs7 της yamaha βγαίνουν στα 390 με 6.5" woofer,θεωρείς καλύτερα τα lsr305?

Δεν είναι ερώτηση αντιπαράθεσης,ερώτηση έρευνας είναι, επειδή αναφέρεις οτι μέχρι τα 500Ε δεν έχουν αντίπαλο. :)

 

Τα θεωρώ καλύτερα αλλά η διαφορά δεν είναι μεγάλη, μη φανταστείς. Προσωπικά μου αρέσουν αρκετά τα Yamaha αυτά και you can't go wrong που λένε, άμα θέλεις τα πάρεις, δεν θα είχα πρόβλημα να τα έχω. Επίσης τα LSR 305 αν και 5ρια φτάνουν αρκετά χαμηλά συχνοτικά, οπότε μη σε ξεγελάει το 6.5" μεγάφωνο των HS7. Tα Υamaha είναι πιο "ασθενικά" στα μπάσα, χωρίς αυτό να σημαίνει πως τα μπάσα των LSR 305 είναι υπερβολικά τονισμένα (βλέπε KRK Rockit). Αν για κάποιο λόγο θες περισσότερα μπάσα μπορείς να δεις και τα JBL LSR 308 (470 ευρώ). Aπλά ανάμεσα σε LSR 305 και 308 έχω διαβάσει από πολλούς να γράφουν πως τα πρώτα είναι σε γενικές γραμμές λιιίγο πιο σωστά και ισορροπημένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

αν "αποκωδικοποίησα" σωστά τα δεδομένα που θέτεις και σεβόμενος το μπάτζετ που μπορείς να κινηθείς, πιστεύω ότι τα M-Audio BX5 D2 θα σε ικανοποιήσουν απόλυτα...

 

και όπως είχα πει σε ανάλογη ερώτηση που είχε θέσει φίλος στο παρελθόν:

 

επειδή το να "αλλάξεις" level δεν είναι κάτι που γίνεται μαγικά και παίρνει χρόνο-ια (και δεν θα είναι και τόσο παράξενο το να μη νοιώσεις την ανάγκη να το κάνεις ποτέ), η προσωπική μου γνώμη είναι ότι τα Bx5, άψογα ανταποκρίνονται, τόσο στην  "σπουδή", όσο και στην παράλληλη κάλυψη των τωρινών αναγκών σου...

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως τα TANNOY είναι τιμή τεμαχίου ,για 2 θέλεις 180 ευρώ.

Δεν τα έχω ακούσει.

Απλή διαπίστωση .

 

Από τα λίγα που έχω καταλάβει είναι ότι φτηνά (μέχρι 250-300) συμπαθητικά μόνιτορς δεν υπάρχουν σε ζεύγος ,μακάρι να κάνω λάθος .

Καταλαβαίνω απόλυτα το οικονομικό θέμα και θα σου πρότεινα να πάρεις ένα καλό-φτηνό  ζευγάρι ακουστικά μέχρι να μπορέσεις να διαθέσεις κάτι περισσότερο για μόνιτορς .

Για να καταλάβεις ,έχω κάτι φτηνά maudio που μέχρι να ακούσω τι έγραφα σε πραγματικά monitors τα θεωρούσα καλά ,μετά την σύγκριση μιξάρω μόνο με ακουστικά και ακούω το αποτέλεσμα στο αυτοκίνητο.

Με λίγα λόγια πεταμένα λεφτά τα maudio . :'(

 

Μόλις είδα το ποστ του npap και για να μην παρεξηγηθώ αναφέρομαι στα  SP5B maudio .

Παλιά ηχεία ,είναι πολύ πιθανό τα καινούργια να είναι super .

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου