Προς το περιεχόμενο

Φτηνά studio monitors για σπίτι


Προτεινόμενες αναρτήσεις

και πριν το πάρει η ανέξοδη πλάκα το θέμα, σου παραθέτω και εδώ παλιότερη απάντηση μου

 

και νίπτω τας χείρας μου ως γερο παράξενος... 8)

 

Εμ να το πάρει η πλάκα το θέμα, γιατί όχι?

    Δεν μιλάω συγκεκριμένα για τον ΟΡ, μιλάω γενικά για όλους εμάς τους ερασιτέχνες, που ούτε γνώσεις ηχοληψίας έχουμε, ούτε κατάλληλους χώρους, ούτε καν γνωρίζουμε τη χρήση των DAW και ακόμα-ακόμα και των οργάνων που υποτείθεται πως παίζουμε πλην πουλόφωνου ;D ;D ;D

 

      Ένα ζευγαράκι ταπεινα και ικανά για κλωσόπουλα μόνιτορ έχω που τα πήρα 70 Ε από στοκ πολυκαταστήματος. Μια χαρά είναι σε σχέση με τις ''μικρολεπτομέρειες'' που ανέφερα παραπάνω. Πήρα και ένα ζευγάρι ακουστικά ημίκλειστου τύπου, για να τσεκάρω κάποιες λεπτομέρειες..........που ούτε αυτές έχω τσεκάρει σε άσθμα μου ;D ;D ;D

 

        Όλα καλά, τώρα μένει να μάθω και να παίζω μουσική, μετά θα πάρω και τα υπόλοιπα  ;D ;D ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

και πριν το πάρει η πλάκα το θέμα, σου παραθέτω και εδώ παλιότερη απάντηση μου

 

και νίπτω τας χείρας μου ως γερο παράξενος... 8)

 

παντως φιλε npap εγω τουλαχιστο εχω ακουσει διακριτη διαφορα μεταξυ bx5 που τα ειχα και lsr 305 που εχω τωρα.

 

Την εχω περιγραψει οσο μπορω, μπορει οχι με την ακριβεια και τη σωστη ορολογια οταν ποσταρα στο αντιστοιχο θεμα, γιατι εγω δεν ειμαι φυσικα ειδικος ουτε επαγγελματιας του χωρου και προσπαθω στα θεματα αυτα να ειμαι προσεκτικος γιατι μου αρεσει να συμμετεχω στο φορουμ που εξ ορισμου δεν ειναι φορουμ αυστηρα επαγγελματιων συνυπάρχοντας με τον αναλογο σεβασμο μου προς τους αντιστοιχους ειδικους στα τεχνικα, θεωρητικα κλπ μουσικα θεματα.

 

Αμα η προυποθεση ηταν επαγγελματικη καταρτιση και εμπειρια στο χωρο της μουσικης τοτε  εγω δεν θα ειχα θεση σε αυτο το φορουμ.

Και αν θυμαμαι καλα, οταν μπηκα σε αυτο το φορουμ, οι επαγγελματιες-αντιπροσωποι κλπ  ηταν  ανυπαρκτοι, εκτος απο καποιους της μουσικης εκπαιδευσης που δεν μετρωνταν στα δακτυλα του χεριου. Οταν μπηκαν επαγγελματιες η αξια του φορουμ φυσικα αναβαθμιστηκε με θεάρεστο οφελος όλων εμας των υπολοίπων. Οφελος που ο γραφων γι αυτο νιωθει μεχρι και ευγνωμοσύνη.

Πιστευω οτι η πλειοψηφια των μελων σημερα σεβεται οσους ειναι επαγγελματιες και μαλιστα οσους εχουν και το αντιστοιχο διακριτικο. Βοηθαει και η διαχειρηση σε αυτο.

 

Αυτο που ειχες πει οτι ειναι επιλογη πολλων φιλων επαγγελματιων να μην γραφουν για να μην μπαινουν στην διαδικασια αντιπαραθεσης, το γνωριζω κι εγω καθοτι πολλα χρονια μελος του φορουμ, αλλα ειλικρινα ποτε δεν το καταλαβα. Αλλα δεν με αφορα κι ολας. Απλα θα πω οτι ειναι εις βαρος αυτων που τους σεβονται και τους αναγνωριζουν εστω και ηθικα που μοιραζονται τις γνωσεις, διορθωνουν κλπ. Και αν διαφωνουν και λιγο πρεπει να υπαρχει η αντιστοιχη αμφιδρομη ανοχη για τους ευνοητους λογους, αλλιως παμε σε μονομερεις εγωιστικες ενεργειες που λεγω εγω βεβαια οτι δεν προσφερουν τελικως στην κοινοτητα που ολοι αγαπαμε, ο καθενας για το λογο του αντιστοιχα.

 

Αλλα τελος παντων, Αυτα σαν σκεψεις και φιλικα παντα.

 

Στο θεμα αυτο εγω βλεπω διαφορα (bx-5 vs jbl 305).

Μπορει να μην μπορω να εκφρασω ορθα τη διαφορα και δεν θα ειχα προβλημα να δεχτω διορθωση απο τον επαγγελματια στη διατυπωση η τελικως οτι π.χ. υπαρχει διαφορα αλλα οχι οπως την λές. Αυτη η εκφραση ειναι η σωστη κλπ.

Διαφορα παντως  που δικαιολογει τα 100 ευρω.

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια ερώτηση με καλή πίστη... ;)

 

αφού μπορούσες να δώσεις τόσο χαλαρά τα διπλάσια χρήματα γιατί ζήτησες προτάσεις στα μισά?

 

γιατί εγώ μπορώ να σου προτείνω κι αυτά ευχαρίστως

http://www.atcloudspeakers.co.uk/professional/loudspeakers/scm25a-pro/

που μπροστά τους τα υπόλοιπα που αναφέρθηκαν μέχρι τώρα, είναι κοτέτσια χωρίς κότες... ::);D

 

 

Είναι η διαφορά του "μπορώ αν ζοριστω αρκετά" και "είμαι οικονομικά οκ" να δώσω κάποια χρήματα τωρα.

 

 

Βασικά ειχα μπατζετάρει 200, αλλά αφού βλέπω τοσο διαφορά και αξίζει να κανω την έξτρα προσπάθεια θα βρώ τρόπο να φτάσω τα παραπάνω..δόσεις, δανεικά, Συγγρού, κάτι θα βρούμε  :D  :D

 

 

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Εμ να το πάρει η πλάκα το θέμα, γιατί όχι?

    Δεν μιλάω συγκεκριμένα για τον ΟΡ, μιλάω γενικά για όλους εμάς τους ερασιτέχνες, που ούτε γνώσεις ηχοληψίας έχουμε, ούτε κατάλληλους χώρους, ούτε καν γνωρίζουμε τη χρήση των DAW και ακόμα-ακόμα και των οργάνων που υποτείθεται πως παίζουμε πλην πουλόφωνου ;D ;D ;D

 

      Ένα ζευγαράκι ταπεινα και ικανά για κλωσόπουλα μόνιτορ έχω που τα πήρα 70 Ε από στοκ πολυκαταστήματος. Μια χαρά είναι σε σχέση με τις ''μικρολεπτομέρειες'' που ανέφερα παραπάνω. Πήρα και ένα ζευγάρι ακουστικά ημίκλειστου τύπου, για να τσεκάρω κάποιες λεπτομέρειες..........που ούτε αυτές έχω τσεκάρει σε άσθμα μου ;D ;D ;D

 

        Όλα καλά, τώρα μένει να μάθω και να παίζω μουσική, μετά θα πάρω και τα υπόλοιπα  ;D ;D ;D

 

respect

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

...Αλλα τελος παντων, Αυτα σαν σκεψεις και φιλικα παντα.

 

επιμένεις να τοποθετείς το θέμα στο "χομπίστας vs επαγγελματία" το οποίο νομίζω ότι απάντησα την προηγούμενη φορά...

πάντα φιλικά ή εκφράζομαι λάθος (δεκτόν αν συμβαίνει) ή διαβάζεις βιαστικά (θεμιτό αλλά όχι για εξαγωγή συμπερασμάτων που αναπαράγονται)...

 

...Διαφορα παντως  που δικαιολογει τα 100 ευρω.

 

Να ξεκαθαρίσω από τώρα ότι σκοπός μου δεν είναι να κάνω επαγγελματικές μίξεις, αλλά να ακούω ένα σωστό ήχο σε αυτά που παίζω. Πιθανά στο μέλλον να παίξει και κάποια μίξη, αλλά σε εντελώς ερασιτεχνικά επίπεδα και όχι για επαγγελματική δουλειά.

 

Ερώτηση Β' : Έχετε να προτείνετε κάτι γύρω στα 150€ (άντε αν είναι κάτι που αξίζει πολύ  ως 200)

 

σύμφωνα με τα παραπάνω και με τον χαρακτήρα μου και ως άνθρωπος που εδώ και καιρό βλέπω δεκάδες ανθρώπους γύρω μου να δουλεύουν ολόκληρη βδομάδα για 100€, το πρώτο πράγμα που θα έκανα (και έκανα), θα ήταν να σεβαστώ τα δεδομένα που έθεσε και αρχικά να κινηθώ σε αυτά τα όρια...

 

και ξεκινάμε από αυτό... εκτός της διαφοράς που σίγουρα έχουν από τα JBL, είσαι σίγουρος (όχι εσύ προσωπικά μόνο εννοείται) ότι τα M audio δεν αξίζουν τα λεφτά που "ζητάνε"?

κατά την ίδια λογική, είσαι σίγουρος ότι (μια και απευθύνεσαι σε άνθρωπο με μικρότερες απαιτήσεις και εμπειρία από σένα) δεν τον καλύπτουν?

(όπως και φυσικά για το αν "ένας άλλος" θα μπορούσε να τα "αξιοποιήσει" καλύτερα από σένα?)...

 

είσαι επίσης της παρακάτω άποψης του εύθικτου φίλου μας?

 

Ότι και να πάρεις σε αυτά τα λεφτά δεν αξίζει κατ' εμέ, θα είναι παιχνιδάκι που αργά ή γρήγορα θα το πουλήσεις.

 

ή του βιαστικού άλλου φίλου μας στο ίδιο θέμα, που παραθέτοντας μια εμπειρία του με κάποια μοντέλα M audio προ 15ετίας καταλήγει στο:

 

Με λίγα λόγια πεταμένα λεφτά τα maudio . :'(

 

και όταν του απάντησα

 

ποια m audio? γιατί έτσι που το γράφεις απλά "τρολάρεις" απαίδευτα μια εταιρεία και όλα τα "φθηνά" της μοντέλα...

 

επίσης είσαι τόσο σίγουρος ότι "φταίνε" τα ηχεία για το αποτέλεσμα της μίξης σου?

έχεις εξετάσει άλλους παράγοντες ξεκινώντας ας πούμε από την τεχνική σου κατάρτιση πριν "αφορίσεις" γενικώς και αορίστως? μήπως κάποιος άλλος δεν χρειαζόταν να τα "πετάξει"?

 

 

ΥΓ. οι προθέσεις μου παραμένουν οι καλύτερες αλλά θεωρείς ότι έχω άδικο?... ή γίνομαι δηκτικός πάλι?...

 

προς τιμήν του το έθεσε στη σωστή του διάσταση (γι αυτό και έσβησα άμεσα το σχόλιο μου)...

 

μη το κουράσω άλλο... η σωστή επιλογή είναι συνάρτηση της πραγματικής ανάγκης... και καλό είναι και ο ερωτών κάθε φορά να είναι σαφής και οι ανταποκρινόμενοι να είναι προσεκτικοί στις απαντήσεις...

στην σύγχρονη αγορά ηλεκτρονικών συσκευών δεν υπάρχει κατηγορία τιμής που να μη προσφέρει "καλές επιλογές" για ανάλογες ανάγκες...

 

συνολικά και από σήμερα και από πρόσφατες κουβέντες, τι να πω... πείστηκα... είναι τελικά θέμα "νοοτροπίας" και όχι ασήμαντης τεχνικής κουβέντας με λάθη ή χωρίς ή σώνει και καλά ελιτίστικης στάσης κάποιου και των όποιων επιχειρημάτων του...

 

ΥΓ cos_dr παράδειγμα είναι το ποστ σου και ρητορικές ως πρόθεση τουλάχιστον οι ερωτήσεις... γενικά μιλάω...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επιμένεις να τοποθετείς το θέμα στο "χομπίστας vs επαγγελματία" το οποίο νομίζω ότι απάντησα την προηγούμενη φορά...

πάντα φιλικά ή εκφράζομαι λάθος (δεκτόν αν συμβαίνει) ή διαβάζεις βιαστικά (θεμιτό αλλά όχι για εξαγωγή συμπερασμάτων που αναπαράγονται)...

 

 

 

Ειλικρινα οταν εγραφα δεν θυμομουν αν και τι  απαντησες, μαλλον δεν το προσεξα.

 

Οσων αφορα τα bx-5............. Στις απαντησεις μου ειχα περιλαβει τα m-audio bx-5 που ειχα, τα σχολιασα θετικα και ακριβως χρησιμοποιησα την εκφραση άξια για τα λεφτα τους. Τα αποχωριστηκα για λογους "ανωτερας βιας" που μου επεβαλλαν λογω χωρου για λιγα χρονια να δουλεψω με μικροτερα και πηρα τα av-30 τα οποια για τα λεφτα τους επισης ημουν ευχαριστημενος και για την τιμη τους θα τα ελεγα επισης άξια.

 

Να το πω αλλιως, αμα δεν παντρευομουν και μετακομιζα προσωρινα θα ειχα ακομα τα m-audio χωρις καμμια σκεψη για κατι καλυτερο γιατι την "δουλεια" μου και τις απαιτησεις μου που, με την εμπειρια σου, οπως καταλαβαινεις, τις καλυπταν. (γ$@ω τα συντακτικα λολ)

 

Οταν ξαναβρεθηκε ο καταλληλος χωρος και μολις μπορεσα, ειχα σκοπο να παρω τα νεοτερα απο τα παλια δικα μου bx5 d2, αρα σημαινει οτι τα εκτιμω, αλλα ετυχε να δοκιμασω τα lsr 305, ακουσα και καταλαβα οτι ειναι καλυτερα απο τα m-audio (οπως και το περιεγραψα) και μιας και μπορουσα να δωσω 100 ευρω παραπανω, τα πηρα, γιατι ουτως η αλλως εκει ειναι το δικο μου ταβανι. Οτι αλλο επαιρνα ακομα και να μπορουσα, γι αυτο που θελω ΕΓΩ σαν χρηστης θα ηταν πλεονασμος.

 

  Αρα συνεπως εγω δεν λεω ή δεν είπα ή δεν συμφωνώ οτι υπο τις respective συνθηκες τα m-audio av-30, av-40 και bx5 ειναι πεταμενα λεφτα μιας και με ρωτας.

 

 

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ npap ,δεν είχα δει καν την απάντησή σου όταν έκανα edit στην ανάρτησή μου ,την αλλαγή την έκανα μόνον για να μην θεωρήσεις ότι είμαι επιθετικός απέναντί σου, λόγω της τοποθέτησης που έκανα σε προηγούμενο θέμα .

 

Διατηρώ το δικαίωμα μου πάντα, να κατηγορώ τον εαυτό μου για άστοχες αγορές που έχω κάνει ,χωρίς να το θεωρώ "τρολάρισμα".

Και εσύ φυσικά έχεις κάθε δικαίωμα να με θεωρείς ανίδεο τρόλ . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

ρε φίλοι μη τσιμπάτε... δεν δικάζονται προθέσεις εδώ (μακρυά από μένα τουλάχιστον) ούτε βγαίνουν συμπεράσματα για χαρακτήρες (με ποια λογική άλλωστε)...

 

σχολιάζονται θέσεις κατά τρόπο και περιεχόμενο χωρίς κανείς να είναι στο απυρόβλητο γνώστης ή μη... ο γραπτός λόγος είναι πηγή παρεξήγησης... και ειδικά σε τεχνικά θέματα χρειάζεται μια "υπευθυνότητα" παραπάνω ο τρόπος έκφρασης... δεν μιλάμε στον κολλητό μας μόνο... ότι γράψουμε θα μείνει και μπορεί να επηρεάσει κόσμο...

 

εννοείται ότι ο οποιοσδήποτε (ασχέτως τεχνικής κατάρτισης και εμπειρίας) έχει μια προσωπική σεβαστή χρήσιμη γνώμη να συνεισφέρει... αλλά οι "αφορισμοί" και οι απρόσεχτες γενικεύσεις στη ρύμη του λόγου, διαφωνεί κανείς ότι πρέπει να αποφεύγονται? δεν σας καταλαβαίνω μερικές φορές...

 

σκοπός λοιπόν (πρέπει να) είναι να γίνεται καλύτερος και πιο "αποδοτικός" αυτός ο τόπος ανταλλαγής απόψεων... για όλους...

 

 

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν για να μην σας έχω και σε αγωνία και μαλώνετε για μένα (  ;D ;D ;D ), τελικά κατέληξα στα M-Audio BX5 D2.

 

Τα JBL για να είμαι ειλικρινής δεν τα άκουσα, αλλά άκουσα μια μικρή φωνούλα από το πορτοφόλι μου που μου έλεγε να το ξεχάσω προς το παρόν..οπότε πήγα άκουσα τα M-audio και τα Hercules, μου άρεσαν πολύ τα M-audio και τελικά τα πήρα.

 

Οπότε σας ευχαριστώ πολύ όλους (και όλες;) για την βοήθειά σας!

:) :)

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν για να μην σας έχω και σε αγωνία και μαλώνετε για μένα (  ;D ;D ;D ), τελικά κατέληξα στα M-Audio BX5 D2.

 

Τα JBL για να είμαι ειλικρινής δεν τα άκουσα, αλλά άκουσα μια μικρή φωνούλα από το πορτοφόλι μου που μου έλεγε να το ξεχάσω προς το παρόν..οπότε πήγα άκουσα τα M-audio και τα Hercules, μου άρεσαν πολύ τα M-audio και τελικά τα πήρα.

 

Οπότε σας ευχαριστώ πολύ όλους (και όλες;) για την βοήθειά σας!

:) :)

 

Εννοείτε ότι θα πας μέχρι εκεί που αντέχει η τσέπη σου  ;)

Καλορίζικα και καλόπαιχτα  8)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου