Προς το περιεχόμενο

Ιδανική διάρκεια άλμπουμ το σωτήριο έτος 2015


AuditoryDriving

Προτεινόμενες αναρτήσεις

+1

 

αφού έτσι κι αλλιώς τυχεροί θα είμαστε αν μας κάνει κάποιος την τιμή να μας ακούσει, ας μην τον ταλαιπωρούμε με κομμάτια που και εμάς τους ίδιους δεν πείθουν.

 

 

Αυτό το κλείσαμε απο τη μεριά του δημιουργού νομίζω... Η εποχή του filler νομιζω εχει περασει ανεπιστρεπτι οταν δεν μιλαμε για ποπ μουσικη.

 

Το ερωτημα ειναι ποιο ειναι το οριο στη διαρκεια πανω απο το οποιο αποθαρρύνεται ενας μεσος ακροατής να ακουσει / ποιος ο μεσος ορος σαν εκτιμηση που συνήθως διατίθεται να αφιερωσει, δεδομένου οτι πλεον ο ρυθμός με τον οποιος παραγεται μουσικη -καθως η παραγωγη εχει "εκδημοκρατιστει"- έχει αυξηθεί σημαντικά ενώ ο διαθέσιμος χρόνος των ακροατών εχει παραμείνει σταθερος (εγώ έκανα και την εκτίμηση οτι καλώς ή κακώς έχει μειωθεί κιόλας αλλα δεν ειναι αυτό το θεμα)

 

 

Εγώ πιστεύω ότι ένα μεστό άλμπουμ  35-45 λεπτών εύκολα μπορεί να μπει στην playlist μου. Ακόμη και στο αμάξι με τις διαδρομές που κανω (και όχι τις βόλτες που έκανα πιτσιρικάς) δεν προλαβαίνω να ακούσω κάτι χωρίς να το διακόψω σε βαθμό που να χάσω τη συνέχεια.

 

Για ένα εξαιρετικό άλμπουμ θα αφιερώσω και 60 κ 70 κ 80 λεπτά και θα κάτσω να το ακούσω προσεκτικά.

 

Δεν ξέρω αν το ερωτημα που θέτω συνδυάζεται με την δική μου προσωπική αίσθηση ότι πλεόν το βάρος του υλικού σε ένα άλμπουμ πέφτει κυρίως στο πρώτο μισό.

 

Η οπτική γωνία δηλαδη που με απασχολεί δλδ στο παρον νήμα (και συγνώμη αν δεν ήταν ξεκάθαρο) ήταν από την πλευρά ενός ακροατή που είναι φιλόμουσος και αισθητικά συμπλέει πάνω κάτω με τη μουσική του άλμπουμ.

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

Το ερωτημα ειναι ποιο ειναι το οριο στη διαρκεια πανω απο το οποιο αποθαρρύνεται ενας μεσος ακροατής να ακουσει / ποιος ο μεσος ορος σαν εκτιμηση που συνήθως διατίθεται να αφιερωσει, δεδομένου οτι πλεον ο ρυθμός με τον οποιος παραγεται μουσικη -καθως η παραγωγη εχει "εκδημοκρατιστει"- έχει αυξηθεί σημαντικά ενώ ο διαθέσιμος χρόνος των ακροατών εχει παραμείνει σταθερος (εγώ έκανα και την εκτίμηση οτι καλώς ή κακώς έχει μειωθεί κιόλας αλλα δεν ειναι αυτό το θεμα)

 

 

Εγώ πιστεύω ότι ένα μεστό άλμπουμ  35-45 λεπτών εύκολα μπορεί να μπει στην playlist μου. Ακόμη και στο αμάξι με τις διαδρομές που κανω (και όχι τις βόλτες που έκανα πιτσιρικάς) δεν προλαβαίνω να ακούσω κάτι χωρίς να το διακόψω σε βαθμό που να χάσω τη συνέχεια.

 

Για ένα εξαιρετικό άλμπουμ θα αφιερώσω και 60 κ 70 κ 80 λεπτά και θα κάτσω να το ακούσω προσεκτικά.

 

Δεν ξέρω αν το ερωτημα που θέτω συνδυάζεται με την δική μου προσωπική αίσθηση ότι πλεόν το βάρος του υλικού σε ένα άλμπουμ πέφτει κυρίως στο πρώτο μισό.

 

Η οπτική γωνία δηλαδη που με απασχολεί δλδ στο παρον νήμα (και συγνώμη αν δεν ήταν ξεκάθαρο) ήταν από την πλευρά ενός ακροατή που είναι φιλόμουσος και αισθητικά συμπλέει πάνω κάτω με τη μουσική του άλμπουμ.

 

o ακροατής θα ακούει για όσο του αρέσει.

ο μουσικός ακροατής δεν ακούει μόνο στις διαδρομές με το αυτοκίνητο ούτε με το ρολόι.

δεν μπορούμε να επηρεάσουμε τον τρόπο με τον οποίο ακούει κάποιος μουσική.

μπορούμε να συζητήσουμε ΑΝ κάποιος είναι ακροατής ή όχι :)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά, διάρκειες από 50 λεπτά και πάνω, με προδιαθέτουν αρνητικά. Ιδανικά θα έλεγα τα 35-45 λεπτά but that's just me  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να παμε και σε παραδειγματα, το The wall π.χ. θα το ειχα ακουσει πολυ περισσοτερες φορες αν ειχαν διαλεξει τις καλυτερες στιγμες σε ενα μονο cd λογικης διαρκειας.

 

Τωρα που το σκεφτομαι δεν το εχω ακουσει (νομιζω) ποτε ολοκληρο με τη μια  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να παμε και σε παραδειγματα, το The wall π.χ. θα το ειχα ακουσει πολυ περισσοτερες φορες αν ειχαν διαλεξει τις καλυτερες στιγμες σε ενα μονο cd λογικης διαρκειας.

 Και τι να αφήναν έξω ωρέ Βαγγέλη?? ?? ?? ??  :-[
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Και τι να αφήναν έξω ωρέ Βαγγέλη?? ?? ?? ??  :-[

Αφησαν εξω αρκετα. Ακουστε το The Final Cut, περιεχει τουλαχιστον 4 κομματια που_imho_κακως εμειναν εξω απο το The Wall. Καλως βεβαια μπηκαν στο The Final Cut, το οποιο btw το θεωρω εξαιρετικο. image.gif

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o ακροατής θα ακούει για όσο του αρέσει.

ο μουσικός ακροατής δεν ακούει μόνο στις διαδρομές με το αυτοκίνητο ούτε με το ρολόι.

δεν μπορούμε να επηρεάσουμε τον τρόπο με τον οποίο ακούει κάποιος μουσική.

μπορούμε να συζητήσουμε ΑΝ κάποιος είναι ακροατής ή όχι :)

 

 

 

 

 

[Αγαπητέ blue, νομίζω ότι παρερμηνεύεις αυτά που γράφω (ίσως η καλή σου διάθεση κάνει overshooting εδω - δεν ειπα οτι ακούω με το ρολόι ή μόνο στο αυτοκίνητο, μιλάω για την πραγματικότητα όπως καλώς ή κακώς είναι διαμορφωμένος ο χρόνος, οι προτεραιότητες, η διάθεση μου και τα καινουρια ενδιαφέροντα πράγματα που βρίσκω αυτή τη στιγμή. Αν αυτό ή η το γεγονός ότι ανοιξα αυτό το θέμα με κάνει κακό ακροατή τοτε ας είμαι]

 

[Το wall παντως και γω το ακουω ανετα - ιδιαίτερα λόγω του πόσο απιστευτη δομή (περα απο μουσική) έχει. ]

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου