Προς το περιεχόμενο

Ιδανική διάρκεια άλμπουμ το σωτήριο έτος 2015


AuditoryDriving

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μάλλον εσύ παρερμήνευσες: δε μιλάω για εσένα :)

Συγγνώμη για την παρεξήγηση

 

Συγνώμη από εμένα τότε :)

 

Για να διευρκινήσω κατι στο προηγούμενο ποστ μου το οποίο μου μεινε στη μεση :

 

 

[Το wall παντως και γω το ακουω ανετα - ιδιαίτερα λόγω του πόσο απιστευτη δομή (περα απο μουσική) έχει. ]

 

Αλλά ανοιγωντας το νημα αυτο θα ήθελα να εστιάσω κυρίως σε σύγχρονα άλμπουμ  (εξού κ το "σωτήριο έτος 2015" ) ή δευτερεόντως (γιατι μπλεκει το θεμα ισως πιο πολυ) σε παλιότερα άλμπουμ που δεν έχουμε ήδη ακούσει και έχουμε μόνο μια ιδέα στο τι περιμένουμε να ακουσουμε.

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα εξαρταται απο την ποιοτητα του αλμπουμ αλλα απο την αλλη, δεν θυμαμαι να εχω ακουσει ποτε αλμπουμ (μονό) των 75 λεπτων και να μου εχει αρεσει ΟΛΟ.

 

Παντως νομιζω οτι γυρω στα 50 λεπτα ειναι καλα. Τωρα αν ως καλλιτεχνης πιστευεις οτι εχεις 80 λεπτα αριστουργηματικης μουσικης, μπορεις να κρατησεις και ενα μισαωρο για το επομενο αλμπουμ και να το βγαλεις ΣΥΝΤΟΜΟΤΕΡΑ, αντι να το περιμενουμε 3-4 χρονια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι πρέπει να πάρουμε και άλλη μια παράμετρο υπ΄όψιν μας.. μιλάμε για album με ξεχωριστά τραγούδια, σχετικά ανεξάρτητα το ένα με το άλλο ή για ένα album με προσέγγιση συνολικής σύνθεσης;

 

Αν μιλάμε για συνολική σύνθεση - βλέπε Wall, Metropolis Pt2 (Dream Theater), Jesus Christ Superstar, Ayreon κτλ - είναι εξαιρετικά δύσκολο να ορίσεις την διάρκεια, αρκεί να προσέξεις όλα τα μέρη που υπάρχουν να είναι απαραίτητα σε αυτό που θες να πεις.

Αυτά βέβαια απευθύνονται και σε άλλο τύπο ακρόασης, πιο προσεκτικό και αφοσιωμένο σε αυτό που ακούς.

 

Από την άλλη album με μεμονωμένα τραγούδια, όσο καλά και να είναι αυτά δίνουν στον ακροατή την δυνατότητα να ακούσουν και ξεχωριστά τραγούδια χωρίς να χάσουν κάποιο μέρος της ενότητας ή να κάνουν skip κάποια κατά την ακρόαση.

Παράδειγμα Black album, 12 τραγούδια, 12 επιτυχίες, αλλά και να μην τα ακούσεις όλα με την σειρά δεν χάνεις και τίποτα.

 

 

Σε γενικές γραμμές πάντως εφόσον στο επιτρέπει η σύνθεση θα έλεγα να περιοριστείς στα 74' του cd ή αντίστοιχη διάρκεια αν σκοπεύεις να κόψεις βινύλιο.

Προσωπικό κόλλημα αν θες αλλά μου την σπάει πάρα πολύ να πρέπει να αλλάξω cd για να ακούσω το υπόλοιπο μισό της σύνθεσης.

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

42

 

Έχουν απαντηθεί αυτά.

Να μην επαναλαμβανόμαστε.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42

 

Έχουν απαντηθεί αυτά.

Να μην επαναλαμβανόμαστε.

 

 

Δάκρυσα :P

 

 

I vaguely remember my schooldays. They were what was going on in the background while I was trying to listen to the Beatles.

 

When “Can’t Buy Me Love” came out, I was twelve. I sneaked out of school during morning milk break, bought the record, and broke into matron’s room because she had a record player. Then I played it, not loud enough to get caught, but just loud enough to hear with my ear pressed up against the speaker. Then I played it again for the other ear. Then I turned the record over and did the same for “You Can’t Do That.” That was when the housemaster found me and put me into detention, which is what I had expected. It seemed a small price to pay for what I now realize was art.

 

 

Ο αγαπημένος μου συγγραφέας :P

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου