Προς το περιεχόμενο

Νεα οργανα Marcus Miller


Προτεινόμενες αναρτήσεις

το χεράκι ΜΟΥ τις καταλαβαίνει

 

& το δικο ΜΟΥ χερακι το ιδιο,μαλιστα ΜΙΣΕΙ τα flat radius (πανω απο 12 ) οπως ο διαολος το λιβανι,αρα μιλαμε για ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ γουστα και με την ΚΑΜΜΙΑ το vintage radius  ειναι "κακο".

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ειλικρινά Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις.Επειδή φαίνεται ότι έχετε μεγάλη εμπειρία στο θέμα του μπασου μπορείτε λίγο να πείτε με πιο απλά λόγια για έναν που δεν έχει ιδέα,στη πράξη τι σημαίνει το μικρό ή μεγάλο radius?διάβασα ένα πολύ ωραίο θέμα που άνοιξε ο φίλος x-minor για τα μπάσα που λέει μέσα για το radiuS αλλά να πω την αμαρτία μου δεν κατάλαβα πως μεταφράζεται αυτό στη πράξη.Δυστυχώς το marcus miller δεν το χει κανένα μαγαζί για δοκιμή.Μόνο από τομαν. Ο λόγος που κοιτάω τόσο πολύ τη ταστιερα είναι λίγο των μικρών δαχτύλων που έχω και δυσκολεύομαι παρά πολύ να έχω ταυτόχρονα τα δάχτυλα πχ σε  do 're mi.Θέλω να κάνω τη ζωή μου πιο εύκολη επειδη το λάτρεψα το μπάσο και παίζω πολλές ώρες τη μέρα.θα πάω να δω και σε μαγαζί τα ibanez τις ώρες γράφουν γιατί διάβασα για λεπτά μανίκια απλά κολαω ότι δεν θα βρω έξω τα μαρκους για δοκιμή.να ζητήσω συγνωμη που χαλάω το θέμα και αν θέλουν οι διαχειριστές του φόρουμ αφού ολοκληρωθεί αυτή η ερώτηση μου ας σβήσουν τα σχόλια μου για Να μην χαλάει το θέμα.Ευχαριστώ και παλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ex-Drummer έχει τύχει να περάσουν και τα δύο όργανα που αναφέρεις από τα χέρια μου.

 

Θεωρώ ότι τα Marcus Miller είναι ανώτερα κατασκευαστικά από τα αντίστοιχα Squier VM, τουλάχιστον τα δύο που είχα στην κατοχή μου. Το marcus miller έχει και διακοπτάκι για passive-active και καλύτερους μαγνήτες ηχητικά κατά τη γνώμη μου τουλάχιστον. Είναι αρκετά βαρύτερο σαν όργανο. Επίσης αν θελήσεις να αλλάξεις γέφυρα δεν υπάρχει κάποια aftermarket που να ταιριάζει ακριβώς όπως επίσης και το pickguard.

 

Αντιθετως στο Squier είναι ας πούμε είναι "σχεδόν" fender spec που σημαίνει θα μπορέσεις να βρεις parts να αλλάξεις αν σε ενδιαφέρει η διαδικασία του modding.

 

Βέβαια η αγορά μεταχειρισμένων αυτήν την στιγμή είναι πολύ δυνατή και θα μπορούσες να βρεις ένα Vintage Modified σε πάρα πολύ καλή τιμή! Επίσης μην απορρίπτεις τα Harley benton Jazz που για τα χρήματα τους είναι εξαιρετικά όργανα για "αρχάριους" αλλά και προχωρημένους παίκτες.

we need to re-discover communication

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκας για το ΤΙΠΟΤΑ....πριν το....ιντερνετς  ;D οι ανθρωπΕς απλα επαιζαν μπασο και ουτε τι radius ηταν ηξεραν ουτε τους απασχολουσε....μετα το ...ιντερνετς αρχισαμε και ψυριζαμε τη μαϊμου  ;D

 

Αλλωστε μη ξεχνας οτι ΠΡΙΝ το 1986 τα Fender ειχαν ΜΟΝΟ vintage radius & δοξα τω θεω το 90% των μπασιστων με Fender basses επαιζαν χωρις να ....υποφερουν απο το vintage radius  ;D 

 

 

ενα καλοσεταρισμενο μπασο θα παιζει μια χαρα οτι radius & αν εχει  ;)

 

ΜΠΑΣΟ ειναι ετσι κι αλλοιως δεν προκειται να κανεις ΣΟΛΙΔΙΑ στο 12ο ταστο για να θες flat radius & υπερ χαμηλο action  ;D

 

Ο λόγος που κοιτάω τόσο πολύ τη ταστιερα είναι λίγο των μικρών δαχτύλων που έχω και δυσκολεύομαι παρά πολύ να έχω ταυτόχρονα τα δάχτυλα πχ σε  do 're mi.

 

τοτε πας ΚΑΡΦΙ για vintage radius μια και θες και πιο στενο nut & τα vintage spec basses το εχουν παντα.

 

πηγαινε και δοκιμασε οποιοδηποτε Fender Vintage Reissue Jazz Bass για να δεις πως ειναι το radius του.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στέλιο για τα Harley έχω ακούσει διαφορά και από το δάσκαλο μου και από τους φίλους.Απλά αυτά που έβαλα πιστεύω ότι είναι ποιοτικα και δεν θα χρειαστεί αργότερα όταν μάθω κ παίζω Καλά μπάσο να αγοράσω άλλο.φίλε superfunk ποιο εννοείς fender reìssue bass? Αν θέλεις βάλε εδώ ένα ποστ μπασου από τον τομαν για να καταλάβω Ποια είναι αυτή η κατηγορια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που δεν είμαι αρχάριος μια χαρά τα πάω με το HB πάντως!  8)

 

Για τα υπόλοιπα, δεν παίζουν όλοι το ίδιο, δεν γουστάρουν όλοι το ίδιο και απεχθάνομαι τα απόλυτα, οπότε όπως την βρίσκει ο καθένας, δεν μπαίνω στον κόπο.  :-*

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Superfunk ...Κάτι σε ποιο φθηνο;Για Ν καταλάβω και εγκυκλοπαιδικά vintage radius είναι φλατ δηλαδή ίδια η ταστιερα για Ν μπορέσει το χέρι να αγκαλιάσει πιο εύκολα την ταστιερα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο μεγαλύτερο το radius τόσο πιο επίπεδη είναι η ταστιέρα. Όσο μικρότερο, τόσο πιο "καμπυλωτή". Άλλοι αρέσκονται και βολεύονται στις εντελώς επίπεδες, άλλοι στις καμπύλες  ;D

Η θεωρία είναι πως η φυσική θέση των δακτύλων βολεύεται καλύτερα σε μικρότερο radius αλλά πρακτικά ο καθένας βολεύεται διαφορετικά, οπότε αν δεν δοκιμάσεις... Συν ότι, όπως προείπα, το radius είναι μόνο ένας απ'τους παράγοντες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

X-minor επειδη Μ έβαλες σε σκέψη γιατί δεν τα είχα είχα εκτίμηση αν θες βάλε ένα ποστ Μ ένα harley  με τα χαρακτηριστικά που είπα.Αφού είναι αξιόπιστα δεν υπάρχει λογος λόγος πληρώνουμε το όνομα.το πολύ πολύ αν αύριο δεν Μ αρέσει ο ήχος Μ ένα emg μαγνήτη διορθώνεται το θέμα και γλυτώνω ποσα χρηματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου