Προς το περιεχόμενο

Νεα οργανα Marcus Miller


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια χαρά είναι το headstock, λίγο στην αρχή ξενίζει στις φωτό αλλά όλοι λένε ότι από κοντά είναι πολύ πιο "ήπιο" και δεν φαίνονται τόσο έντονα οι γραμμές του. Υπάρχουν πάααααρα πολλά και πολύ τραγικότερα headstock κατά την άποψή μου πάντα.

 

Σχετικά με το 4αρι vs 5αρι αντιλαμβάνομαι τη λογική πίσω από τη σκέψη σου, κι εγώ 4άρης είμαι και δε μου χρειάζεται (και πιθανόν να μην μπορώ να αξιοποιήσω) την 5η, απλά είναι τρελό value for money το συγκεκριμένο 5άρι, παίζει μόνο του μπάλα σε ξεχωριστή κατηγορία.

And I know, I’m going right into the storm

And I know, I’m gone

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Δεν με τρελαίνει αυτό που βλέπω- ναι, το headstock είναι ολίγον σαν... φουρναρόξυλο.

 

Παρόλα αυτά με εντυπωσίασε θετικά η ύπαρξη της δεύτερης μπαταρίας- αν και δεν έχω την παραμικρή ιδέα τι καπνό φουμάρουν τα ηλεκτρονικά του.

 

Πάντως δείχνουν αξιοπρεπή κούτσουρα.

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο talkbass πάντως από τους πρώτους ιδιοκτήτες του ΜΜ V7 Jazz σχεδόν όλοι όσοι έχουν κάποια προϋπηρεσία σε ακριβά όργανα (βλέπε ΜΜ sabre, Stingray classic, Ferder jazz Deluxe, Marcus Miller 5 (usa), Sadowsky, κτλ) λένε πως αν έγραφε Fender στο headstock θα έκανε πάνω από 2 χιλιάρικα και πως αν εξαιρέσει ίσως κανείς τη γέφυρα και τα κλειδιά, σε κάθε άλλο τομέα (ήχος, ποιότητα κατασκευής, ευελιξία) πατάει το American Standard Jazz και συγκρίνεται με όργανα επιπέδου Sadowsky.

And I know, I’m going right into the storm

And I know, I’m gone

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο talkbass πάντως από τους πρώτους ιδιοκτήτες του ΜΜ V7 Jazz σχεδόν όλοι όσοι έχουν κάποια προϋπηρεσία σε ακριβά όργανα (βλέπε ΜΜ sabre, Stingray classic, Ferder jazz Deluxe, Marcus Miller 5 (usa), Sadowsky, κτλ) λένε πως αν έγραφε Fender στο headstock θα έκανε πάνω από 2 χιλιάρικα και πως αν εξαιρέσει ίσως κανείς τη γέφυρα και τα κλειδιά, σε κάθε άλλο τομέα (ήχος, ποιότητα κατασκευής, ευελιξία) πατάει το American Standard Jazz και συγκρίνεται με όργανα επιπέδου Sadowsky.

 

Γενικά έχω τις επιφυλάξεις μου σε τέτοιες συγκρίσεις...

Αλλά απο την άλλη δεν είναι και ΤΟΣΑ τα λεφτά που αν δεν σου αρέσει να πεις omg, καλύτερα να έπαιρνα κάτι άλλο (σουβλάκια-μπύρες) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα περιμένω τα αρνητικά reviews ή τουλαχιστον αυτά στα οποία δίνει κάποιος βάση στοτι ΔΕΝ του άρεσε. Φράσεις όπως "flawless, perfect, excellent" δε σημαίνουν τίποτα, ειδικά όταν λέγονται για φρέσκια αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει ότι είναι πολύ νωρίς ακόμα, παρ'όλα αυτά δεν έχω συναντήσει κάποια από τις 3 λέξεις που αναφέρεις για το συγκεκριμένο όργανο. Οι περισσότεροι κάνουν μια σύντομη αλλά ουσιαστική περιγραφή και σε κάποιες απο αυτές τις κριτικές έχουν αναφερθεί και αρνητικές μικρολεπτομέριες όπως έγραψα και παραπάνω αλλά όχι κάτι ουσιαστικό. Για παράδειγμα κάποιοι λένε ότι τα κλειδιά και η γέφυρα θα μπορούσαν να είναι λίγο καλύτερα -όχι οτι δεν κάνουν την δουλειά τους-, και το μόνο ουσιαστικά αρνητικό που έχει γραφεί είναι ότι η σκαμμένη επιφάνια για τη ρύθμιση του truss rod στη βάση του λαιμού δεν είναι λουστραρισμένη και είναι γυμνό ξύλο (κλάην προσωπικά...).

 

Κάθε φορά που ψάχνω για online κριτικές για κάτι στο οποίο δεν μπορώ να έχω άποψη από πρώτο χέρι, ψάχνω κυρίως τις απόψεις από τα άτομα που έχουν εμπειρία σε ακριβό εξοπλισμό (προφανώς και δεν έχει καμία αξία ένα "flawless" από καποιον που έχει πιάσει στα χέρια του μέχρι squier), και για το συγκεκριμένο όργανο τυχαίνει όλες (οι λιγοστές όντως) κριτικές από τετοια άτομα (μέχρι στιγμής τουλάχιστον) να είναι οι καλύτερες (και προφανώς όχι στο στυλ perfect & flawless). Αυτό έγραψα παραπάνω, τιποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο. Απλά το αναφέρω ακριβώς επειδή μου έκανε μεγάλη εντύπωση. Γιατί όταν κάτι τέτοιο το γράφει κάποιος που έχουν περάσει δεκάδες πανάκριβα όργανα από τα χέρια του, ε έχει καποια αξία παραπάνω όπως και να το κάνουμε.

Εννοείται πως είναι θεμιτή και συνετή στάση να περιμένει κανείς περισσότερο feedback και αυτό κάνω κι εγώ άλλωστε.

And I know, I’m going right into the storm

And I know, I’m gone

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

τελικά αγόρασε κανένας να μας πει τη γνώμη του;

 

Ψήνομαι για το ασπρο alder 4αρι αλλά το σκέφτομαι ακόμα γιατί έχει μπει στο μυαλό μου και ένα P. :P

 

Ασε που είδα ότι η πρώτη φουρνιά ξεπουλήθηκε στο Thomman....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου