Προς το περιεχόμενο

Νεα οργανα Marcus Miller


Προτεινόμενες αναρτήσεις

συνηθίζω πάντα να αποφεύγω όργανα που εχουνε την υπογραφή κάποιου ,επίσης συνηθίζω να αποφεύγω να κρίνω ένα όργανο χωρίς να το έχω παίξει  ....

αλλα με 500-600 euro βρίσκεις μεταχιρα fender μέχρι k αμερικανικο όπως βρήκα αυτό εδώ μαζί με το hard case του

c%20bgh_zpsshoko65w.jpg

 

...ναι μεν ξανά λέω δεν το έχω δοκιμάσει αλλα θα προτιμούσα κάτι τέτοιο που είναι δοκιμασμένη λύση...

να τονίσω ότι μου είναι τελείως αδιάφορο το στυλ τέτοιον μπάσον k το πήρα καθαρά για να έχω και αυτό τον ήχο στην συλλογή μου (k λόγο τιμής)

οποτε πραγματικά δεν ήθελα να ασχοληθώ με το να ψάξιμο k πήγα σε κάτι που ήτανε σίγουρο .

όλα αυτά για να πω ότι αν σκοπεύετε για κάτι τελείως στα τυφλά για εμενα καλύτερα να μην το κάνετε ...

thats my 2 cents φυσικά :P

 

p.s. sorry για την φωτό δεν είχα καμια χωρίς να είμαι μέσα,έκοψα k την φάτσα μην νομίζετε ότι θέλω να δειχτώ :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...
  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • 3 μήνες αργότερα...

Γειά σας παιδιά..Το πήρα εγώ απο τον Thomann πρίν μερικούς μήνες γιατι μου έκλεψαν εάν Squier μέσα απο το αυτοκίνητο και ηθελα κάτι λίγο καλύτερο αλλά όχι πολύ πιο ακριβό. Το οργανο ειναι φοβερό..Οσοι το ειδαν και το άκουσαν και το δοκίμασαν έμειναν ενθουσιασμένοι...Η ποιότητα κατασκευης φοβερή, πολύ στιβαρό, διακόπτης active , passive..Πολύ τίμιο γιατα λεφτά του..Ο δάσκαλός μου στο ωδείο που το έπιασε για πρώτη φορά στα χέρια του επαθε πλάκα...Εχω παίξει και 2 live και εχω μείνει απόλυτα ευχαριστημένος.Ενώ δεν ειναι ιδιάιτερα ελαφρύ , δεν κουράζει καθόλου..

Αυτά...

"Lead, Follow or Get out of the way...."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

Καλησπέρα σε ολους τους φιλους μπασιστες, πριν λιγο καιρο βρεθηκα στο εξωτερικο για καποιες συναυλιες και στον ελευθερο μου χρονο όπως καταλαβαίνετε τι να κανουμε βολτα στα μουσικα μαγαζια ......

Μπορω να πω ότι ειμουν τυχερος κ βρηκα διαφορα  μπασακια να παιξω καθοτι είμαι ΑΡΙΣΤΕΡΟΣ ευτυχως υπαρχουν καποια μαγαζια για μας .....

Θελω να σας πω ότι εχω στην κατοχη μου καποια  πολύ καλα μπασα .Αυτό το αναφερω γιατι δεν ενθουσιάζομαι ουτε από κριτικες ουτε αλλων γνωμες, αν δεν πιασεις το οργανο στα χερια σου να δεις πως σου καθεται, το βαρος ,την ταστιερα ο  ηχος ,γιατι ειδος μουσικης το θελεις κλπ.....

Βρηκα κ τα 2 τα μπασακια SIRE MARCUS MILLER το ένα με MAPLE κ το άλλο ROSEWOOD.

Aξιοπρεπεις κατασκευες ,ωραιο φινίρισμα ,αρκετα καλα υλικα φαινεται πιο ακριβο από την τιμη του.

Ευκολοπαιχτο με πολλες επιλογες στα ηλεκτρονικα του μπορεις να κανεις διαφορους συνδυασμούς

Ο ηχος του αρκετα καλος θα ελεγα ΣΥΓΧΡΟΝΟΣ ΗΧΟΣ ωραιος για slap κ τετοια κολπα αν κανεις σωστες ρυθμισεις βγαινει ένα καλο αποτέλεσμα.

Σε αυτή την κατηγορια χρηματων μπορω να πω ότι είναι μια πολύ  καλη επιλογή .

Όχι ότι δεν υπαρχουν άλλες επιλογες ,εξαρτάται βεβαια κ τι  θελει να παιξει κανεις ,δεν κανουν αλλα τα οργανα για όλα τα ειδη μουσικης .

Δεν θα με χαλαγε να ειχα ένα τετοιο μπασακι.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ....

ΣΤΑ ΛΕΦΤΑ ΑΥΤΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ

,,,,,,,,,,

ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΥΤΕ

FENDER,MUSIC MAN,SADOWSKI,TOBIAS και αλλα μπασα αυτης της κατηγοριας

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

Καλημερα σε ολους.καταρχην επειδη ειναι το πρωτο μου μηνυμα που γραφω θελω να δωσω συνχαρητηρια σε ολους τους φιλους εδω γιατι πριν γραφτω διαβαζα για πολυ καιρο ολα τα θεματα και εντυπωσιαστικα απο τη συμπεριφορα των ανθρωπων στους νεους ή υποψηφιους μπασιστες  γιατι συνυθως στα περρισοτερα φορουμ υπαρχει τουπε και και ηρωνια.

Ήμουν Χρόνια ντράμερ αλλά πάντα μέσα μου με τρώγε το μπάσο.Έτσι πριν από 4 μήνες μετά από 20 Χρόνια περίπου στα τύμπανα αγόρασα το infinity p bass. Με μαθήματα κάθε βδομάδα σε δάσκαλο και καθημερινή μελέτη στο σπίτι.παρόλο που ο ήχος του p είναι αυτός που θέλω δεν Μ βόλεψε καθόλου και είπα να ψαχτω για jazz ή short scale επειδη εχω μικρα δαχτυλα.

Αφού διάβασα 450 αρχεία στο ίντερνετ και είδα 630 βίντεο στο YouTube κατέληξα στα 2 παρακάτω μπάσα.

Έχω μόνο κάποιους ενδοιασμούς που θα ήθελα τη βοήθεια των φίλων που έχουν γνώση και εμπειρία.

Στο squier τα θετικά του είναι ότι μπορώ Ν το πάρω από το νακα στην ίδια τιμή και με 6 άτοκες δόσεις,το αγοράζω από μαγαζί της περιοχής μου θα μπορώ Ν απευθυνθώ αν γίνει κάτι,το παραλαμβανω σε άριστη κατάσταση χωρίς Ρίσκο χτυπήματος στη μεταφορά και δεν δίνω τα λεφτά μου σ ένα γερμανό.Τέλος ειμαι λάτρης του passive ήχου..Του παλιού κλασικού ήχου που ακούγαμε στις συναυλίες το 1990 μέχρι το 2000.Δεν θέλω ψεύτικο ψηφιακό αψεγάδιαστο ήχο.θα θελα τη γνώμη των φίλων και αν κάποιος κάτοχος του marcus του έβγαλε κανένα πρόβλημα.

 

Ευχαριστώ και πάλι συγχαρητήρια για την πολύ καλή δουλειά που κάνετε να ενημερώνετε τον κόσμο για όλα αυτά τα δεκάδες θεματα

 

https://m.thomann.de/gr/marcus_miller_v7_alder_4_ts.htm?o=13&ref=mrl_a_13&search=1462197858#

 

https://m.thomann.de/gr/fender_squier_vint_mod_jazz_nt.htm?o=8&ref=mal_a_8&search=1462177959

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα x minor.διάβασα πολλα αρχεία σου και Μ βοήθησαν να βγάλω πολλά συμπεράσματα για την επιλογή μπασου.ποιό από τα δύο έχει 7,25;

Συγχώρεσε Με που δεν γνωρίζω ,ποιο είναι το θετικό να έχουν 9.5 radius;τι διαφορά δηλαδή έχει στο παιξιμο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα x minor.διάβασα πολλα αρχεία σου και Μ βοήθησαν να βγάλω πολλά συμπεράσματα για την επιλογή μπασου.ποιό από τα δύο έχει 7,25;

Συγχώρεσε Με που δεν γνωρίζω ,ποιο είναι το θετικό να έχουν 9.5 radius;τι διαφορά δηλαδή έχει στο παιξιμο;

 

Το 99% της ηχογραφημενης με Fender μπασα μουσικης στον πλανητη γη απο καταβολης του ηλεκτρικου μπασου ειναι γραμμενο με μπασα με 7,25 radius οποτε δεν υπαρχει ΑΠΟΛΥΤΩΣ κανενα προβλημα.Ισα ισα ενα μπασο με πιο tight radius ειναι πολυ πιο βολικο μια και η κουρμπα των χορδων ακολουθει τη φυσικη θεση του χεριου.

 

Η διαφορα μεταξυ 9.5 και 7.25 ειναι ΑΣΤΕΙΑ ετσι κι αλλοιως

 

9330-f3a962fde4ced4e9bc7771dce96cb1bd.jpg

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση. Εμεναε διαφέρουν 2 πράματα γιατί από το YouTube και Μ Καλά ακουστικά δεν βγάζεις σωστά συμπεράσματα.με διαφέρει ο γνήσιος μπασος ήχος ( να έχει αυτή τη βρωμιά ,όχι  distortion ) και Ν είναι αξιόπιστο.να μη τρέχω για επισκευές,βραχυκυκλωματα κτλ γιατί δεν πρόκειται να το στέλνω Γερμανία για έλεγχο.απλά Έχω ψαρέψει που γράφουν σε πολλά φόρουμ και σχόλια του YouTube ότι το marcus θα έπρεπε να κοστίζει πολύ περισσότερο.Είμαι ανάμεσα σ αυτά τα δύο.είδα και τα g&L αλλά κάτι δεν Μ άρεσε σ αυτά.πιστεύω ότι είναι κουπιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 99% της ηχογραφημενης με Fender μπασα μουσικης στον πλανητη γη απο καταβολης του ηλεκτρικου μπασου ειναι γραμμενο με μπασα με 7,25 radius οποτε δεν υπαρχει ΑΠΟΛΥΤΩΣ κανενα προβλημα.Ισα ισα ενα μπασο με πιο tight radius ειναι πολυ πιο βολικο μια και η κουρμπα των χορδων ακολουθει τη φυσικη θεση του χεριου.

 

Η διαφορα μεταξυ 9.5 και 7.25 ειναι ΑΣΤΕΙΑ ετσι κι αλλοιως

 

Το τι έχει ηχογραφηθεί από άλλους, "αστέρες" ή μη, δεν έχει καμία απολύτως σημασία στο πως κάθεται στο χέρι του καθενός όμως. Άλλωστε, με την ίδια λογική, άλλη τόση μουσική ηχογραφήθηκε και με ibanez, warwick, gibson κτλ.

Το καραβίντατζ (sic) 7.25 εμένα δεν με βολεύει (όπως δεν με βολεύει ούτε το 9.5 ιδιαίτερα) αλλά το χεράκι μου μια χαρά το καταλαβαίνει. Κι απ'το 12" στο 14" κι απ'το 14" στο 17", και τα compound μαζί έχουν σχετικά αμελητέες διαφορές μεταξύ τους αλλά και πάλι, το χεράκι ΜΟΥ τις καταλαβαίνει (δε νομίζω να'μαι ο μόνος). Αν είχαν ίσως τίποτα XJ τάστα δεν ξέρω αν ήταν καλύτερα για μένα, αλλά νομίζω πως med φοράνε.

 

Και με το παραπάνω ως segue, μαζί με το radius παίζουν ρόλο και το πάχος και προφίλ του μανικιού, το μέγεθος των τάστων, η κλίμακα κ.ο.κ. Και καθένας βολεύεται αλλιώς, οπότε ας μην είμαστε τόσο απόλυτοι.  ;)

 

Οπότε, ΠΡΟΒΛΗΜΑ μπορεί να μην υπάρχει γενικώς, υφίσταται όμως θέμα βολέματος, που κάποιος με επαρκή εμπειρία το καταλαβαίνει. Κάποιος αρχάριος πιθανώς να μην το πιάσει αν είναι το πρώτο και μοναδικό του, εκεί πάσο, αλλά εγώ προσωπικά δεν θα το πρότεινα για πρώτο χωρίς έστω μια υποτυπώδη δοκιμή.

 

Φίλτατε πρώην drummer, η συμβουλή μου είναι αν μπορείς να δοκιμάσεις μερικά μπάσσα, όσα περισσότερα μπορείς (ας μην είναι και στην "λίστα" σου), και πιστεύω πως κάποιο θα σου κάνει κάποιο παραπάνω κλικ. Και κάπως έτσι, θα βρεις, έστω και αχνά, τον δρόμο προς το κατάλληλο για σένα μπάσσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου