Προς το περιεχόμενο

Ψάχνω sampler...


Macubert

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά χαρά,

Ψάχνω αρκετό καιρό τώρα για ένα μηχανάκι που θα μου αναπαράγει beat (που έχω φτιάξει στο fruity loops) με ένα σχετικά καλό ηχητικό αποτέλεσμα. Προφανώς θέλω κάτι σε sampler. Έχω αφήσει επιλογές του style υπολογιστής/mac, πετάλι looper (που φορτώνει ήχους) και άλλα τέτοια.

Επίσης η επιλογή του Roland sp-404, δε με συμφερει οικονομικά.

Ό,τι ιδέες υπάρχουν είναι ευπρόσδεκτες.

pedals in everything

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως το Akai Mpx16? Τσεκαρε ομως αν μπορεις και το χρονο που θα θελει να φορτωσει τα σαμπλς. Το Mpx8 που εχω ειναι αρκετα αργο.

 

Αν δεις οτι εχει πολλά που δε χρειαζεσαι το 16, δες και το 8.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Επίσης η επιλογή του Roland sp-404, δε με συμφερει οικονομικά.

1. Budget ?

2. Να υποθέσω για live ?

3. Θα συγχρονίσεις με κάτι άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To budjet είναι μέχρι 300 ευρώ. Για live το θέλω, και θέλω να παίζει ήχους μέχρι και 7 λεπτά (οπότε για το mpx8 πρέπει να ρίξω τη ποιότητα του ήχου και δε θέλω - το mpx16 έχει πράγματα που δε θα χρησιμοποιήσω ποτέ, οπότε...). Επίσης, δε θέλω να συγχρονίσω κάτι άλλο (ούτε arps...)...

Τί λέτε;

pedals in everything

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

...το mpx16 έχει πράγματα που δε θα χρησιμοποιήσω ποτέ, οπότε...).

Με αυτή τη λογική, όλα έχουν κάτι που (ίσως) δεν θα χρησιμοποιήσουμε ποτέ...

Εγώ πάντως θα σου έλεγα το mpx16 μιας και είναι εντός ορίων.

 

Ερώτηση, τι όργανο παίζεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To budjet είναι μέχρι 300 ευρώ. Για live το θέλω, και θέλω να παίζει ήχους μέχρι και 7 λεπτά (οπότε για το mpx8 πρέπει να ρίξω τη ποιότητα του ήχου και δε θέλω - το mpx16 έχει πράγματα που δε θα χρησιμοποιήσω ποτέ, οπότε...). Επίσης, δε θέλω να συγχρονίσω κάτι άλλο (ούτε arps...)...

Τί λέτε;

 

οποτε πας για mpx12 που ειναι στη μέση ;D Το να βρεις κατι που κανει ακριβως και μονο αυτο που χρειαζεσαι, γινεται μονο με custom οργανο μερικων χιλιαδων. Οπότε, από τη στιγμή που το MPX16 είναι στα μισα του μπατζετ σου, τι σε ενοχλει στα εξτρα εργαλεια που εχει? Ποτε δεν ξερεις που μπορει να χρησιμευσει το καθενα. Ισως οχι σήμερα ή αυριο, αλλα τα οργανα κρατανε για χρονια στα οποια εξελισσομαστε και μεις και οι αναγκες μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι με custom πράγματα κάνεις κάτι...

Στη μπάντα που είμαι microkorg xl παίζω (συγκεκριμένα) αλλά έχουμε beat και όχι drummer. Ok, θα το δω, ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

pedals in everything

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου