Προς το περιεχόμενο

Καθαρισμός ηλεκτρικής κιθάρας και μπάσου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά θα ήθελα να μάθω τι ακριβώς πρέπει να φροντίζω να γίνεται ως προς τον καθαρισμό, πόσο συχνά και φυσικά με τι υλικά. Ευχαριστώ

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Προσωπικά φροντίζω να καθαρίζω τις κιθάρες μου όταν αλλάζω και χορδές,κάτι το οποίο κάνω αν 20 μέρες περίπου.Υπάρχουν 10άδες καθαριστικά που κάνουν όλα σχετικά την ίδια δουλειά,εκτός από κάποια που έχουν περιορισμούς σε ποιά ξύλα τα χρησιμοποιείς.Αν απλά θέλεις να αφαιρέσεις τα υπολυματα του ιδρώτα που μένουν στα τάστα μπορείς να το κάνεις με μια παλιά οδοντόβουρτα ή με μία που δεν θα ξαναχρησιμοποιήσεις... :lol:

If the house is rocking,don't bother knocking...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Εγω χρησιμοποιω μια παλια φανελα, πολυ γνωστη μαρκα δεν θελω να κανω διαφημιση ομως. ειναι φοβερη

 

Και εγω και ενα υγρο σπρευ της Gibson νομιζω για περιποιηση στα σημεια που ειναι βερνικομενα.

τσαμπα καιει η λαμπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mια φορα στα τρια χρονια :oops: τις καθαριζω με ενα υγρο της Fender...

 

Bεβαια το καλυτερο καθαριστικο ειναι κλασσικα το...σαλιο μας (καθαριζει τις σκληρες βρωμιες αμεσως & οι επαγγελματιες restorers αυτο χρησιμοποιουν κατα κορον...),μετα βεβαια καλο ειναι για λογους υγιεινης να τις ξαναπερναμε με ενα υγρο καθαριστικο.. :lol: 8O

 

να και ο καλυτερος τροπος να καθαρισει καποιος μια ΠΟΛΥ βρωμικη κιθαρα

 

http://www.guitarplayer.com/story.asp?sectioncode=6&storycode=13114

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mια φορα στα τρια χρονια τις καθαριζω με ενα υγρο της Fender...

 

 

Bεβαια το καλυτερο καθαριστικο ειναι κλασσικα το...σαλιο μας

 

 

Η καθαριότητα είναι μισή αρχοντιά,έ superfunk? :lol: :lol:

If the house is rocking,don't bother knocking...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ κάνω το εξής στην ταστιέρα:(στην κλασσική το έχω κάνει,στην ηλεκτρική όχι ακόμα)

Όταν αλλάζετε χορδές είναι η τέλεια στιγμή να περιποιηθείτε την κιθάρα και ειδικά την ταστιέρα.Έχετε δει μία μπίχλα που πιάνει κάθε τόσο η ταστιέρα?Για να τη βγάλω αυτή χρησιμοποιώ ένα συρματάκι σαν αυτό που τρίβουν τις κατσαρόλες.ΠΡΟΣΟΧΗ όμως.Όχι το χοντρό,να ζητήσετε σε ένα σουπερ μάρκετ το ΠΙΟ ΛΕΠΤΟ γιατί αν βάλετε χοντρό μετά θα ψάχνετε να βρείτε τη ταστιέρα!

Τρίψτε λίγο αυτή τη μπίχλα από όλα τα τάστα,μετά διώξτε με ένα πανάκι ότι έχει μείνει και βάλτε κάποιο υγρό για ταστιέρα :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το σωμα της κιθαρας το καθαριζω με οτι κρεμωδες καθαριστικο πεσει στα χερια μου ανα καιρους,συνηθως με αυτο της ghs.αλοιφω ολο το σωμα και το αφηνω 15 λεπτα.αφου ξεραθει, σκουπιζω με φανελλακι και μαζι με τα τριμματα φευγει καθε λογης βρωμια.(συνηθως δαχτυλιες)

 

για το μπρατσο εχω βρει ΤΗΝ ΛΥΣΗ!!!

 

μπηκα στο φαρμακειο,πηρα ενα μπουκαλακι αμυγδαλελαιο και αλοιφω καλα την rosewood ταστιερα .μετα απο 10 λεπτα καθαριζω με φανελλα και αφου φυγει το πολυ-πολυ κανω τα δυσκολα σημεια των ταστων με ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΨΙΛΟ συρμα κατσαρολας. κατοπιν ΞΑΝΑ σκουπιζω με τριτη φανελλα και μετα περναω 10αρες και αφου σεταρω -αν χρειαζεται συμφωνα με το superfunk/αρθρο- την φορτωνω στον boogie ....\

το τελικο αποτελεσμα ειναι να εχω κανει αποσβεση στα μηχανηματα του πιο κοντινου τζαμα! :lol: :lol:

 

παντως το ΑΜΥΓΔΑΛΕΛΑΙΟ -->>ΔΟΚΙΜΑΣΤΕ ΤΟ :wink: :wink:

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ κάνω το εξής στην ταστιέρα:(στην κλασσική το έχω κάνει' date='στην ηλεκτρική όχι ακόμα)

Όταν αλλάζετε χορδές είναι η τέλεια στιγμή να περιποιηθείτε την κιθάρα και ειδικά την ταστιέρα.Έχετε δει μία μπίχλα που πιάνει κάθε τόσο η ταστιέρα?Για να τη βγάλω αυτή χρησιμοποιώ ένα συρματάκι σαν αυτό που τρίβουν τις κατσαρόλες.ΠΡΟΣΟΧΗ όμως.Όχι το χοντρό,να ζητήσετε σε ένα σουπερ μάρκετ το ΠΙΟ ΛΕΠΤΟ γιατί αν βάλετε χοντρό μετά θα ψάχνετε να βρείτε τη ταστιέρα!

Τρίψτε λίγο αυτή τη μπίχλα από όλα τα τάστα,μετά διώξτε με ένα πανάκι ότι έχει μείνει και βάλτε κάποιο υγρό για ταστιέρα :wink:[/quote']

 

Σε λίγο καιρό θα έχεις και τσάμπα scalloped... :D

 

Βασικά, αυτό που έχω να προτείνω εγώ για τον καθαρισμό πρώτα απ'όλα είναι να μην καθαρίζουμε μανιωδώς την κιθάρα. Δεν θα αποκτήσει ποτέ "χαρακτήρα" και η ταστιέρα δεν θα γίνει ποτέ "δικια μας"... :wink:

 

Εγώ καθαρίζω ελαφρά με κάθε αλλαγή χορδών και πιο καλά κάθε 5 αλλαγές περίπου. Το καλό καθάρισμα περιλαμβάνει λίγο βρεγμένο ύφασμα στις κιθάρες με "μοντέρνα" finish (δεν έχουν κανένα πρόβλημα στο νερό) και καθαριστικό της Martin για nitro finish και μετά γυάλισμα με το ειδικό πανάκι της Fender.

Στις ταστιέρες με maple χρησιμοποιώ πανί με lemon oil (πολλές φορές μετά με στεγνό πανί μέχρι να φύγει εντελώς η λαδίλα από την ταστιέρα), ενώ στις tinted και πάλι το καθαριστικό της Martin + πανάκι Fender.

 

Αυτά. Επλίζω να βοήθησα. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λυστε μου μια απορια... γιατι καποιος να χρησιμοποιησει καθαριστικο για το σωμα τις κιθαρας?προσφερει κατι αλλο περα απο καθαριοτητα?γιατι προσωπικα δεν μου εχει αντισταθει κανεις λεκες με το νεο skip...εεε συγνωμη με την μπλουζα που εχω για να καθαριζω τις κιθαρες!!!

 

Οσον αναφορα τις ταστιερες, τις rosewood τις καθαριζω σχολαστικοτατα μιας και μου δινουν την αισθηση πως κολλανε εστω και με την παραμικρη μπιχλα-μακα με ενα στεγνο πανι και μια φορα το διμηνο με lemon oil. Τους εβενους και τις maple δεν τις καυαριζω σχεδον ποτε, εκτος και αν η κατασταση φτασει σε τετοια επιπεδα!

neck.JPG :D :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου