Προς το περιεχόμενο

Ποιες είναι αυτές οι χορδές;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Νομιζω ερχονται  ;)

 

http://www.panasmusic.gr/catalog/product_info.php?products_id=24573&osCsid=518585693dbe00eb6f6e4bc27e0d77d2

 

(αν και η φωτο ειναι λαθος , ειναι απο τις 5 χορδες τις IN345)

 

Όχι ακριβώς, αυτές είναι οι infield (της Thomastick), αλλά όχι οι Jazz round wound.

 

Anyway, από το καθόλου θα ρίξω μια ματιά σε αυτές. Χμμμ... ελπίζω να φέρει 0.45

 

ΟΚ, ευχαριστώ πάντως.

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

Ευάγγελε mille merci

 

Ο Παπαγρηγορίου έχει τις Thomastik Jazz Round- bingo

 

Κοίτα να δεις, που ήταν κάτω από την μύτη μου...

 

Θα περάσω αύριο να πάρω ένα σετ.

 

Πάντως από τιμή... σκίζουν (μπρρρρ)

 

0.43- 0.89  ::)  Θα έχανα στοίχημα ότι η E στο κούτσουρο μου δεν είναι τόσο λεπτή.

 

Anyway η δοκιμή θα δείξει...

 

Σας ευχαριστώ άπαντες.

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις θυμάμαι από την κιθάρα τις Thomastic γιατί τις χρησιμοποιούσα πολύ καιρό στην περίοδο των δοκιμών. Μου είχε κάνει εντύπωση τότε το πορτοκαλί 'περιτύλιγμα' καθώς και η ποιοτική συσκευασία τους. Μετά ανακάλυψα τις Elixir σε ακουστική - ηλεκτρική και ησύχασα  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Τις θυμάμαι από την κιθάρα τις Thomastic γιατί τις χρησιμοποιούσα πολύ καιρό στην περίοδο των δοκιμών. Μου είχε κάνει εντύπωση τότε το πορτοκαλί 'περιτύλιγμα' καθώς και η ποιοτική συσκευασία τους. Μετά ανακάλυψα τις Elixir σε ακουστική - ηλεκτρική και ησύχασα  ;D

 

Κάποτε - λόγω της... λαδίλας στα δάχτυλα- έπαιζα με με elixir.

 

Αλλά τελικά τις παράτησα γιατί από ένα σημείο και ύστερα μου φάνηκε πολύ «αποστειρωμένος» ο ήχος τους, ένεκα του coating.

 

Οπότε το ξαναγύρισα στην... παράδοση και στις συχνές αλλαγές χορδών.  ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποτε - λόγω της... λαδίλας στα δάχτυλα- έπαιζα με με elixir.

 

Αλλά τελικά τις παράτησα γιατί από ένα σημείο και ύστερα μου φάνηκε πολύ «αποστειρωμένος» ο ήχος τους, ένεκα του coating.

 

Έβαλα κι' εγώ ένα σετ (στη κιθάρα μου). Από feel δεν μου λένε και πολλά, οφείλω να πω όμως πως δεν ακούγονται άσχημα. Τώρα το πόσο θα κρατήσουν δεν μπορώ ν' απαντήσω. (off topic).

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευάγγελε mille merci

 

Ο Παπαγρηγορίου έχει τις Thomastik Jazz Round- bingo

 

Κοίτα να δεις, που ήταν κάτω από την μύτη μου...

Όταν τα λέω και τα ξαναγράφω, εσύ με αγνοείς.

Τέλος πάντων.....

 

Οι τιμές τους (στον Πάνα) είναι ανταγωνιστικές και είναι πολύ ευγενικοί και εξυπηρετικοί (αν και δεν έχουν καμία σχέση με το άθλημα καθότι το μαγαζί είναι κατά βάση για βιβλιογραφία και παρτιτούρες κλασσικής και άντε κανα cd).

 

Υπάρχουν (αν θες εναλλακτική στην Ευρώπη με φθηνά μεταφορικά τα οποία αν πάρεις - που θα πάρεις -  και άλλα μπινελίκια, εξατμίζονται) και εδώ....

 

Να σου πω μόνο ότι είναι (όπως βλέπεις) light αλλά και (όπως ξέρω) πολύ low tension και δεν ξέρω αν σε βοηθάει αυτό στο πουρουπουρού σου...

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Όταν τα λέω και τα ξαναγράφω, εσύ με αγνοείς.

Τέλος πάντων.....

 

Οι τιμές τους (στον Πάνα) είναι ανταγωνιστικές και είναι πολύ ευγενικοί και εξυπηρετικοί (αν και δεν έχουν καμία σχέση με το άθλημα καθότι το μαγαζί είναι κατά βάση για βιβλιογραφία και παρτιτούρες κλασσικής και άντε κανα cd).

 

Υπάρχουν (αν θες εναλλακτική στην Ευρώπη με φθηνά μεταφορικά τα οποία αν πάρεις - που θα πάρεις -  και άλλα μπινελίκια, εξατμίζονται) και εδώ....

 

Να σου πω μόνο ότι είναι (όπως βλέπεις) light αλλά και (όπως ξέρω) πολύ low tension και δεν ξέρω αν σε βοηθάει αυτό στο πουρουπουρού σου...

 

Βρε δεν σε αγνοώ. Πολλές φορές έχεις γράψει για αυτές.

 

Απλά την συγκεκριμένη μάρκα την έχω κατατάξει στην κατηγορία «μόνο flat» και δεν τις σκέφτηκα καθόλου  :D

 

Πάντως συνεχίζω να έχω τις αμφιβολίες μου αν είναι όντως αυτές που ψάχνω, γιατί αυτές που φοράει ο «συνομήλικος» δεν είναι τόσο light.

 

Πάντως θα πάω να πάρω (από εδώ) ένα σετ να δω αν είναι αυτές και ούτως ή άλλως να τις δοκιμάσω.

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Update στο strings hunting...

 

Εχθές- και αφού όλα «έδειχναν» τις Thomastik- καμαρωτός, καμαρωτός πήγα να πάρω ένα σετ.

 

Στο link του Κώστα είδα ότι στο γερμανικό μαγαζί υπήρχαν round 043-101.

 

Οπότε έλπιζα να τις έχουν και εδώ...

 

Πάω λοιπόν, τις ζητάω, δεν τις είχαν σε αυτή την διάμετρο. Μόνο σε 043- 089...

 

Και μετά την πρώτη, ήρθε και η απόλυτη «κρυάδα». Τις κοιτάω και το υφασμάτινο περιτύλιγμα ήταν... λαδί  :o

 

Και φυσικά όχι πορτοκαλί  >:(

 

Άρα πίσω στο τετράγωνο ένα. Το κυνήγι για τις «απόλυτες» χορδές μπάσου συνεχίζεται  ;D

 

Α, μια και πήγα ως εκεί, πήρα να δοκιμάσω ένα σετ Infeld- που μάλιστα οι καλοί, ευγενέστατοι και εξυπηρετικότατοι άνθρωποι στο μαγαζί, μου το έκαναν custom.

 

Ήταν 045-105 και το ήθελα 045-100,οπότε μου άλλαξαν την Ε. 

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Εγώ πάντως θα επιμείνω όπως σου είπα κι απο κοντά. Rotosound.

Τις θυμάμαι απο παλιά και δεν εννοώ 90'ς παλιά...

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου