Προς το περιεχόμενο

Επέκταση καλωδίου κεφαλής - καμπίνας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλοι συμφορουμίτες για άλλη μια φορά χρειάζομαι τα φώτα σας.

 

Θέλω να συνδέσω έναν ενισχυτή κεφαλή στην καμπίνα του Combo ενισχυτή μου.

Είμαι οκ με Ohm, έξοδο κτλ, αλλά το θέμα μου είναι το καλώδιο που τα ενώνει.

 

Η καμπίνα έχει ένα καλώδιο που είναι κολλημένο στο ηχείο και καταλήγει σε jack, το οποίο συνδέεται στην έξοδο του combo. Το πρόβλημά μου είναι οτι το καλώδιο είναι πολύ κοντό για να φτάσει να συνδεθεί στην άλλη κεφαλή.

 

Ερωτήσεις:

1. Αυτό που θέλω να κάνω γίνεται, σωστά; Δεν θα πάθει κάτι το ηχείο αν ματσάρω σωστά τα Ohm ε?

2. Ξέρετε αν υπάρχει τρόπος να βάλω κάποια προέκταση στο καλώδιο του ηχείου για να το μεγαλώσω λίγο; Σκέφτομαι κάτι σαν αρσενικό-θηλυκό jack "μπαλαντέζα" που να συνδεθεί στο καλώδιο του ηχείου και να φτάσει ως την έξοδο της κεφαλής..

 

Επισυνάπτω και 2 εικόνες (απο internet) για να πάρετε μια καλύτερη εικόνα του πίσω μέρους του ενισχυτή.

SV_back_panel.JPG.6ea030575b222e45a635645c90f9da12.JPG

line-6_spider-valve-mkii-112_rear.jpg.f2b7a649302c150fd8ed9075d223489b.jpg

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Κανενα προβλημα, εφοσον τα ohm και τα watt ειναι ελεγμενα.

2. Πολυ σωστη σκεψη, το ειχα κανει παλιοτερα χωρις κανενα προβλημα

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thank you Miltos.

Που μπορώ να βρω τέτοιο? Σε κανα δύο κιθαρομάγαζα που ρώτησα δεν είχαν..

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε καλύτερα ένα ενιαίο μακρύ καλώδιο, μη μπλέξεις με προεκτάσεις και βύσματα... Ειδικα αν μπορούν να στο φτιάξουν στα μέτρα που θες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε καλύτερα ένα ενιαίο μακρύ καλώδιο, μη μπλέξεις με προεκτάσεις και βύσματα... Ειδικα αν μπορούν να στο φτιάξουν στα μέτρα που θες...

 

Gdevelek για να το κάνω αυτό σημαίνει οτι πρέπει να κόψω το καλώδιου που έχει τώρα το ηχείο και να κολλήσω άλλο, πράγμα που δεν θέλω να το κάνω με τίποτα..

 

Miltos thanks again, θα πάω να μιλήσω μαζί τους..

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Gdevelek για να το κάνω αυτό σημαίνει οτι πρέπει να κόψω το καλώδιου που έχει τώρα το ηχείο και να κολλήσω άλλο, πράγμα που δεν θέλω να το κάνω με τίποτα..

 

Τότε θα σου πρότεινα να πας την καμπίνα σε ένα τεχνικό να σου βάλει θυλικό jack στην πλάτη της. Είναι απλούστατη υποθεση όπως καταλαβαίνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κεφαλή θα είναι κανονικά πάνω στην καμπίνα? Αν μιλάμε για 15-20 πόντους "μπαλαντέζα" τότε δεν υπάρχει θέμα. Do it για να μην τρυπάς/κόβεις. Αν το θές και για live, στήνεις - ξεστήνεις τότε κοίτα για πιο μόνιμες λύσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι είναι καθαρά για χρήση στο σπίτι και σε πολύ μικρή απόσταση.

Αν είναι για live ή θα παίξω με το κεφάλι σε κανονική καμπίνα ή κατ'ευθείαν με τον combo μου.

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου