Προς το περιεχόμενο

Που θα βρω νάφθα (ζιπέλαιο) σε καλή τιμή;


Jasemeister

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ  ;D

 

Θέλω να βρω νάφθα (ζιπέλαιο) για καθάρισμα ταστιέρας (και μετά πέρασμα με Dunlop 02)σε καλή τιμή για την ποσότητα.

 

Έψαξα για σκέτη νάφθα σε χρωματοποωλεία και λοιπά, έχουν μόνο νέφτι (από κωνοφόρα, αφήνει κατάλοιπα) και white spirit (το οποίο είναι hit or miss, υπάρχουν διαφόρων προελεύσεων με το ίδιο όνομα). Δεν καπνίζω κιόλας για να ξέρω για το ζιπέλαιο και έχω την εντύπωση ότι άμα παω σε μαγαζί με είδη καπνιστού θα πληρώσω πολλά για μικρή ποσότητα.

 

Για φωτήστε βρε παιδιά  :)

 

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετώ  ;D

 

Θέλω να βρω νάφθα (ζιπέλαιο) για καθάρισμα ταστιέρας (και μετά πέρασμα με Dunlop 02)σε καλή τιμή για την ποσότητα.

 

Έψαξα για σκέτη νάφθα σε χρωματοποωλεία και λοιπά, έχουν μόνο νέφτι (από κωνοφόρα, αφήνει κατάλοιπα) και white spirit (το οποίο είναι hit or miss, υπάρχουν διαφόρων προελεύσεων με το ίδιο όνομα). Δεν καπνίζω κιόλας για να ξέρω για το ζιπέλαιο και έχω την εντύπωση ότι άμα παω σε μαγαζί με είδη καπνιστού θα πληρώσω πολλά για μικρή ποσότητα.

 

Για φωτήστε βρε παιδιά  :)

 

 

Aκόμα και το μπουκαλάκι των 125 ml θεωρώ ότι είναι αρκετά φτηνό σε σχέση με το πόσες κιθάρες καθαρίζει. Δε νομίζω να το βρείς πάνω από 2-3 ευρώ.

 

Πρώτα απ'όλα, προσωπικά την ταστιέρα δε τη λούζω με το ζιπέλαιο, απλά νοτίζω 1-2 καθαρά μικρά πανάκια και καθαρίζω. Επίσης, δε χρησιμοποιώ το ζιπέλαιο για να βγάλω τα χοντρά, αντίθετα βγάζω την περισσότερη μάκα με το dunlop 01 που κάνει καλύτερη δουλειά σε αυτόν τον τομέα κατ'εμέ, μετά ζιπέλαιο να πάρει ό,τι έμεινε, και τέλος lemon oil ή ό,τι λάδι βάζεις τέλος πάντων.

 

Ακόμα και στην περίπτωση που έχεις maple ταστιέρα και απαγορεύεται να βάλεις Dunlop 01 και lemon oil, ακριβώς επειδή η ταστιέρα προστατεύεται από φινίρισμα δε νομίζω να χρειαστείς πολύ παραπάνω ζιπέλαιο σε σχέση με τη διαδικασία που περιέγραψα πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδη καπνιστου,2 ευρω το μικρο μπουκαλακι,και 3 ευρω συνηθως απο περιπτερο.Θα σου κταρησει για πολλα καθαρισματα παντως .

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ebony fretboard να βαζω στο τελος lemon oil η οχι? Πειτε γνωμες.

EBMM John Petrucci 7

Jackson DK2

Yamaha Pacifica

ENGL Powerball-Invad

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και καλή βδομάδα

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά!

 

Λοιπόν, πριν πάω να πάρω ζιπέλαιο έτυχε και πέρασα από τα Jumbo και βρήκα νάφθα (βαριά) ως white spirit με €2 τα 400ml. Θα ανεβάσω φωτογραφία το απόγευμα.

 

Για ταστιέρες rosewood προορίζεται στην περίπτωσή μου, οπωσδήποτε με φειδώ.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου