Προς το περιεχόμενο

Whiplash - το είδατε;


RayDTutto

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η ταινια ηταν καλογυρισμενη,ειχε ομως σοβαρα προβληματα τεχνικης ο ντραμμερ και δραματικα λαθος στησιμο στο σετ του και στις επιλογες εξοπλισμου...

 

Τα υπολοιπα τα λεει ο θεος εδω

 

http://www.kcet.org/arts/artbound/counties/los-angeles/drummer-peter-erskine-on-whiplash-film.html

 

and no true fan of Buddy Rich would ever set up his or her drums in the manner that Teller's character does in the film. A 10" tom? Highly-angled? With a crash cymbal at that angle? Nope, doesn't wash

 

;D

 

 

Ο ντράμερ σε αυτή την αφίσα ποιος είναι;

 

ντροπη..... ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 59
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τώρα που τον ανέφερες- Buddy Rich- έπεσα πάνω σε κάτι (κρυφές) ηχογραφήσεις που το τι καντήλι ρίχνει στους μουσικούς του, δεν λέγεται  ;D

 

Τους πνευστούς δε, τους είχε κάνει σκουπίδια...

Οι περιβόητες "bus tapes". O Β. Rich ήταν γνωστό ...στριμάδι, υπεραπαιτητικός και τελειομανής αλλά, για να πούμε του στραβού το δίκιο, άλλο να μπινελικώνεις επαγγελματίες μουσικούς, των οποίων είσαι ο εργοδότης, επειδή (θεωρείς) ότι δεν κάνουν καλά τη δουλειά τους, κι άλλο να μαστιγώνεις μαθητές!

 

Αν βγαζει αιμα, κατι δεν κανει καλα μιστερ.

Εξάκτλι. :)

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

ΥΓ: Μου άρεσε η αφίσα στο δωμάτιο του μικρού, που έλεγε αν θυμάμαι καλά - αν δεν είσαι αρκετά καλός θα καταλήξεις σε ροκ μπάντα  ;D ;D ;D

 

Ναι. Θεικό!!!

 

Όσον αφορά την ταινία θεωρώ ότι το "τραβηγμένο" σενάριο εξυπηρετεί απλά τους σκοπούς της ταινίας και τα κατάφερε μια χαρά αφού προτάθηκε για Oscar καλύτερης ταινίας (με πολύ μικρές κατά τη γνώμη μου πιθανότητες να το πάρει), διασκευασμένου σεναρίου, β' αντρικού ρόλου, κλπ. Αμερικανιά όπως προαναφέρθηκε.

 

Προφανώς και δεν συμφωνώ με τις μεθόδους του καθηγητή. Αν αυτός είναι ο μοναδικός τρόπος ενός εκπαιδευτικού να πάρει το μέγιστο από το μαθητή του, καλύτερα να αλλάξει δουλειά, χώρα, πλανήτη και ότι άλλο μπορεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Του λόγου μου μου θύμισε έντονα αυτό:

 

An_Officer_and_a_Gentleman_film_poster.jpg

 

Εκεί, συχνά συνέβαινε αυτό:

 

6.jpg

 

Μα, εντελώς αναπάντεχα, τελείωσε κάπως έτσι:

 

AnOfficerAndAGentleman-590x350.jpg

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ντορος η ταινια, για το τιποτα.

(οσον αφορα εναν μουσικο - για τους κοινους θνητους, καλη η ταινιουλα)

Μπα, ούτε για μένα (κθ) ήταν τίποτα ιδιαίτερο.

Εξαιρουμένων ίσως μερικών ερμηνειών.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάλι μου θύμισε αυτό, που τελειώνει και λιγότερο χαζορομαντικά:

 

 

Με τη νέα κυβέρνηση έπεσε δραματικά η ταχύτητα στο ιντερνετ κι έτσι δεν μπορώ να δω το κλιπάκι αν όμως είναι αυτό που φαντάζομαι τότε στη συγκεκριμένη σκηνή ο λοχίας καψωνάρει άγρια τον Βολφγκανγκ Αμαντέους Μότσαρτ οπότε ναι. Έχει μεγάλη σχέση και αυτή η ταινία.

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα, ούτε για μένα (κθ) ήταν τίποτα ιδιαίτερο.

Εξαιρουμένων ίσως μερικών ερμηνειών.

;D ;D ;D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να αναφερω οτι 1ον) μου φαινεται δυσκολο καποιος εδω μεσα να βρισκεται σε τετοιο μουσικο επιπεδο ωστε να μπορει να δηλωσει οτι "ετσι γινεται" και 2ον) αν δε κανω λαθος ,τον Μοτσαρτ ο πατερας του (απο αναφορες που εχω διαβασει το γραφω καθοτι δεν ημουν παρων )τον εδενε στη καρεκλα και τον πιεζε να εξασκηθει μπροστα στο πιανο απο πολυ μικρη ηλικια.Δεν σχολιαζω αν ειναι ή οχι σωστο ,απλα πολλοι διαφορετικοι παραγοντες και προσεγγισεις βοηθουν ή οχι πολλους ή οχι διαφορετικους χαρακτηρες .Το θεμα ειναι να "κατσει"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελω να δηλωσω πρωτον οτι οντως ‘’ετσι γινεται’’ και δευτερον αυτα που λεγονται για τον μοτσαρτ ειναι φημες, δεν τον εδεσε ποτε ο πατερας του μπροστα μου τουλαχιστον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου