Προς το περιεχόμενο

Whiplash - το είδατε;


RayDTutto

Προτεινόμενες αναρτήσεις

θελω να δηλωσω πρωτον οτι οντος ‘’ετσι γινεται’’ και δευτερον αυτα που λεγονται για τον μοτσαρτ ειναι φημες, δεν τον εδεσε ποτε ο πατερας του μπροστα μου τουλαχιστον

ο Man from Earth εισαι?

http://www.imdb.com/title/tt0756683/?ref_=nv_sr_3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 59
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγώ μια φορά ήμουν εκεί όταν ο μικρός Μότσαρτ έδινε ρεσιτάλ πιάνου στην μπλε αίθουσα του Φρειδερίκου του IV. Εκεί ο μικρός Μότσαρτ δεν θέλησε να παίξει μια σονάτα του Χαυδν όπου και ο αυστηρός του πατέρας τον έπιασε δυνατά από το χέρι. Εγώ φυσικά δεν άντεξα, τίναξα πίσω την περούκα μου, σηκώθηκε και φώναξα με όλη τη δύναμη των πνευμόνων μου: παίξε ρε μαλακισμένο το κομμάτι.

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέτοιο δάσκαλο θα'θελα να'χα:

 

Τα (κάτι) πέρι Μότσαρτ με έχουν βάλει σε σκέψεις...ποιά τελικά η σχέση του Σαλιέρι με το Σαλιαρέλη;

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά ήταν η ταινία . Με τις υπερβολές της ,τις ερμηνείες της ,την σκηνοθεσία της , την θεματολογία της . Την ευχαριστήθηκα . Σόρρυ :-)

Κλέψαν το Twang και έμεινε η Tele χήρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι έλεγα 'δε θα σκάσει το θέμα'?

 

Σόρρυ και γω την καταευχαριστήθηκα και έχω παίξει στο repeat άπειρες φορές τα βιντεάκια της απ' το youtubi.

Χέστηκα κι αν έχει τα ντραμς "λάθος" κλπ κλπ. (και μένα η γωνία στα Τομζ μου φάνηκε κάπως) και λένε ότι ο Teller έπαιξε κανονικά στο 90% της φάσης - έτσι λέει ο DC ο σκηνοθέτης. Ο JK Simmons είναι για όσκαρ γιατί κατ΄ εμέ με τέτοιες υπερβολές κατάφερε να αποφύγει να γίνει καρικατούρα. Σύριζα (τυχαίο?) αλλά για μένα τα κατάφερε. Έτσι κι αλλιώς είναι από τους αγαπημένους ηθοποιούς με το Juno και το Spiderman κλπ κλπ. Με πήρε η σύζυγος και το soundtrack και το έχω λιώσει στ' αμάξι. Αμερικανιά είχε αλλά λιγότερο κλισεδιάρικη. Πιο Ιντυ και αυτό με άρεσε.

 

Δε με νοιάζει να κρίνω αυτό και εκείνο και το άλλο, εφόσον με έκανε να περάσω υπέρκαλά και ομολογώ ότι έχω φάει χοντρή κολληματάρα με την ταινία. Μετά το blues Bros, βάζω αυτή σαν πιο αγαπημένη μου μουσική ταινία, πάντα υποκειμενικότατα. (Ξέρω και άλλες, αλήθεια). Υπερβολή ? Μπορεί. Δε μου 'ρθε να σηκώσω φρύδι και να ψάξω να βρω τι λάθη έχει, έγινα groupie. Λάθος είναι και αυτό σίγουρα, τι να κάνουμε όμως. Θα περάσει φαντάζομαι το honeymoon. Ίσως και όχι. Οι προσβολές πχ του Fletcher ήταν όλα τα λεφτά και πολύ πιο up-to-date για την ηλικία του και μάλλον πιο πολύ κοντά στην κουλτούρα του Ίντερνετ ενός 30κάτιάχρονου. (Σαζέλ? Μέηξ σένς).

 

Τώρα αν διαβάσει κανείς το σενάριο στο google ('Ημουν δυο μέρες στο κρεβάτι με πυρετό οπότε... κάψιμο ξέρω) θα του λυθούν κάποιες απορίες για τους χαρακτήρες, αν και διαβάζοντάς το μου φάνηκε ακόμα πιο τραβηγμένο και σε σημεία γλυκανάλατο (καλά έκαναν και δεν τα έβαλαν αυτά που έβγαλαν). Λέει ας πούμε σε κάποια στιγμή μια ιστορία για κάποιον Ούγγρο επιστήμονα που μάθαινε σκάκι στις κόρες του πριν καλά καλά μιλήσουν τα μωρά και έγιναν οι καλύτερες γυναίκες σκακίστριες όλων των εποχών. Ειδικά η μία από τις τρεις θεωρείται η καλύτερη έβερτ.) Τέλος πάντων γέλασα πολύ και με το οβίδεο στο γιουτούμπι το παρακάτω με φάση Μετάλλικα. Κάποιος έπρεπε να το κάνει!

 

 

;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D >:( >:( >:( >:( :D :D :D :D :D :D ;) ;) :) :) :o :o :o 8)

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....και το πήρε τελικά ο J.K.          Well-deserved για μένα.

Επίσης πήρε άλλα δύο η ταινία για editing και sound mixing.

3 oscars. Δεν είν' κακό!  ;D

 

 

 

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....και το πήρε τελικά ο J.K.   

 

Αυτό με βάζει σε σκέψεις. Ο Louis Gossett, Jr. ομοίως εισέπραξε Όσκαρ Β' ανδρικού ρόλου για την ερμηνεία του στο "an officer and a gentleman". Οι συμπτώσεις απλά είναι πολλές, πάρα πολλές φίλοι μου για να τις παραβλέψουμε.

 

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με βάζει σε σκέψεις. Ο Louis Gossett, Jr. ομοίως εισέπραξε Όσκαρ Β' ανδρικού ρόλου για την ερμηνεία του στο "an officer and a gentleman". Οι συμπτώσεις απλά είναι πολλές, πάρα πολλές φίλοι μου για να τις παραβλέψουμε.

   

:) :) :)

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου