Προς το περιεχόμενο

Whiplash - το είδατε;


RayDTutto

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 59
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

δεν με προσεχεις καθολου Σπυρο μου  ;D

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=206462.msg847462#msg847462

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνωμη και το τσεκαρα ο τυφλος το θεμα και δεν το ειδα το λινκ.

(γιαυτο βαζω manual underline οταν βαζω λινκ - επρεπε να μπαινει αυτοματα)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου κάνει εντύπωση ότι σχεδόν κανένας δεν εστιάζει στο ότι ο drummer έχει σοβαρά προσωπικά προβλήματα ως νεαρός (βλέπε σχέση του με την κοπέλα, δεν έχει καθόλου παρέες κλπ.) και αντιμετωπίζει την ενασχόλησή του με τη μουσική με ένα ψυχονευρωτικό τρόπο που είναι στα όρια της αρρώστιας.

Είναι γνωστό μέσα από πολλές έρευνες πόσο καλό κάνει η μουσική στην ψυχική ισορροπία, αλλά εδώ ο μέντορας δεν βοηθάει, καθώς τον ενδιαφέριεε μόνο να βγάλει τον επόμενο σταρ no matter what, έστω και να χαντακώσει συνειδητά κόσμο στην πορεία. Έχει το δικό του κάψιμο αυτός και είναι σίγουρο πως κυκλοφορούν πολλά τέτοια φρούτα εκεί έξω.

Όσο για την καθοδήγηση, συμφωνώ απόλυτα με τον Bill Trantos ότι κάθε άνθρωπος χρειάζεται διαφορετική καθοδήγηση για να βγάλει πράγματα από μέσα του ή να κάνει το βήμα παραπάνω ή ακόμα και να ανακαλύψει ότι αυτή η ασχολία απλώς δεν κάνει για αυτόν  ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λοιπόν το είδα χθές και θα σας πω τη γνώμη μου. Καταρχην είναι ταινία! Μην μένετε στο πως ο ηθοποιός κρατάει τη μπαγκέτα και πόσες μοίρες νοτιοδυτικά είναι το τομ κτλπ...μείνετε στο θέμα, στο νόημα, στη μαγεία του κινηματογράφου και της μουσικής! Ας ξεκινήσουμε απο το τελευταίο! Η ταινία έχει φοβερό soundtrack και σε κάνει να πεις "τι μακακας είμαι που έχω καιρό να ασχοληθώ με τη τζάζ" , καθώς τα κομμάτια είναι ένα κ ενα! Ο "δάσκαλος" που πήρε και όσκαρ, είναι ωραίος ηθοποιός με καλή ερμηνεία αλλά για όσκαρ δεν είναι! Απλά βρίζει και κάνει καφρίλες σε όλη τη ταινία για να μας αποδείξει ποσο αρκίντι είναι (με αποκορύφωμα αυτό που κάνει στο τελος για να εκθέσει τον μικρό που τον βγάζει στο λάιβ χωρις να έχει τη παρτιτούρα καν, ενός άγνωστου και απροβάριστου κομματιού). Αντίθετα ο πρωταγωνιστής είναι συγκλονιστικός κ πιστεύω αν δεν έπεφτε πάνω στη καταπληκτική ερμηνεία του πιτσιρικά που κάνει τον κύριο Χώκινς, θα το έπερνε το αγαλματάκι... Το σενάριο καλό, οι προβληματισμοί της ηλικίας πολύ σημαντικοί και το παληκάρι πραγματικά για λύπηση...κατεστραμένη ζωή, εγκέφαλος, καθόλου self estem, και γενικά, ταλέντο και μόνο αυτό....παρατραβηγμένη αλλά πιστεύω αληθινή ιστορία, καθώς πολλοί μουσικοί φτάνουν στο έπακρο θυσιάζοντας τα πάντα για να γίνουν αυτο που θέλουν, κάτι με το οποίο σε τέτοιο άρρωστο βαθμό δεν συμφωνώ κ ούτε με τις μεθόδους στρατού του καράφλα...για πολυ ξύλο ο τυπάς....και πολυ άντεξε ο μικρός.....

Εν κατακλειδι ωραία ταινία, μπαίνει στα favorites των μουσικών ταινιών!

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λοιπόν το είδα χθές και θα σας πω τη γνώμη μου. Καταρχην είναι ταινία! Μην μένετε στο πως ο ηθοποιός κρατάει τη μπαγκέτα και πόσες μοίρες νοτιοδυτικά είναι το τομ κτλπ...μείνετε στο θέμα, στο νόημα, στη μαγεία του κινηματογράφου και της μουσικής! Ας ξεκινήσουμε απο το τελευταίο! Η ταινία έχει φοβερό soundtrack και σε κάνει να πεις "τι μακακας είμαι που έχω καιρό να ασχοληθώ με τη τζάζ" , καθώς τα κομμάτια είναι ένα κ ενα! Ο "δάσκαλος" που πήρε και όσκαρ, είναι ωραίος ηθοποιός με καλή ερμηνεία αλλά για όσκαρ δεν είναι! Απλά βρίζει και κάνει καφρίλες σε όλη τη ταινία για να μας αποδείξει ποσο αρκίντι είναι (με αποκορύφωμα αυτό που κάνει στο τελος για να εκθέσει τον μικρό που τον βγάζει στο λάιβ χωρις να έχει τη παρτιτούρα καν, ενός άγνωστου και απροβάριστου κομματιού). Αντίθετα ο πρωταγωνιστής είναι συγκλονιστικός κ πιστεύω αν δεν έπεφτε πάνω στη καταπληκτική ερμηνεία του πιτσιρικά που κάνει τον κύριο Χώκινς, θα το έπερνε το αγαλματάκι... Το σενάριο καλό, οι προβληματισμοί της ηλικίας πολύ σημαντικοί και το παληκάρι πραγματικά για λύπηση...κατεστραμένη ζωή, εγκέφαλος, καθόλου self estem, και γενικά, ταλέντο και μόνο αυτό....παρατραβηγμένη αλλά πιστεύω αληθινή ιστορία, καθώς πολλοί μουσικοί φτάνουν στο έπακρο θυσιάζοντας τα πάντα για να γίνουν αυτο που θέλουν, κάτι με το οποίο σε τέτοιο άρρωστο βαθμό δεν συμφωνώ κ ούτε με τις μεθόδους στρατού του καράφλα...για πολυ ξύλο ο τυπάς....και πολυ άντεξε ο μικρός.....

Εν κατακλειδι ωραία ταινία, μπαίνει στα favorites των μουσικών ταινιών!

 

Προσοχή! Περιέχει spoilers..  :P ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ασχολειστε με ντραμμερ δεν μπορω να το καταλαβω αφου εχουμε μηχανηζματα τωρα.  ;D

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην μένετε στο πως ο ηθοποιός κρατάει τη μπαγκέτα και πόσες μοίρες νοτιοδυτικά είναι το τομ κτλπ...μείνετε στο θέμα, στο νόημα, στη μαγεία του κινηματογράφου και της μουσικής!

Το νοημα ακριβως, ηταν που με χαλασε.

Τα αλλα ολα (ακομα και τα τεχνικα "λαθη") μια χαρα περνανε κινηματογραφικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντίθετα ο πρωταγωνιστής είναι συγκλονιστικός κ πιστεύω αν δεν έπεφτε πάνω στη καταπληκτική ερμηνεία του πιτσιρικά που κάνει τον κύριο Χώκινς, θα το έπερνε το αγαλματάκι...

 

Είναι σίγουρα καλή η ερμηνεία του Miles Teller αλλά δεν ήταν προτεινόμενος για oscar οπότε δύσκολα θα το έπαιρνε.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ασχολειστε με ντραμμερ δεν μπορω να το καταλαβω αφου εχουμε μηχανηζματα τωρα.  ;D

 

σωστός!!!!

χαχαχαχαχα!!!!

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου