Προς το περιεχόμενο

Γιατί Vintage εξοπλισμος;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι καλοι μουσικοι ομως βασανιζονται στις λεπτομερειες. Σιγουρα δεν ειναι τεραστια η διαφορα αλλα γιατι κατι καινουριο να υστερει απο κατι παλιο?

 

 

Δε νομίζω οτι υστερούν οι καινούρες κιθάρες απο τις vintage.

Αν έχουν ακριβώς τα ίδια χαρακτηριστηκά δεν υπάρχει κάποιος λόγος να υπερτερεί η vintage.

Είναι και σε τι κομμάτι θα πέσεις..Ακόμη και ανάμεσα στις περίφημες les paul του '59 θα υπάρχουν κιθάρες κούτσουρα.

 

Το γιατί είναι ακριβές δεν έχει να κάνει τόσο με τη απόδοση τους όσο με την σπανιότητα τους..Όλα τα παλιά και σπάνια πράγματα είναι ακριβά.Και όσο καλύτερη η κατάσταση του,τόσο πιο σπάνιο.

Πχ μια παλιά ferrari μπορεί να κοστίζει και 10εκ ή παραπάνω τη στιγμή που οι καινούριες κοστίζουν πολύ λιγότερο.Αυτό δε σημαίνει σε καμία περίπτωση οτι είναι πιο γρήγορη ή καλύτερο αυτοκίνητο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^Συμφωνω. Και νομιζω ενας λογος που πολλοι διαλεγουν vintage εξοπλισμο ειναι γιατι νομιζουν πως η ψηλη τιμη (λογω της σπανιοτητας) σημαινει και ανωτερο ηχο.

 

 

Μία καλή αρχή για να ξεκινήσει κάποιος τέτοιες αναζητήσεις, νομίζω είναι:

εφόσον η μουσική που σου αρέσει ν'ακούς/παίζεις έχει αναφορές (τουλάχιστον) στο παρελθόν (blues, jazz, RnR, rock {hard, heavy, prog}, folk), τότε ό,τι σχεδόν ακούς και σ'εμπνέει, είναι παιγμένο/ηχογραφημένο με παλιό εξοπλισμό. Η γοητεία του να πλησιάσεις σε ήχους που λάτρεψες, είναι μονόδρομος για παρόμοιους προβληματισμούς. Δεν είναι απαραίτητο, η μουσική είναι τελικά αυτό που μετράει και μένει, είναι όμως κάποιου είδους πρόκληση. Και μαζί, γνώση κι εμπειρία.

 

Σιγουρα αυτο ειναι μια αιτια, αλλα το βρισκω αντιμουσικο να αντιγραφεις το παρελθον. Πρεπει να υπαρχει εξελιξη. Το να μεινεις μονο στις ριζες ειναι σιγουρα το πιο ευκολο.

 

μου κάθεται καλά στο χέρι και βγάζω τον ήχο που θέλω

 

 

Ποιος ειναι ο ηχος που θελεις?

 

 

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ποιος ειναι ο ηχος που θελεις?

 

 

Aυτός που με ευχαριστεί.

 

Αν συζητάμε και για τις τιμές των vintage οργάνων,ότι έγραψε ο oselifer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και μια θεωρία οτι το ξύλο ωριμάζει όσο η κιθάρα παίζεται..Δεν ξέρω κατα πόσο ισχύει.μεταφέρω ένα post που είχα βρει σε κάποιο φόρουμ,με κάθε επιφύλαξη!

 

"First of all, solid wood will NOT age if it is not played. This is very important because buying an old guitar does NOT mean that it is aged. This is due to the aging process. Anyone who tells you so is misinformed.

 

"aging" occurs when the wood is vibrated. What happens is that the sap in between each grain of the wood loosens as it vibrates. When the sap loosens, the wood becomes more free to vibrate, and as we know, vibrations are everything in an acoustic guitar body. The amount of aging depends almost PURELY on how much you play the guitar. A guitar made in 1996 might not have aged as much as a guitar made in 2000. It depends on how much it is played."

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

^Συμφωνω. Και νομιζω ενας λογος που πολλοι διαλεγουν vintage εξοπλισμο ειναι γιατι νομιζουν πως η ψηλη τιμη (λογω της σπανιοτητας) σημαινει και ανωτερο ηχο.

 

 

 

Μην μπλεκόμαστε. Μάπες όργανα έβγαιναν και τότε και τώρα. Vintage δεν είναι σώνει και ντε αηδόνι.

 

Ακριβά όργανα μέτριου ήχου κυκλοφορούν και σήμερα.

 

Όμως η διαφορά IMHO, είναι ότι όταν ένα παλιό όργανο παίζει- «παίζει». Και σίγουρα θα υπάρχουν «αυτιά» (και «χέρια»), πιθανώς μεγαλύτερης ηλικίας, που θα πληρώσουν αδρά για ένα τέτοιο όργανο.  

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και μια θεωρία οτι το ξύλο ωριμάζει όσο η κιθάρα παίζεται..Δεν ξέρω κατα πόσο ισχύει.μεταφέρω ένα post που είχα βρει σε κάποιο φόρουμ,με κάθε επιφύλαξη!

 

Η θεωρία αυτή νομίζω αφορά ακουσικά όργανα,οπότε τα ηλεκτρικά εξαιρούνται.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ψυχισμό δεν ξέρω...

 

Κοίτα όμως πως έχει το θέμα- εκ προσωπικής εμπειρίας/ άποψης:

 

Από τα χέρια μου έχουν περάσει πολλά κούτσουρα- και αρκετά ακόμα παραμένουν.

 

Τα κυρίως όργανα που παίζω είναι του ΄96 - το Geddy Lee και το πεντάχορδο Roscoe Beck.

 

Εσχάτως πήρα ένα Jazz Bass του ΄71 και μου έφυγε ο κλ@*%#ς

 

Για κάποια «μαγική» αιτία έχει στον ήχο του αυτό το «κάτι», μια «άπλα», μια «παρουσία».

 

Βάζω τα νεότερα Fender μου δίπλα του και τα ακούω «στεγνά», «κομπρεσαρισμένα».

 

Δεν ξέρω να το εξηγήσω, αλλά το απολαμβάνω  8)

 

Stegnwsane τα κσύλα μπρο!

Έχοντας παίξει με παλιές κιθάρες, θα έλεγα ότι συνήθως είναι το mojo που νιώθεις ή φαντάζεσαι... Όπως και να 'χει αν σε κάνει να παίξεις καλύτερα ή αν σε εμπνέει, σου κάνει κούκου βρε αδερφέ, γιατί όχι!

Πιάνοντας μια πρόσφατη Eric Johnson κατάλαβα ότι η Fender φτιάχνει όχι απλά καλές αλλά άριστες κιθάρες πλέον. (SF alert).

Έχω μια Gretsch του '66 και μια Mustang (Fender) του '73. E, έχουν κι αυτές το κατιτί τους είναι πιο cool πώς να το κάνουμε. Παίζουν καλύτερα? Η mustang δε θα το έλεγα αλλά έχει χαρακτήρα και σκάσιμο τρελό. Η Gretsch είναι δικό της ζώο οπότε... δεν ξέρω... νομίζω ότι είναι από άλλο πλανήτη.

 

Αυταααα...

 

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Stegnwsane τα κσύλα μπρο!

Έχοντας παίξει με παλιές κιθάρες, θα έλεγα ότι συνήθως είναι το mojo που νιώθεις ή φαντάζεσαι... Όπως και να 'χει αν σε κάνει να παίξεις καλύτερα ή αν σε εμπνέει, σου κάνει κούκου βρε αδερφέ, γιατί όχι!

Πιάνοντας μια πρόσφατη Eric Johnson κατάλαβα ότι η Fender φτιάχνει όχι απλά καλές αλλά άριστες κιθάρες πλέον. (SF alert).

Έχω πχ και μια Gretsch του '66 και μια Mustang (Fender) του '73. E, έχουν κι αυτές το κατιτί τους είναι πιο cool πώς να το κάνουμε. Παίζουν καλύτερα? Η mustang δε θα το έλεγα αλλά έχει χαρακτήρα και σκάσιμο τρελό. Η Gretsch είναι δικό της ζώο οπότε... δεν ξέρω... νομίζω ότι είναι από άλλο πλανήτη.

 

Αυταααα...

 

 

Καλά ότι η Fender πλέον κατασκευάζει άριστες κιθάρες, δεν το συζητώ.

 

Τα τότε κούτσουρα ήταν όπως κάτσει- το έχουμε δει κατά κόρον.

 

Τώρα τι να σου πω... για το στέγνωμα. Ίσως και αυτό  ;D

 

Πάντως είναι αυτό- το cool, ο χαρακτήρας που λες, αυτό το ρημάδι το «κάτι», το απροσδιόριστο  8)

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η θεωρία αυτή νομίζω αφορά ακουσικά όργανα,οπότε τα ηλεκτρικά εξαιρούνται.

 

 

Γιατί να εξαιρούνται;Απο ξύλο είναι και αυτά..Μπορεί να μη συμμετέχει τόσο στον τελικό ήχο αλλά παίζει το ρόλο του.

Μη μιλήσω για hollowbody ηλεκτρικές. ;)

 

Πιάνοντας μια πρόσφατη Eric Johnson κατάλαβα ότι η Fender φτιάχνει όχι απλά καλές αλλά άριστες κιθάρες πλέον. (SF alert).

 

 

Θα εμφανιστεί όπου νάναι!!

 

;D ;D ;D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να εξαιρούνται;Απο ξύλο είναι και αυτά..Μπορεί να μη συμμετέχει τόσο στον τελικό ήχο αλλά παίζει το ρόλο του.

Μη μιλήσω για hollowbody ηλεκτρικές. ;)

 

Και κάπως έτσι θα φτάσουμε ξανα τις 100 σελίδες. ;D

 

Προσωπικά δεν έχω διαβάσει πουθενά για ωρίμανση ξύλου και επίδραση του ήχου σε solid body κιθάρες.

Μόνο για ακουστικά όργανα και μου φαίνεται λογικό.

Και εγώ πιστεύω ότι το ξύλο επηρεάζει,απλά εδώ που έγραψες "Μπορεί να μη συμμετέχει τόσο στον τελικό ήχο" εγώ νομίζω ότι η επιρροή του ξύλου σε ακουστικό όργανο συγκριτικά με solid body είναι μέρα με τη νύχτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • πριν Slew Rate ξεκλείδωσε το θέμα
  • Slew Rate unpinned this θέμα

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου