Προς το περιεχόμενο

Γιατί Vintage εξοπλισμος;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ηξερα μονο για το σολο του stairway οτι ειναι με tele.

 

Τα 2 πρωτα αλμπουμ ειναι με tele & supro ενισχυτη

 

 

Θελω να καταληξω οτι τα περισσοτερα οργανα vintag-oποιηθηκαν και κλασσικοποιηθηκαν πιο πολυ χαρη στις συνθεσεις που γραφτηκαν με αυτα παρα σε οτιδηποτε αλλο.Αντεξαν στο χρονο οπως και τα τραγουδια που εγραψαν.Λεω γω τωρα...μπορει να κανω και λαθος αλλα αυτη την εντυπωση εχω...

 

οι ΔΥΟ πιο διασημες δε κιθαρες δηλ. η Strat & η Les Paul (ειδικα η δευτερη) ηταν ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΕΣ εμπορικα (η Les Paul δεν αντεξε ουτε ΤΡΙΑ χρονια απο τη μερα που πρωτοβγηκε στην αγορα και η παραγωγη της σταματησε και ξαναρχισε το 1968)  μεχρι που τις επιασαν ο Hendrix και ο Clapton και εδειξαν στον κοσμο τι μπορουν να κανουν αυτες οι κιθαρες

 

στην τελικη ομως οι 8-10 ΚΛΑΣΣΙΚΕΣ κιθαρες που η ΣΥΝΤΡΙΠΤΙΚΗ πλειονοτητα των κιθαριστων χρησιμοποιουν απο τα 50s μεχρι σημερα (tele-strat-les paul-sg-es 335,ricky 360-gretsch 6120 & δευτερευοντως jazzmaster-jaguar & Gretsch WF) ειναι κλασσικες και χρησιμοποιουνται απο ολους για τον απλο λογο οτι....THEY WORK & DELIVER.... ;)

 

τα ΣΗΜΕΡΙΝΑ reissues (ειδικα της Fender και της Gretsch ) ειναι ΙΜΗΟ πολυ καλυτερες κιθαρες απο αυτες που ... αντιγραφουν .... απο εκει και περα το φετιχ   και η καβλα απο το vibe μιας vintage κιθαρας (στο οποιο εχω υποκυψει....πολλακις και εγω   ;D) ειναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ σεβαστα και αποδεκτα.... ;)

 

μη ξεχναμε αλλωστε οτι  και οι vintage κιθαρες ηταν οργανα ΜΑΖΙΚΗΣ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ φτιαγμενες σε ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑ  και οχι....μερακληδικες "χειροποιητες" υλοποιησεις σε μικρα εργαστηρια .

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

 

ένα φετίχ είναι και τίποτα παραπάνω.

 

To φετίχ είναι μέσα στην εξίσωση. Όμως δεν είναι μόνο αυτό.

 

Το ΄96 Geddy Lee που συνήθως παίζω, βαράει υπέροχα για τα γούστα μου.

 

Όμως το ΄71 JB έχει αυτό το κάτι τις του στον ήχο που με τρελαίνει.

 

Όπως είπα παραπάνω, το vintage κούτσουρο είναι ψυχοθεραπεία. Μόλις το πήρα, σταμάτησα να κοιτάω ακόμα και τις αγγελίες.

 

Αν σου κάτσει, (να παίζει δηλαδή) τέλος η ατέρμονη αναζήτηση στα «υποκατάστατα» και τέλος στο ατελείωτο δώσε και ξανά δώσε.

 

Όπως οι περισσότεροι εδώ μέσα και εγώ μια ζωή τα ακουμπούσα στα κσύλα  ;D Μόλις όμως τα ακούμπησα μια καλή στο παλιό κούτσουρο, αυτό ήταν.... Θαύμα... θεραπεύτηκα  ;D ;D ;D

 

Οπότε όταν φτάσεις σε μια κατάσταση συνειδητότητας για τα vintage κούτσουρα- που περιλαμβάνει και το φετίχ- και αποκτήσεις αυτό που θες, έρχεσαι στα ίσια σου.

 

Και αυτό είναι ψυχοθεραπευτικό  ;)

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως οι περισσότεροι εδώ μέσα και εγώ μια ζωή τα ακουμπούσα στα κσύλα  Grin Μόλις όμως τα ακούμπησα μια καλή στο παλιό κούτσουρο, αυτό ήταν.... Θαύμα... θεραπεύτηκα

 

εγω παλι ακολουθησα την ΑΝΤΙΘΕΤΗ πορεια και με εξαιρεση 3 vintage κιθαρες (Cruscianely Elite του '66,Fender tele του '66 & Mustang του '66) τις οποιες κρατω για ...ψυχολογικους λογους (σπανιοτατα τις παιζω αλλα εχουν φτιαχτει τη χρονια που γεννηθηκα  :) )...πουλησα ολο τον vintage εξοπλισμο μου και κατεληξα σε 2-3 partscasters με ωραια....κΣυλα  ;D  και σε 2 ολοκαινουργια RI (Gretsch & Eastwood) οι οποιες ηχητικα και παιχτικα ριχνουν ΑΓΡΙΑ σε ΟΛΑ τα vintage κουτσουρα που ειχα στην...μακρα και ευτυχη ζωη μου....και σε 3 ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ reissue vintage ενισχυτων τα οποια απλα δεν εχουν να ζηλεψουν σε τιποτα απο ολη την .....παλιατζουρα των παλιωνε Fender/Μarshall που ειχα αλλα χωρις τα .....κρακα-κρακα,χρουτς-χριτς-χρατς τους ;D

 

παντως πρεπει να παραδεχτω οτι οι partscasters μου ειναι relic....για...ψυχολογικους ξανα λογους....(δεν αντεχω τις "σενιες" κιθαρες)  ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σου κάτσει, (να παίζει δηλαδή).

Τελεία.

 

Τα υπόλοιπα, μέσω συνειρμών, τα συμπληρώνει η παραμύθα μας.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελεία.

 

Τα υπόλοιπα, μέσω συνειρμών, τα συμπληρώνει η παραμύθα μας.

 

Σαφως,αλλα και η παραμύθα είναι απολυτως σεβαστη μια και αν ΝΟΜΙΖΕΙΣ οτι κατι παιζει καλυτερα...τελικα ΟΝΤΩΣ παιζει καλυτερα... ;D ;D

 

Αν ΠΑΨΕΙΣ να το νομιζεις...τοτε παυει και αυτο να παιζει καλυτερα... ;D

 

Σου ειχα πει νομιζω την ιστορια με ενα φιλαρακι μου που ειχε παρει μια strat του 1963 και θεωρουσε οτι ηταν οτι καλυτερο υπηρχε στον ΗΧΟ....μου λεει λοιπον μια μερα οτι θεωρουσε οτι ενας απο τους  λογους της...ηχητικης της ανωτερότητας ηταν και το 100% ΝΙΤΡΟ φινιρισμα της....

 

"ρε συ" του λεω....."η κιθαρα σου ειναι Olympic White και ΟΛΕΣ οι Fender με αυτο το χρωμα εχουν...ΠΟΛΥΕΣΤΕΡΙΚΟ χρωμα και μονο nitro overcoat"  ....

 

περιττο να σου πω οτι μετα απο κανα 6μηνο την ΠΟΥΛΗΣΕ και πηρε μια SUNBURST (που ΟΝΤΩΣ εχει 100% νιτρο χρωμα και overcoat) του 64 που αυτοματα εγινε Η καλυτερη strat ever (εχασε βεβαια ενα καρο λεφτα μια και πουλησε σχετικα φτηνα την OW που ειναι custom color & σχετικα σπανια (και 30%-50% ακριβοτερη απο μια μη custom color της ιδιας χρονολογιας) για να παρει σχετικα ακριβα μια run of the mill sunburst strat)

 

τον λυπηθηκα και δεν του ειπα οτι KATΩ απο το 100% νιτρο χρωμα και overcoat της κιθαρας του βρισκεται ενα στρωμα 100% ΠΛΑΣΤΙΚΟΥ sealer (fullerplast)  ;D ;D ;D ;D που ΟΛΕΣ οι vintage Fender απο το 57 και μετα εχουν...και που εμποδιζει το κΣυλο να "ΑΝΑΠΝΕΥΣΕΙ"  ;D και να "ΠΑΛΙΩΣΕΙ"  ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον κατέστρεψες τον άνθρωπο. Μήπως ορισμένες φορές καλύτερα είναι να γνωρίζουμε λιγότερα. Όσο το ξεψειρίζουμε, τόσο δυσκολεύουν τα πράγματα.

 

Σαφως,αλλα και η παραμύθα είναι απολυτως σεβαστη μια και αν ΝΟΜΙΖΕΙΣ οτι κατι παιζει καλυτερα...τελικα ΟΝΤΩΣ παιζει καλυτερα...   

Αν ΠΑΨΕΙΣ να το νομιζεις...τοτε παυει και αυτο να παιζει καλυτερα...

 

ΜΕΓΑΛΗ ΑΛΗΘΕΙΑ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον κατέστρεψες τον άνθρωπο. Μήπως ορισμένες φορές καλύτερα είναι να γνωρίζουμε λιγότερα. Όσο το ξεψειρίζουμε, τόσο δυσκολεύουν τα πράγματα.

 

Δεν εχεις και αδικο.....γιατι να χαλασω τη....μυθολογια (καλυτερα...κΣυλα....κΣυλα που...αναπνεουν μεσα απο τα σπανια νιτρα  ;D....μαγνητες τυλιγμενοι στο...χερι  με μυστικη συνταγη μαυρης μαγειας ,κιθαρες ...bolt on φτιαγμενες στο.....χερι απο μερακληδες εξειδικευμενους luthier κ.α.  ;D) του αλλου με ΣΤΟΙΧΕΙΑ οταν ειναι ΤΟΣΟ σημαντικη για αυτον?

 

Κριμα ειναι....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφως,αλλα και η παραμύθα είναι απολυτως σεβαστη

Σαφέστατα και αναμφιβόλως.

Για μια παραμύθα ζούμε (και παίζουμε) ρε φίλως....

 

Έχω την τύχη να παίξω με ότι μπάσο είχα στο μυαλό μου.

Ξύλα, αλουμίνια, γραφίτες, κοντά μεσαία, μεγάλα, 4/5/6 χορδές, κούφια/solid, active/passive, original / modded, custom / του κιλού κι απ' όλον τον ντουνιά.

Τα περισσότερα (καθότι με γνώση βαθιά επιλεγμένα) παίζουν.

Όταν όμως "φοράω" πάνω μου ειδικά 60s/70s Fender, ή έστω κάποιο Stingray ή Rick, νοιώθω αλλιώς.

Και ας παραμένω το ίδιο κουλός.

Και δεν με νοιάζει καθόλου.

Cause, it's all in the mind.

Almost.  ;)

 

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζοντας (πάντα στο νοιζ) προ ημερών για tele με διπλούς πως δεν ακούγεται σαν tele ή δεν είναι tele, λέω πως (αν και έχουν δίκιο) τι σημασία έχουν αυτές οι λεπτομέρειες. Εάν ο παίκτης νιώθει καλά ή θέλει μια tele με οποίους μαγνήτες γιατί το σχήμα του ταιριάζει και ακούγεται όπως του αρέσει ή όπως φαντάζεται , τι να πούμε.

Νομίζω πως είναι απόλυτα κατανοητό και αποδεκτό η ψυχολογία/ψυχοσύνθεση του καθενός …..

Επομένως vintage ή κάτι άλλο κυρίως έχει να κάνει με το παραμύθι και δεν το θεωρό κακό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θεωρω οτι υπαρχει παραμυθι οσον αφορα των ηχο καποιων παλιων οργανων.

Υπαρχει ομως, οσον αφορα τον τροπο κατασκευης τους και αλλες παραμετρους που επηρεαζουν την τιμη.

Αν υπαρχει παραμυθι σχετικα με τον ηχο (καποιων, οχι ολων) τοτε αυτοματως θα πρεπει να ειναι παραμυθιασμενοι παιχτες οπως Βωγκαν, Doyle Bramhall, Sayce, Malmsteen, Gibons, Bonamassa, Miller, Jemmott, Simo, Gill, και πολλοι αλλοι...

Καποιοι απ'αυτους εχουν και καινουρια οργανα, αλλα σχεδον σε ολα τα σημαντικα gigs κ στο studio παιζουν με αλλα.

 

Δε θεωρω τον εαυτο μου περισσοτερο γνωστη απο τον Gibons.

Απ'την αλλη δε βλεπω τον μεταλο ή οπαδο του Vai (οπως κ τον ιδιο τον Vai) σαν ενα ανοητο κουφο, που δεν εχει βρει ακομα το φως και γι'αυτο παιζει με ibanez ή jackson.

 

Ολα εχουν να κανουν με το τι θες να παιξεις, τι ηχο εχεις στο μυαλο σου και πως να το προσεγγισεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • πριν Slew Rate ξεκλείδωσε το θέμα
  • Slew Rate unpinned this θέμα

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου