Προς το περιεχόμενο

Γιατί Vintage εξοπλισμος;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν υπαρχει παραμυθι σχετικα με τον ηχο (καποιων, οχι ολων) τοτε αυτοματως θα πρεπει να ειναι παραμυθιασμενοι παιχτες οπως Βωγκαν, Doyle Bramhall, Sayce, Malmsteen, Gibons, Bonamassa, Miller, Jemmott, Simo, Gill, και πολλοι αλλοι...

 

ΦΥΣΙΚΑ και ειναι,δεν ειναι κακο ομως αυτο,ισα ισα αν τους κανει να παιζουν ΑΚΟΜΑ καλυτερα επειδη ΝΟΜΙΖΟΥΝ οτι τα vintage οργανα ειναι "καλυτερα" τοτε δεν υπαρχει κανενα προβλημα.. ;)...το MOJO αυτων των οργανων ειναι ΠΟΛΥ σημαντικο για τους ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥΣ παικτες (οπως και για ολους τους βινταζολαγνους...)...εδω υπαρχουν ανθρωποι που παιζουν με ΑΘΛΙΕΣ 70s & 80s CBS Fender και πιστευουν οτι παιζουν με....vintage κιθαρες κατασκευασμενες απο το holy grail.... ;D ;D (παραδειγμα ο EDGE που σχεδον όλες του οι Fender ειναι 70s CBS)

 

Ειδικα μετα το 2007 οπου τα ιντερνετικα σχολια απο ..τρελλαμενους απο δεκαδες φορουμ "οδηγουν" τις 2 μεγαλες εταιριες στη "διορθωση" των ατελιων τους...τα οργανα που φτιαχνουνε (και reissue & customized reissue) ειναι απλα ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ....με τη διαφορα οτι ειναι ΟΛΑ εξαιρετικα και οχι...."καποια"  οπως τα vintage μια και η ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ πλεον επιτρεπει την ακριβεστερη αναπαραγωγη τους.

 

Το μονο πραγμα που  δεν εχει αναπαραχθει στην εντελεια και με βελτιωση τουλαχιστον απο τη Fender ειναι οι WR μαγνητες..(αλλα  υπαρχουν μπουτικαδες που ακομα και αυτο το εχουν καλυψει)...ακομα και το mojo ...σχεδον το πιανουν με το relicing ....(αν και υπαρχουν αρκετοι που το κανουν καλυτερα απο τη Fender)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μονο πραγμα που  δεν εχει αναπαραχθει στην εντελεια και με βελτιωση τουλαχιστον απο τη Fender ειναι οι WR μαγνητες..

 

Η (μη) διαθεσιμότητα του CuNiFe είναι το θέμα εδώ, σωστά; Αν η Fender βγάλει σωστούς Wide Range οι 70's reissue tele θα γίνουν best seller. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η (μη) διαθεσιμότητα του CuNiFe είναι το θέμα εδώ, σωστά; Αν η Fender βγάλει σωστούς Wide Range οι 70's reissue tele θα γίνουν best seller. ;D

 

Η μη ΕΥΡΕΙΑ διαθεσιμοτητα ειναι το θεμα.

 

Αλλα οπως ειπα ας ειναι καλα οι...παλαβοι  ;D

 

http://www.telenator.com/product/limited-edition-cunife/

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε AndyC,

Ο καθένας μας έχει ένα παραμύθι στο μυαλό του, και αυτό προσπαθεί να πετύχει, είτε λέγετε ήχος ή οτιδήποτε αλό. Νομίζω και ο κάθε γνωστός star δεν διαφέρει και πολύ σε αυτό (ξέρω, στην προηγούμενη ζωή ήμουνα ο Richards).

Σε  τέτοιου είδους παραμύθι αναφέρομαι.

Βέβαια, στο παραμύθι των AC/DC 100.000 κόσμος πάλλετε, ενώ εάν εμφανιστώ εγώ, ε, τότε θα δούμε πραγματικό παραμύθι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να ξακαθαρισω το εξης απο πλευρας μου. Δεν ειμαι vintageολαγνος.

Εχω και παλια και καινουρια. Το καθετι με εξυπηρετει καπου, που το αλλο δεν...

Γι'αυτο εδωσα κ το παραδειγμα με καποιον που παιζει metal. Ο vintage εξοπλισμος σε τετοια περιπτωση, μαλλον θα ειναι αχρηστος.

Ουτε πιστευω πως καθε παλιο=καλο και νεο=φολα. Εχω πετυχει φολες παντου, ανεξαρτητως ετους κατασκευης.

Ομοιως, δεν μπορω να πω το ιδιο για το recording, επειδη το ερωτημα λεει γενικα για εξοπλισμο.

Εκει ειναι σχεδον αποδεδειγμενο τι ειναι πιο κοντα στην πραγματικοτητα.

 

Σε καμια περιπτωση ομως δε θεωρω τον εαυτο μου καταλληλοτερο απο αυτους που προανεφερα. Εαν εγω ζω καποιο παραμυθι, ο Neil Young (π. χ.) οχι.

Οταν σου λεει οτι θελει το ταδε tweed για να βγαλει εναν Χ ηχο, ειναι γιατι θελει το ταδε tweed._

 

Επισης, ειναι κατανοητο φανταζομαι οτι η λιστα των ονοματων που εβαλα ειναι δειγματικη, σωστα?

Κ οτι εκτεινεται και σε αλλους και οπως Tom Dowd, Lanois, Gilmour, Hammond (Sr.) κλπ, κλπ...

Προσωπικα, δεν θεωρω οτι ειμαι σε καποιο επιπεδο, ή οτι εχω τις γνωσεις τους και την εμπειρια τους.

Αν μη τι αλλο θα επρεπε να εχω παραπανω γνωση, ικανοτητα και εμπειρια απο τον Βωγκαν, ωστε να τον κρινω και να αποφανθω οτι ειναι και παραμυθιασμενος.

Οποιος νομιζει, ελευθερα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μη τι αλλο θα επρεπε να εχω παραπανω γνωση, ικανοτητα και εμπειρια απο τον Βωγκαν, ωστε να τον κρινω και να αποφανθω οτι ειναι και παραμυθιασμενος.

 

μα δεν ειναι...ΚΑΚΟ να εισαι παραμυθιασμενος...ΟΛΟΙ μας ειμαστε αλλωστε με κατι.... ;)

 

αν η παραμυθα αυτη ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ για καποιους και τους κανει ΚΑΛΥΤΕΡΟΥΣ...no harm no foul.....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...παιχτες οπως Βωγκαν, Doyle Bramhall, Sayce, Malmsteen, Gibons, Bonamassa, Miller, Jemmott, Simo, Gill, και πολλοι αλλοι...

Αν μη τι αλλο θα επρεπε να εχω παραπανω γνωση, ικανοτητα και εμπειρια απο τον Βωγκαν...

 

Πες μου οτι δεν εννοεις τον S.R. Vaughan οταν γραφεις "Βωγκαν"....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

μα δεν ειναι...ΚΑΚΟ να εισαι παραμυθιασμενος...ΟΛΟΙ μας ειμαστε αλλωστε με κατι.... ;)

 

αν η παραμυθα αυτη ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ για καποιους και τους κανει ΚΑΛΥΤΕΡΟΥΣ...no harm no foul.....

 

Πες τα αγόρι μου...  8)

 

Live your vintage myth in Greece λαίμαι  ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες μου οτι δεν εννοεις τον S.R. Vaughan οταν γραφεις "Βωγκαν"....

 

Βογκάν' οι παίκτες για vintage

για analog οι πληκτράδες

μα τώρα με τα capital

θα παίζουμε ζουρνάδες

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες μου οτι δεν εννοεις τον S.R. Vaughan οταν γραφεις "Βωγκαν"....

Εδω τον βγαλαμε παραμυθιασμενο, θυμα της μοδας του παλαιου (αρα κ κουφο, ως παραμυθιασμενο), το οτι τον εγραψα με ελληνικους χαρακτηρες σε πειραξε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • πριν Slew Rate ξεκλείδωσε το θέμα
  • Slew Rate unpinned this θέμα

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου