Προς το περιεχόμενο

Γιατί Vintage εξοπλισμος;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγγλία πιτσιρικας που ειχα παει, τους πηρε γυρω στα τρια λεπτα να μαντεψουν οτι αυτο που ελεγα Γκαλαχερ, εκεινοι το λενε Γκαλαγκερ. Ο Ρια,  ειναι Ραε κανονικα, αλλα ο ιδιος έλεγε οτι εχει συνηθισει να απαντα και στο Ρεϋ.

Mη μπερδευεσαι με την προφορα της καθε περιοχης. Ο Gallagher, αν θες να το παρουμε ακριβως το ονομα του, προφερεται Γκαλαχαρ. Οι μισοι τον λενε Γκαλαχερ. Αυτο το Γκαλαγκερ δεν το εχω ακουσει απο κανεναν, ουτε Ελληνα ουτε Αγγλο ουτε Αμερικανο, και σε κανενα αφιερωμα γι αυτον.

 

Οι προφορες παιζουν απο περιοχη σε περιοχη. Το Auger για παραδειγμα, ενω προφερεται Όγκερ, πολλοι Αγγλοι με βαρεια προφορα το λενε Όγκα ή Όουγκα. Ως και ο ιδιος μερικες φορες το λεει ετσι. :-X Αν παρουμε δε και τους Αμερικανους, αυτοι τα γ@μ@νε ολα με την προφορα τους. Ολα με Α, εχουν καταργησει ολα τα αλλα φωνηεντα, πχ την Madonna την λενε πολλοι Μαντάνα. ::)

 

Ο Rea παλι, προφερεται Ρία, ουτε Ράε ουτε Ρέυ. Που το ειδες αυτο?

Ολα τα παραπανω βεβαια ειναι απλα μικρα λαθη προφορας που μπορει να κανει ο καθενας, ειτε επειδη τα Αγγλικα δεν ειναι η μητρικη του γλωσσα ειτε γιατι η προφορα του σαν Αγγλος ή Αμερικανος ειναι για τα πανηγυρια, και φυσικα δεν συγκρινονται με την περιπτωση ονοματων οπως το Vaughan στο οποιο προσθετεις μια ολοκληρη συλλαβη και το κανεις απο Βον, Βώγκαν. Το εχω ακουσει και χειροτερα βεβαια, Βαούγκαν. Δεν πειραζει, ανθρωπινα τα λαθη, κι εγω πιτσιρικας ετσι το προφερα. :P

 

Ποιος ξερει πως προφερεται αυτος εδω? John McLaughlin

ΜακΛάφλιν τον φωναζουν οι περισσοτεροι, τουλαχιστον σε πολλα live που εχω ακουσει. Ενας φιλος πριν κατι χρονια μου τον ελεγε Μακλαούγκλιν... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μακλοφλιν το ακουω  ;D 

 

Τελείως Φ όμως!!  ;D ;D Μάλλον έτσι το προτιμάει  ;)...

Θυμάμαι όταν είχε πρωτοεμφανιστεί ο SRV και βλέπαμε τυπωμένο το όνομα του και μας έπιανε σύγκρυο  ;D να το προφέρουμε....ρώτησα τότε κάποιον Αμερικάνο που ζούσε στην πόλη μου πως προφέρεται αυτό το όνομα...δεν το είχε ξανασυναντήσει και μου είπε πως θα έστεκαν και οι 3 εκδοχές(!), ανάλογα με την επιλογή του φέροντος το όνομα...

Βων, Βώγκαν ή Βώναν.

Δεν ξέρω αν αυτό στέκει (οι γλωσσομαθείς ίσως μπορούν να βοηθήσουν), αλλά μου έκανε πολύ εντύπωση η απάντηση του.

Επίσης έφαγα κόλλημα με την προφορά ονομάτων όταν είχα γνωρίσει τον μπασίστα Gregg Rzab...εδώ σας θέλω!!! ;D

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που μου τη σπαει ειναι οταν βλεπω Γαλλικα ονοματα. Αντε βγαλε ακρη, ποτε δεν πεφτεις μεσα στην προφορα. :P Δεν ξερω αν εχω γραψει παλιοτερα στο ΝΟΙΖ το "ρεζιλικι" που επαθα το 1986 οταν ημουν πιτσιρικας και πηγα να ρωτησω σε ενα δισκαδικο αν εφεραν το νεο αλμπουμ του J.M Jarre, τo "Ρεντέζβους". ;D Εψαχνε ο τυπος κανα δεκαλεπτο ωσπου το βρηκα εγω πρωτος σε ενα ραφι και του το εδειξα. Με κοιταει περιεργα και μου λεει "αυτο λεγεται "Ραντεβού"... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμάμαι όταν είχε πρωτοεμφανιστεί ο SRV και βλέπαμε τυπωμένο το όνομα του και μας έπιανε σύγκρυο  ;D να το προφέρουμε....ρώτησα τότε κάποιον Αμερικάνο που ζούσε στην πόλη μου πως προφέρεται αυτό το όνομα...δεν το είχε ξανασυναντήσει και μου είπε πως θα έστεκαν και οι 3 εκδοχές(!), ανάλογα με την επιλογή του φέροντος το όνομα...

Βων, Βώγκαν ή Βώναν.

Το χειρότερο που έχω ακούσει είναι το όνομα του αδερφού του.

 

Τζίμμυ ρέυ βάγκαν. ;D ;D ;D

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα το "Γκαλλαγκερ" αν θυμαμαι καλα το ειχα ακουσει για πρωτη φορα στην προσφωνηση του εκφωνητη στο irish tour πριν το tattoo'd lady.

Στην καθομιλουμενη, μεταξυ φιλων κ λογω συνηθειας "χερ" τον λεω...

Πιο προσφατα σε ενα doc.  στο utube που αν θυμαμαι επίσης καλα, ολοι τον αναφερουν με "γκ". Slash,Edge κλπ...

Για τον Rea το ειχα δει απο τον ιδιο σε μια συνεντευξη του που ελεγε οτι παντα ειχε αυτο το πρόβλημα, λογω της γραφης/προφορας του ονοματος που ειναι Gaellic λογω καταγωγης.

 

Για το βωγκαν, κλεινοντας, (και γιατι αρκετα εκτος θεματος ειμαστε) το εγραψα αστειευομενος, αναφορικα με αρκετους φιλους ελληνες, που επισης αστειευομενοι τον αναφερουν ετσι.

Γι'αυτο κ ηταν το μονο όνομα που εγραψα στα ελληνικα.

Εκτος αν πιστεψες πραγματικα οτι γινεται να ξερω ποιος ειναι ο Dowd, o Lanois και τις προτιμησεις του rig τους (ή τι προτεινουν σε παραγωγες στους κιθαρίστες) και να μην ξερω τον βάουγκαν...

Sorry αν καποιες φορες ξεχνάω οτι δε μιλαω με φιλους.

Αυτα περι της προφορας, γιατι ηδη ειμαι off topic αρκετα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανε μια βολτα απο Wikipedia και δες πως προφερονται τα Rea και Gallagher. Σου ειπα οτι το "Γκαλαγκερ" δεν παιζει, παρα μονο λογω προφορας σε ορισμενες περιοχες, και σου εφερα ενα ακραιο παραδειγμα με το "Auger". H μιση Αγγλια μπορει να το λεει "Όγκα" λογω περιεργης προφορας ορισμενων περιοχων, αυτο δεν σημαινει ομως οτι το ονομα του ειναι ετσι. Αυτα συμβαινουν παντου, δεν βλεπεις τι γινεται σε μας εδω στην Κρητη πχ?

 

Το Rea δεν ξερω απο που βγαινει (τι ειναι το Gaellic?) αλλα Αγγλικα διαβαζεται Ρία. Eτσι τον φωναζουν ολοι. Δες και καποιο αφιερωμα, πχ το Stony Road, δεν αναφερεται κανεις σ'αυτον σαν Ράε ή Ρέυ ή...Μπάμπη. ;D

 

Εκτος αν πιστεψες πραγματικα οτι γινεται να ξερω ποιος ειναι ο Dowd, o Lanois και τις προτιμησεις του rig τους και να μην ξερω τον βάουγκαν...

Ολα πιθανα. 8) Οταν γραφεις δυο φορες τη λεξη "Βωγκαν" και οταν στο αναφερω μου απαντας "το οτι τον εγραψα με ελληνικους χαρακτηρες σε πειραξε?" τι θες να σκεφτω? Πριν μια ωρα παλι ειδα σε καποιο ποστ στο ΝΟΙΖ να (ξανα)γραφεται το ονομα του Mark Knopfler σαν "Κνοπφλερ". Αυτο το ονομα πια, μια φορα δεν θυμαμαι στη ζωη μου να το ειδα καπου σωστα γραμμενο. Κνοπφλερ και Κνοπφλερ και ξανα Κνοπφλερ, κατι σαν το Πφάιφερ (Pfeiffer) ενα πραγμα. ;D

Τεσπα, το υπεραναλυσαμε παλι και ξεφυγαμε εκτος θεματος. Ωρα για υπνο. sleep3.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι θέμα περιοχής όπως είπε κι ο Νιαγάρας.

Και Μακλάφλιν παίζει και Μακλόφλιν (που ο Μαέστρος στηρίζει) και Μικλώκλιν και Μακλώχλιν (που προτιμώ)

Και Νό(π)φλερ (που μου είναι οικείο) αλλά και Κνό(π)φλερ (και ομολογώ ότι εξεπλάγην όταν συμφοιτητές μου Άγγλοι χρησιμοποιούσαν αυτή την προφορά)

Και Γκάλαχερ (με αχνο το χ και το ρ) αλλά και Γκάλεγκερ. Το ρ στα Αγγλικά είναι άηχο (εκτός κι αν είσαι Σκωτσέζος). Εννοείται περισότερο...

 

Κορυφαίο το Siobahn (Σεβών)  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Neil Peart προφέρεται Πιρτ και όχι Περτ, και ο Geddy Lee, Γκέντι και όχι Τζέντι.

 

Τα πιατίνια Paiste, οι αγγλόφωνοι τα λένε Πάιστι. Χέστηκα, εγώ θα συνεχίσω να τα λέω Πέιστ...

 

Και για να ξεμπερδέυουμε και μ' αυτό: ο Bowie προφέρεται Μπόουι (με το "ου" να ακούγεται συνήθως οριακά) και όχι Μπάουι. Γκέκε; ;D

 

 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λες κι έχει καμία σημασία....Επίδειξη γνώσεων εις την αγγλική προφορά που δεν αφορά καν την εν θέματι συζήτηση. Λες και ξέρουμε ελληνικά καλά καλά

 

Πάω να ακούσω κανά σολάκι από ντίμεμπαγκ και καπάκι κάιας μπας και πάει καλά η μέρα 8)

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν μια ωρα παλι ειδα σε καποιο ποστ στο ΝΟΙΖ να (ξανα)γραφεται το ονομα του Mark Knopfler σαν "Κνοπφλερ". Αυτο το ονομα πια, μια φορα δεν θυμαμαι στη ζωη μου να το ειδα καπου σωστα γραμμενο. Κνοπφλερ και Κνοπφλερ και ξανα Κνοπφλερ

Εχω ακουσει απο ατομα που εχουν ως μητρικη την αγγλικη γλωσσα να το προφρερουν με 3 τροπους, Νοφλερ (κυριως), Νοπφλερ (οπως το λεω κι εγω) και Κνοπφλερ (και ο Mark να μην κανει κανενα μορφασμο).

 

Και επειδη αυτο με τα ονοματα δεν ειναι ελληνικο φαινομενο παραθετω αυτο

 

 

Και επειδη βλεπω να συνεχιζεται ισως πρεπει να διαχωριστει σα νεο θεμα  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • πριν Slew Rate ξεκλείδωσε το θέμα
  • Slew Rate unpinned this θέμα

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου