Προς το περιεχόμενο

Γιατί Vintage εξοπλισμος;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

τι ειναι αυτο (οσο γινεται πιο αντικειμενικο και μετρησιμο και ΟΧΙ ψυχολογικης φυσεως)που την την κανει και "καλύτερη" απο οτιδηποτε μεταγενεστερο οπως λενε και οι vintaτζολαγνοι...

 

 

 

Ισως σου διεφυγε αυτο

 

για την μουσική που μου αρέσει να παίζω...70ς-80ς rock / hard rock / heavy rock - metal

 

οι "ακαμπτες" και βαρΓιες strat & LP των mid & late 70s ειναι ΜΙΑ ΧΑΡΑ για αυτα τα ειδη οπου θες ΠΟΛΥ sustain & αμεση αττακα μια σπανια παιζεις ΚΑΘΑΡΑ ωστε να χρειαζεσαι....αρμονικο πλουτο  ;D και "αερα" στη νοτα.

 

για αυτο αλλωστε καλυτερη κιθαρα για 80s Heavy Metal απο μια Gibson LP Custom απο το 74 και μετα (με βαρυ σωμα sandwich & 3 piece maple neck)  σπανια θα βρεις (οσο πιο βαρΓια,τοσο το καλυτερο)

 

επισης αυτες οι κιθαρες ειναι πολυ ωραιες αν θες να πλακωθεις στα εφε μια και ειναι απο μονες τους κομπρεσαρισμενες και "ουδετερες".

 

και οι vintaτζολαγνοι...

 

μια κιθαρα του 1975-1980 δεν ειναι vintage,ειναι απλα μια παλια κιθαρα (με αντιστοιχη αξια συνηθως γυρω στα 1200-1800 ευρω max αν ειναι Fender & 1500-2000 ευρω αν ειναι Gisbon) μη τρελλαθουμε και τελειως δηλαδη... ;D

 

Παντως μακαρι ΟΛΕΣ οι Fender να ειχανε τα ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΑ (παχια-παχια U Shaped) μπρατσα των late 70s strat/tele & μαλιστα τα roundlam rw/maple. Ωραιοτερα μπρατσα απλα δεν υπαρχουν (εχω φτιαξει 2 tele με original 78αρια μπρατσα,SD Antiquity μαγνητες  και πολυ ελαφρια ash σωματα απο Warmoth που μαμανε και δερνουν ακομα και αν οι αρχικες original κιθαρες πανω στις οποιες ητανε ακουγονταν....τραγικα  ;D )  

 

 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι "ακαμπτες" και βαρΓιες strat & LP των mid & late 70s ειναι ΜΙΑ ΧΑΡΑ για αυτα τα ειδη οπου θες ΠΟΛΥ sustain & αμεση αττακα μια σπανια παιζεις ΚΑΘΑΡΑ ωστε να χρειαζεσαι....αρμονικο πλουτο  Grin και "αερα" στη νοτα.

 

για αυτο αλλωστε καλυτερη κιθαρα για 80s Heavy Metal απο μια Gibson LP Custom απο το 74 και μετα σπανια θα βρεις (οσο πιο βαρΓια,τοσο το καλυτερο)

 

επισης αυτες οι κιθαρες ειναι πολυ ωραιες αν θες να πλακωθεις στα εφε μια και ειναι απο μονες τους κομπρεσαρισμενες και "ουδετερες".

 

Απαντηση με bolocks!!!Δεκτή!!!

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλιά δάκτυλα ;)

 

www.youtube.com/watch?v=nTima9QLKj8

Και ιδού το αποδεικτικό στοιχείο που επιβεβαιώνει τα λεγόμενα του Bonamassa ;) https://www.youtube.com/watch?v=0u03h73ClZ8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μιας κι αυτό το μήνα ανακάλυψα τα παλικάρια, ας βάλουμε λίγη φωτιά ακόμα στο θέμα  ;D

 

 

 

Ένα δάκρυ κύλησε βλέποντας και ακούγοντας τα παλικάρια  ;D

 

Μια χαρά το είπε ο τύπος με την tele- είναι η αίσθηση που σου δίνουν στο χέρι αυτά τα κούτσουρα, σε συνδυασμό με τον ήχο που έχεις στο κεφάλι σου για αυτά τα κούτσουρα.

 

 

Αλλά που να ασχολείσαι τώρα με τα είδη μουσείου... είναι και πανάκριβα  ;D 8)

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι ειμαι ενας ΠΕΖΟΣ και ΡΕΑΛΙΣΤΗΣ Γερμανοτσολιας.... ;D...και βλεποντας το review της CS με την 64αρα (μεχρι εκει αντεξα την παπαρολογια  ;D) διερωτηθηκα:

 

"μα καλα ειναι δυνατον ενας τοσο γνωστης των ηλεκτρονικων (ο τυπος ειναι "king of pedals" & εχει εφευρει ενα εξαιρετικο switching system) να μην καταλαβαινει οτι οταν η CS φοραει εναν neck μαγνητη με τυλιγμα strat & μεγαλυτερη εξοδο απο αυτον μιας τυπικης 64αρας tele...θα εχει και πιο..."βαρβαρο" ηχο?"     ;D

 

ειχα και εγω μια 63-64 tele καποτε,nothing to write home about.... ;)..εχω βεβαια ακομα μια του 1966 που ειναι εξαιρετικη κιθαρα (αλλα οχι καλυτερη απο αλλες που εχω).....

 

παντως οι ΣΗΜΕΡΙΝΕΣ 64αρες που βγαζει η Fender απλα ΣΚΟΤΩΝΟΥΝ.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εγω παλι ειμαι ενας ΠΕΖΟΣ και ΡΕΑΛΙΣΤΗΣ Γερμανοτσολιας.... ;D...και βλεποντας το review της CS με την 64αρα (μεχρι εκει αντεξα την παπαρολογια  ;D) διερωτηθηκα:

 

 

Ρε θείο αφού το είπε ο άνθρωπας, ότι η CS ακούγεται πιο «επιθετική»/ «τούμπανο»- αλλά μου έγινες και εσύ μοντερνολάγνος  ;D

 

Αμάν πια με αυτό το... νέο  ;D ;D ;D

 

Σε έχει επηρεάσει αυτή η εποχή και ανησυχώ  :-*

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε θείο αφού το είπε ο άνθρωπας, ότι η CS ακούγεται πιο «επιθετική»/ «τούμπανο»-

 

το ειπε αλλα απεδωσε  τον πιο γλυκο και "vintage" ηχο της 64αρας οχι στους πιο ηπιους μαγνητες αλλα στον θεο του vintage...& στα κυμματα του vibe... ;D ;D

 

TRIXES DILADI FILWS  ;D

 

Σιγουρα δεν αποκλειεται να επεσε και σε ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ 64αρα,αυτο ομως δεν σημαινει οτι δεν υπαρχουν εξισου ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΕΣ tele σε ΟΛΕΣ τις εποχες και φυσικα και ΣΗΜΕΡΑ

 

Παντως απο vibe & εμφανιση ΕΣΚΙΖΕ σιγουρα η βιντατζια... ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

το ειπε αλλα απεδωσε  τον πιο γλυκο και "vintage" ηχο της 64αρας οχι στους πιο ηπιους μαγνητες αλλα στον θεο του vintage...& στα κυμματα του vibe... ;D ;D

 

TRIXES DILADI FILWS  ;D

Όχι βρε φίλος, αν άκουσα καλά αναφέρθηκε στους πιο low μαγνήτες...

 

Έλα μην είσαι τέτοιος, άσε μας να ζήσουμε τον vintage μύθο μας in Greece  ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • πριν Slew Rate ξεκλείδωσε το θέμα
  • Slew Rate unpinned this θέμα

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου