Προς το περιεχόμενο

Γιατί Vintage εξοπλισμος;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

το ειπε αλλα απεδωσε  τον πιο γλυκο και "vintage" ηχο της 64αρας οχι στους πιο ηπιους μαγνητες αλλα στον θεο του vintage...& στα κυμματα του vibe... ;D ;D

 

Αυτό μου έκανε κι εμένα εντύπωση αν και δεν το σχολίασα (επίτηδες) όταν πόσταρα το video. Γενικότερα αναφέρεται στους δικούς του μαγνήτες στην CS αλλά δεν αναφέρεται στους μαγνήτες της vintage. Υποθέτοντας ότι είναι οι stock, έχει διαφορά η οποία ενδεχομένως (  ;D ) να κάνει και την διαφορά.

 

Αντίστοιχα κι ο άλλος με την strat. Δεν αναφέρει τί μαγνήτες έχει η δικιά του (όχι οι vintage, η std usa που έχει). Επομένως, παραβλέπουν κάποια ουσιαστικά θέματα και 'κολλάνε' στην παλαιότητα. Ωραιότατο video αλλά θα είχε ενδιαφέρον αν έβαζαν όλο το loaded pickguard και να βλέπαμε την όποια διαφορά. Θα μου πείτε τώρα σιγά μην άνοιγαν vintage κιθάρα, αλλά αν είσαι άντρας έτσι πρέπει να ξηγιέσαι...  :o :o ;D

 

Ωραία πράγματα όμως...  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντυπωσιακο είναι πως οι πιο ακριβες καινούριες κιθαρες είναι οι relic. Πειτε μου και εμενα να καταλαβω, λειτουργικα αυτές είναι αψογες (μαζι με τα ταστα, ηλεκτρονικα κτλ) απλα εμφανισιακά εχουν πειραχτεί σωστα?

Γιατι μου φαινεται ότι οποιοι τις αγοραζουν θελουν να το παιξουν τσαμπα μαγκες?  ;D

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσυ ποια απο τις 2 Fender του 1964 προτιμας ΕΜΦΑΝΙΣΙΑΚΑ ?

 

1964-fender-stratocaster.jpg

 

1964_Fender_Stratocaster_L51453.jpg

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την πρωτη. Δεν εχει παιχτεί καθολου όμως, τωρα αυτό είναι καλο ή κακο ηχητικα?

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πειτε μου και εμενα να καταλαβω, λειτουργικα αυτές είναι αψογες (μαζι με τα ταστα, ηλεκτρονικα κτλ) απλα εμφανισιακά εχουν πειραχτεί σωστα?

Γιατι μου φαινεται ότι οποιοι τις αγοραζουν θελουν να το παιξουν τσαμπα μαγκες?  ;D

 

Ναι λειτουργικά είναι 'καινούριες' (τάστα κλπ). Βέβαια, υπάρχουν περιπτώσεις που το relic ήταν σε τέτοιο βαθμό (σκούριασμα βίδας ρύθμισης intonation) που δεν έπιανε το κατσαβίδι, σε custom shop μάλιστα relic  ;D . Αλλά επιδιορθώθηκε άμεσα.

 

Κι εγώ το ίδιο θεωρώ. Πως όσοι τις αγοράζουν κυρίως θέλουν να το παίξουν τσάμπα μάγκες. Η δικιά μου ας πούμε που έχει υποστεί το φυσικό relicing μετά από 17 χρόνια παίξιμο (maple ταστιέρα), είναι ό,τι καλύτερο. Από την άλλη όμως, το μπράτσο σε αυτές τις κιθάρες που δεν έχει λούστρο λόγω - και καλά - παιξίματος, τα σπάει. Περί ορέξεως λοιπόν...

 

Edit: Κι εγώ την πρώτη προτιμώ και να την κάνω να φαίνεται σαν την δεύτερη με το παίξιμό μου και το πέρασμα των ετών...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την πρωτη.

 

Εμενα παλι μου αρεσει η ΔΕΥΤΕΡΗ... ;D

 

different strokes for difference folks λοιπον και η απορια σου λυθηκε...

 

Παντως αν σε ενδιαφερει το ΓΙΑΤΙ βγηκανε οι  relic κιθαρες αυτο οφειλεται σε ενα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ μαγκα (Keith Richards) ο οποιος δεν ηθελε να μοιαζε με....φλωρο οταν στη ΣΚΗΝΗ εσκαγε μυτη με ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΕΣ κιθαρες (καποια στιγμη ειχε αποφασισει να μη βγαζει τις vintage κιθαρες του στο "δρομο")  ;D

 

Ετσι πηγε στη Fender και τους ειπε οτι "ωραιες ειναι οι κιθαρες σας ρε παιδια αλλα πολυ...γυαλιστερες...δεν τις παλιωνετε λιγακι για να μη με παρουν με τις ντοματες οι fans?" και ΕΓΕΝΝΗΘΕΙ RELIC  ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H δευτερη θα μου αρεσε αν ηταν κανονικη παλια, όπως του Mistral, που θα ειχε και παραπανω mojo. Δηλαδη να συμβαδιζει η εμφανιση με την πορεια της ρε αδερφε.

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H δευτερη θα μου αρεσε αν ηταν κανονικη παλια,

 

οπως σου ειπα

 

ποια απο τις 2 Fender του 1964

 

ΕΙΝΑΙ "κανονικη" παλια.

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως αν ειχε maple ταστιερα ξεφλουδισμενη να επαιρνα αυτην. :)

 

Εχω μια ταλαιπωρημενη ακουστικη που ανηκε στον μεγαλο ταξιδευτή-καλλιτεχνη Bernard, και παιζω καλυτερα σε αυτην παρα σε οποιαδήποτε άλλη ακουστικη που εχω πιασει. Ακομα και αν είναι ψηλο το action και είναι λιγο σαν το τοξο του Οδυσσεα. ;D

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τουλαχιστον η 49χρονη Mustang μου σου αρεσει?  ;D

 

vintage_fender_mustang_1966-2.jpg

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • πριν Slew Rate ξεκλείδωσε το θέμα
  • Slew Rate unpinned this θέμα

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου